Evropská soustava 10. ledna zaznamenala významný pokles frekvence. Příčiny se zkoumají
V elektrizační soustavě kontinentální Evropy došlo 10. ledna k poklesu frekvence na samou mez normálního provozu. Tento stav byl po společném automatickém zásahu provozovatelů přenosové soustavy (TSO) po několika sekundách opět normalizován. Příčina poklesu frekvence je stále předmětem zkoumání.
V synchronní zóně kontinentální Evropy, která je synchronním propojením přenosových soustav 25 zemí, došlo 10. ledna v 21:02 k poklesu frekvence na 49,8 Hz. Podle vyjádření Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) a společnosti zajišťující bezpečnostní spolupráci středoevropských TSO (TSCNET) nebyla ohrožena bezpečnost dodávek elektrické energie.
„Jak je v takových případech běžné, byla provozovateli přenosových soustav regionální skupiny CE podniknuta okamžitá kolektivní akce a podfrekvence byla odstraněna během několika sekund. Incident byl zjevně dostačující k varování provozovatelů přenosových soustav, avšak v žádném okamžiku neohrozil bezpečnost dodávek v Evropě,“ uvádí TSCNET.
Rakouská média informovala o možném přerušení dodávek elektřiny v Evropě srovnatelné s blackoutem z listopadu 2006, kdy v rámci preventivního opatření bylo ve Francii od dodávek elektřiny odpojeno 10 milionů domácností. Právě na popud těchto poplašných zpráv vydaly TSCNET a ENTSO-E svá vyjádření.
Podle rakouského provozovatele přenosové soustavy APG byl pokles frekvence zapříčiněn řetězcem událostí, rozhodujícím faktorem měla být údajně datová chyba u německého TSO TenneT. Z vyjádření ENTSO-E vyplývá, že je nepravděpodobné, že pokles frekvence byl způsoben pouze touto chybou. Existence dalších příčin je předmětem evropského šetření v rámci ENTSO-E, které prozkoumává významné rozdíly v evropské výrobě kolem 21. hodiny a změny v tocích mezi jednotlivými zeměmi.
Mohlo by vás zajímat:
Frekvence začala pozvolna klesat několik minut předtím, nebylo to nic náhlého a 49,8 Hz se udrželo 3 sekundy. A zpět na 49,99 Hz se to vrátilo až kolem 21:17.
Ještě že tou dobou už byla tma, jinak to by ti naši "odborníci" zase svedly na solární elektrárny.
Ještě že je zima, a soláry v období, kdy EU potřebuje nejvíc elektřiny, skoro nic nevyrábí.
"Experte", právě když jste to psal fotovoltaické elektrárny v Německu dávaly 10,5 GW. To je tak zhruba to co potřebuje celá ČR.
Přemýšlejte.
...máte pravdu - za uvedený den dodaly soláry Německu krásných a významných cca 3,3% spotřeby... Když použiji stejný "level" PR, pak soláry toho dne zajistily funkčnost Německa na 47 minut...Zbylých 23 hodin a 13 minut byla "tma"... Přemýšlejte...
Ach jo vy ste pořád stejnej. Hlavně že ste mi ještě včera odpověděl tohle - "Jinak já souhlasím s Vámi, že nelze brát MWh vyrobené intermitentním zdrojem za rok a srovnat je s roční spotřebou MWh. To jsem bral v úvahu když jsem například psal o fotovoltaice na střechách, tam je to evidentní, je to nutno alespoň dělat laicky po měsících"
Nevim teda kdo by měl přemejšlet když tady argumentujete jednou hodinou a srovnáváte výrobu v Německu se spotřebou v ČR - to už ani nejsou jabka a hrušky.
Ondro jsem furt stejnej. A u fotovoltaiky musíte vždy uvažovat výrobu po hodinách, ať je léto nebo zima. K rozprostření výkonu FVE během dne, jak stále navrhuji dojde masově až tak za 5-10 let, až budou panely za polovic.
Výrobu aspoň po hodinách musíte brát samozřejmě u každýho zdroje. Já s Váma souhlasim že orientací části panelů na východ a západ se líp rozprostře velká špička přez poledne ale s tím že nejvíc elektřiny FVE vyrobí na přelomu jara a léta a naopak nejmíň v zimě kdy je zrovna ve většině Evropy tak nějak nejvíc potřeba asi nic neuděláte. O to tady jde a dokud se u nás budou střídat roční období (než to EU zakáže) tak s tim neudělaj nic ani panely za polovic nebo zadarmo.
49,8 Hz je hranice normálního provozu, ke skutečnému ohrožení ES je ještě poměrně daleko. Pokud si vzpomínám, tak frekvenční relé v ČR automaticky odhazují první část zátěže při 49 Hz. Nicméně je samozřejmě na místě to vyšetřit a vyloučit systémovou chybu. Pokud to byla nešťastná shoda mnoha náhod, dá se s tím žít.
Dovolim si opravit - jiz pri odchylce 0,2 Hz prechazeji systemove elektrarny do regulace "ostrovni provoz" a soucasne by se mely aktivovat frekvencni ochrany FVE. Takze 49,8 bylo fakt "o chlup"...
Ostrovní provoz znamená stav kdy je zdroj od sítě oddělen vzdáleným vypínačem a zůstane připojen nějaký spotřebič o neznámém výkonu. Zdroj pracuje podle frekvence. Když sice dojde k poklesu frekvence ale nedojde k odpojení tak jaký je signál pro regulaci?
signálem je právě ta odchylka 200 mHz (plus i minus). Za normálního stavu k této odchylce při velikosti evropské sítě prakticky nemůže dojít.
JE Bohunice prešla do otáčkovej regulácie. Ako vravíte, už to nie je vtip. Došlo pravdepodobne aj k určitej systémovej chybe, ale hlavne si zberáme pozitíva európskeho liberalizovaného trhu s elektrinou. Na prvom mieste sú obchodníci a peniaze - tak nám treba.
Hm, jenze problemem evropske energetiky je vetsi a vetsi regulace energetickeho trhu, dotace,...
JE Bohunice prešla do otáčkovej regulácie. Ako sa už napísalo vyššie už to nie je vtip a každé väčšie vybočenie od normálu môže mať za následok nepredikovateľné chovanie jednotlivých častí elektrizačnej sústavy. Pravdepodobne došlo aj k určitej dátovej chybe ako sa písalo v článku, ale jednoznačne začíname si zbierať ovocie európskeho liberalizovaného trhu s elektrinou. Tak to vyzerá, keď na prvom mieste sú a budú obchodníci a peniaze.
V1 odstavená v likvidaci, A1 zlikvidovaná. Tak že zbývá V2. Po odečtu vlastní spotřeby je výkon cca 800 MW. Při připojení k síti to opravdu je nevýznamný výkon. To si mohou obchodníci hrát na všemocné ale nic nezmůžou.
Uff, 800 MW nevyznamny vykon? Kde to zijete?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se