Poslední letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu se zaplnila, ceny mírně poklesly
V září v Německu proběhla letošní třetí a zároveň poslední aukce na podporu výstavby větrných elektráren na souši. Na rozdíl od předešlých dvou letošních kol a zároveň většiny aukcí z předchozích tří let se aukce zcela zaplnila, což pomohlo snížit průměrnou vysoutěženou cenu.
Do třetího letošního kola aukcí pro onshore větrné elektrárny v Německu developeři přihlásili celkem 210 projektů a souhrnném instalovaném výkonu 1824 MW. Na rozdíl od minulého kola, ve kterém německý síťový regulátor Bundesnetzagentury (BNetzA) snížil předem na základě předpokladu nedostatku projektů jeho objem, se tentokrát soutěžilo o původně avizovaných 1492 MW výkonu.
V aukci podle regulátora nakonec uspělo 166 projektů o instalovaném výkonu téměř 1494 MW. Většina vysoutěženého výkonu byla již tradičně soustředěna na větrnějším severu Německa ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko (401 MW), Severní Porýní-Vestfálsko (315 MW) a Dolní Sasko (265 MW). Na severu země je již nyní soustředěna většina výkonu větrných elektráren, což si v Německu vyžaduje intenzivní rozvoj tamní přenosové soustavy a s ním spojené investice v řádu desítek miliard eur.
Developeři úspěšných projektů si podle regulátora zajistili výkupní ceny v rozmezí od 52 do 59,2 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 57,9 EUR/MWh. Ve srovnání s 59,1 MWh z minulého kola se tak jedná o mírný pokles a zároveň o nejnižší průměrnou vysoutěženou cenu od května 2018.
Mohlo by vás zajímat:
Není teď lepší postavit bez aukce a prodávat elektřinu na trhu?
Není, pokud tedy vaše perspektivy nekončí příštím týdnem. Stavba větrné elektrárny je investice s perspektivou na 20+ let dopředu. nikdo, kdo si dal tu práci, aby si zjistil co je příčinou současných vysokých cen, si nemyslí, že současná situace vydrží tak dlouho.
Při porovnání vašeho a Emilova příspěvku mám dojem, že absolutně netušíte jak aukce fungují a jen máte potřebu něco napsat ještě ke všemu s několika argumentačními klamy ve třech větách.
Pokud vím pane Veselý pak jste říkal, že spekulativní cena povolenek nevadí a že podnikatel má nést nějaké riziko .... můžete mi vysvětlit jak můžete podporovat nepředvídatelnou cenu povolenek a pak za pár dní kvitovat stabilní ceny výkupu pro OZE. Vy prostě říkáte jen to , co se vám právě hodí ve prospěch OZE....
To vám vysvětlit nemůžu, protože nemám potřebu obhajovat něco co jsem nikdy neřekl a potvrzovat něčí ničím nepodložené spekulace.
Není, protože aukce omezují cenu vyrobené elektřiny zdola a nikoliv shora. Výrobce ji na trhu prodává tak jako tak, jen v případě nižších než vysoutěžených cen ji dorovná tzv. jednostranná tržní prémie.
Děkuji za vysvětlení, to jsem přesně potřeboval vědět.
No a to i po hodně hodin, když nefouká. To je gool.
Aukce byla na výkupní cenu, ne na bonus. To si pletete, u větrníků s akumulací byl bonus. Takže BNetzA tu silovou energii od výrobců vykoupí za 57,9 EUR/MWh a dále to samozřejmě BNetzA může prodat na trhu a teď s docela velkým ziskem.
Vůbec jste ten princip aukcí na výkupní cenu nepochopil, rádobyenergetiku. Jde v nich o tzv. plovoucí tržní prémii, která dorovnává vysoutěženou výkupní cenu v případě, že je vyšší než aktuální tržní. Na rozdíl od aukcí s akumulací, kde je ten bonus pevný. Viz třeba zde:
"The support is a one-sided floating premium (participants bid price level (a strike price), if market prices are lower, they are compensated and if higher they can keep the total income)."
mdpi. com/1996-1073/14/2/516/htm
Bonus by zde:
V článku je napsáno že toto byla výkupní cena.
Motáte to dohromady jak se vám zrovna hodí.
Jediný kdo tu něco motá dohromady jste vy sám. O inovativních aukcích s pevnou tržní prémií jste začal vy, do té doby o nich řeč vůbec nebyla.
Výkupní cena v klasických aukcích neznamená, že v případě vyšších cen na trhu než je vysoutěžená výkupní cena musí rozdíl provozovatelé vracet, znovu cituji "if higher they can keep the total income".
Byly i aukce na offshore VtE, ve kterých se vysoutěžila nulová výkupní cena. Snad si nemyslíte, že to znamená, že by se v takovém případě zavazoval výrobce k tomu, že bude dvacet let dodávat elektřinu zadarmo.
To víte že není. Protože bez dotací by jste prodělal i kalhoty. Tak to máte jistotu že tu EE od vás nakoupí za vysoutěženou cenu. Nezapomínejte že když zafouká tak cena letí dolů a když nefouká tak nahoru. Ledaže by jste točil za bezvětří sám lopatkami. :-)
Jenomže ty větrníky mají nárok na platbu i když netočí.
A větrníků je na trhu nadbytek. Trh to říká, neboť když fouká je spotová cena záporná. No a když fouká je minimum ta soutěžní. Když nefouká je spotová velmi vysoká chybí výkon ale i pro netočící, nedodávající větrníky je to ta soutěžní (po dost hodin). A to vše se musí v prodejní koncové ceně objevit.
Proč se tedy všichni diví současné ceně?
Dá se to brát tak že je buď moc větrníků, nebo nedostatek drátů. Mě přijde že problém je spíš s těmi dráty. Pokud by jich bylo dost, tak by nebyly situace kdy se na severu platí za nevýrobu a na jihu točí PPE. Že jim chyb nějaké další nácestné VE je pak taky další problém. Stejně tak bohužel existují stále úzká místa na hranicích, což bývá problém.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se