Domů
Energetika v zahraničí
Výroba elektřiny z fosilních zdrojů v Británii klesla na rekordní minima
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Výroba elektřiny z fosilních zdrojů v Británii klesla na rekordní minima

Podíl fosilních zdrojů na výrobě elektřiny ve Spojeném království znatelně klesá. V polovině dubna tvořily během jedné hodiny jen 2,4 % energetického mixu. Celkově významně roste počet půlhodin, ve kterých fosilní zdroje mají méně než 5% podíl na výrobě. Jen letos jich bylo již téměř pětkrát více než během celého loňského roku. Provozovatel přenosové soustavy předpokládá, že období, kdy se podíl fosilních zdrojů dostane na úplnou nulu, nastanou již příští rok.

Nedávno zveřejněná analýza dat britského provozovatele přenosové soustavy National Grid poukazuje na rapidní pokles podílu fosilních zdrojů na výrobě elektřiny ve Spojeném království. Konkrétně během jedné hodiny po poledni v pondělí 15. dubna klesl podíl na rekordní minimum 2,4 % (z čehož zhruba 2 % tvořila výroba z plynu a zbytek z uhlí).

"Nové rekordy znamenají dramatický posun oproti době před 15 lety, kdy plynové a uhelné elektrárny tvořily 75 % energetického mixu, zatímco obnovitelné zdroje tvořily pouhá 2 %. V loňském roce pouze třetina elektřiny ve Velké Británii pocházela z fosilních paliv ve srovnání se 40 % z obnovitelných zdrojů," uvedl Craig Dyke, provozní ředitel v National Grid.

National Grid zveřejňuje půlhodinové statistiky výroby a počet půlhodin, ve kterých měly fosilní zdroje méně než 5% podíl, významně roste. Ještě v roce 2022 provozovatel zaznamenal 4 taková období, loni jich bylo 16, a to převážně v prosinci. Za letošek je pak počítadlo fosilních zdrojů s podílem pod 5 % již na 75 půlhodinových případech.

Ještě během roku 2009 činil podíl zdrojů na fosilní paliva ve většině případů 60-80 %. Během posledních dvou let pak minima klesla až k 5% hranici i níže, ovšem zároveň se také zvětšil rozptyl. Podíl se v posledních letech ve většině času pohybuje v rozmezí 10-60 %. Z těchto čísel je patrné, že přestože během některých období fosilní zdroje vyrábí jen malý zlomek, v některých obdobích stále hrají prim a dodávají do sítě více než polovinu vyráběné elektřiny.

Provoz úplně bez fosilních zdrojů

Provozovatel britské sítě se od roku 2019 připravuje na situaci, kdy fosilní zdroje nebudou vyrábět elektřinu vůbec. Oproti elektrické síti v kontinentální Evropě je totiž britská soustava významně menší a úbytek "točivých" zdrojů je zde daleko více patrný. Cílem National Grid bylo připravit se na krátká období bez výroby z plynových a uhelných elektráren do roku 2025. Vláda pak počítá s provozem pouze bezemisních zdrojů v síti do roku 2035.

 „Nyní dochází k vrcholení značného úsilí v průběhu posledních několika let. Není to jen o technologiích, je to o srdcích a myslích, procesech a systémech a lidech spolupracujících s průmyslem, energetickým regulátorem a vládou," dodal Dyke.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr Hariprasad Hajič
28. duben 2024, 15:28

Když řekneme A, tj. interminentní OZE, je potřeba říct taky B, a to je akumulace, aby bylo co akumuloval, je potřeba navýšit A, tj. míd dost OZE. My v ČR nemáme dost A, tj. na B můžeme pomýšlet jenom občas, když budou přetoky z Německa, ale jak je vidět vidět, je to na dobré cestě. Hotovo ale ještě nějakou nebude.

Bob
28. duben 2024, 18:28

Je potřeba současně stavět k A i B.

Už nyní jsou období, kdy je výroby (hlavně z FVE) tak moc, že je nutno je vypínat. Případně bychom mohli levně dovézt, ale aktuálně není spotřeba.

A to se brzo očekává uzavření uhelných elektráren, které nejvíce prováděly regulaci.

O to více té akumulace budeme brzo potřebovat. Nehledě na to, že pokud kvůli OZE nuceně regulujeme jiné zdroje, zvyšuje jim to náklady a často i emise.

Petr Hariprasad Hajič
29. duben 2024, 04:44

To s tím zvyšováním emisí, to jste si tam jenom tak přidal, že? I kdyby měla UE horší účinnost při nižším výkonu (a tím i při nižší spotřebě se absolutně množství emisí sníží), taki v součtu, když pojede jako backup jen v zimě, řekněme 100dní, bude vypouštět rozhodně míň emisí, než když pojede 365/24.

Antonín Mikeš
29. duben 2024, 08:59

Ale na vyrobenou kWh budou emise horší.

Bob
29. duben 2024, 10:04

Jednak mají uhelné elektrárny při nízkém výkonu horší účinnost, ale také mohou spadnou až do požadavku na teplou zálohu. To je stav, kdy se omezeně pod kotlem topí uhlím, ale nedodává se žádná elektřina.

Také se stává, že jedinou možnou regulací za situace uhlí naloženého do kotle a náhlého poklesu požadavku na výrobu elektřiny je vypuštění páry. Podle konstrukce kotlů má uhelná elektrárna setrvačnost cca 1 hodinu.

Pokud by měly OZE svou akumulaci, tyhle emise by nevznikly. Taky by se omezilo jejich vypínání a pak výroba stejného množství elektřinu z fosilu.

Nejhorší ovšem je, že brzo o tuto regulační schopnost uhelných elektráren přijdeme.

Petr Hariprasad Hajič
29. duben 2024, 15:23

Přijdeme o tyto zdroje a je to v pořádku. Uhlí pomalu dosluhuje. Přežijí paroplynové zdroje, protože mají a) vysokou účinnost díky dvoustupňovému cyklu, b) dají se snadno předělat na CO2 bezemisní vodík.

Petr Hariprasad Hajič
29. duben 2024, 15:32

Přikládám odkaz. Dokonce to začali podobně vnímat i v ČEZ, což je pro mě celkem velké překvapení. https://www.hybrid.cz/detmarovice-odchazeji-od-uhli-nahradi-modularni-reaktory-obnovitelne-zdroje-a-baterie/

Bob
29. duben 2024, 16:26

Po uhlí mi opravdu smutno nebude. Ovšem regulační schopnosti, to je jiná, jejich absence bude problém. Paroplynek máme málo a další se ani nestaví.

Pozor! pro opravdu rychlou regulaci včetně startu z nuly nejsou primárně určeny elektrárny paroplynové, ale plynové s účinností 30%.

Velmi rychlé a s vysokou celkovou účinností (cca 90%) jsou také plynové kogenerační jednotky v teplárnám i menších kotelnách s využitím vzniklého tepla v centrálních systémech zásobování teplem.

richie
30. duben 2024, 16:27

Petr Hariprasad Hajič 29. duben 2024, 15:23

".. Přežijí paroplynové zdroje, protože mají a) vysokou účinnost díky dvoustupňovému cyklu,

to je sice pravda, ale taketo zdroje nemozete pouzivat ako zalozne ci spickove, pretoze na dosiahnutie rozumnej ucinnosti potrebuju stabilnu prevadzku v rezime okolo optima pre navrhovy vykon - preto sa na to pouzivaju ine plynove zdroje, ktore maju vyrazne lepsi nabeh vykonu, vacsi rozsah regulacie, ale aj vyrazne nizsiu ucinnost

b) dají se snadno předělat na CO2 bezemisní vodík.

tak toto nie pravda len ciastocne - teda ak vymenu celej turbiny povazujete za lahku prestavbu - aktualne nasadene turbiny maju limit do 5% primesy H2 - uz su v ponuke aj turbiny, ktore akceptuju 30% (niektore vraj az 50% primes H2 - nenasiel som podrobnejsie info ci/ake su tam obmedzenia, teda ci je to povolene aj ako trvaly pomer) a nedavno som bol upozorneny na nove modely, ktore to daju vraj az do pomeru ~70% (neviem to ale teraz najst) .. akurat nikde som nenasiel info, ako sa to prejavi na vyslednej cene za turbinu (obstaranie, prevadzka) a teda vyslednej cene EE

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se