Domů
Uhlí
Výroba elektřiny z uhlí v USA po 6 letech poklesu letos meziročně vzroste
Uhelná elektrárna Dave Johnson
Zdroj: Yidjp_1b / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0 (licence)

Výroba elektřiny z uhlí v USA po 6 letech poklesu letos meziročně vzroste

Uhlí
8 komentářů
20. říjen 2021, 14:04
Eduard Majling

S prudkým nárůstem cen zemního plynu na řadě trhů po celém světě na rekordní hodnoty výrazně vzrostly i ceny zemního plynu ve Spojených státech. Vyšší ceny plynu se ve spojení s relativně stabilními cenami uhlí na tamním trhu podepisují na konkurenceschopnosti uhelných elektráren, které letos v USA zaznamenají meziroční nárůst výroby poprvé od roku 2014. Úrovně z předpandemického roku 2019 však výroba zřejmě již nedosáhne.

Uhlí a zemní plyn jsou stále největšími zdroji elektrické energie ve Spojených státech, přičemž tento status si fosilní zdroje zřejmě ještě chvíli udrží. Podle krátkodobého výhledu americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by přitom výroba elektřiny z uhlí měla letos meziročně vzrůst o více než pětinu, což bude představovat vůbec první meziroční nárůst za posledních 6 let.

Vývoj a predikce výroby elektřiny v USA dle jednotlivých zdrojů mezi lety 2010 a 2022 Vývoj a predikce výroby elektřiny v USA dle jednotlivých zdrojů mezi lety 2010 a 2022. Zdroj: EIA

Příčinou je především vývoj cen zemního plynu, které se po loňském propadu spojeném s koronavirovou pandemií letos naopak silně zotavily kvůli chladné zimě 20/21 a silné poptávce po vývozu kvůli globální energetické krizi. Zatímco letos podle agentury odebírají tamní elektrárny zemní plyn za průměrných 4,93 USD/MMBtu (zhruba 14,5 EUR/MWh), v loňském roce byla cena plynu méně než poloviční.

Vývoj a predikce cen paliv pro výrobu elektřiny v USA mezi lety 2010 a 2022 Vývoj a predikce cen paliv pro výrobu elektřiny v USA mezi lety 2010 a 2022. Zdroj: EIA

Kromě dalšího uzavírání elektráren, a tedy poklesu celkového instalovaného výkonu, přispělo k loňskému propadu výroby elektřiny z uhlí zejména nižší využití dostupných kapacit.

To je patrné z průměrného koeficientu využití instalovaného výkonu, který by měl podle predikcí agentury po propadu na 40 % letos vzrůst opět na hodnoty okolo 50 % a na této hodnotě se udržet i v následujícím roce. Celková výroba elektřiny z uhlí by nicméně měla v roce 2022 opět poklesnout s ohledem na pokračující vyřazování uhelných zdrojů z provozu.

Vývoj a predikce instalovaného výkonu, koeficientu jeho využití a výroby uhelných elektráren v USA mezi lety 2010 a 2022 Vývoj a predikce instalovaného výkonu, koeficientu jeho využití a výroby uhelných elektráren v USA mezi lety 2010 a 2022. Zdroj: EIA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
frank
20. říjen 2021, 14:47

Velmi nemilá událost pro pana Bidena před nastávajícím summitem COP26, jediná klika je, že v tom |USA zdaleka nejsou osamělé, nemluvě o Číně se stačí podívat k sousedům do Německa, jak jim tam startuje jedna uhelka za druhou ...

Jan Veselý
21. říjen 2021, 09:43

To je všechno krátkodobá záležitost, která v delší perspektivě neznamená vůbec nic. Biden s klidným srdce může prezentovat utěšený růst výkonu VtE a FVE, který je v USA vcelku vysoký.

Teď je jeho aktuální starostí "zlomit" dva Senátory, aby jeho vládě prošel balíček opatření stimulujících ekonomiku. V něm se myslí i na rozvoj OZE, hlavně na rozvoj infrastruktury, která by značně ulehčila jejich zapojení do systému.

Frank
21. říjen 2021, 14:19

Ano proto USA nyní zvyšují vývoz uhlí a plynu a dokonce i v demokratické straně se najdou hlasy, že peníze nerostou na stromech.

Jan Veselý
21. říjen 2021, 14:56

Oproti domácí spotřebě je export plynu a uhlí naprostá marginálie.

A s těmi penězy máte pravdu. V tom s Demokraté liší od Republikánů. Už je zažitým zvykem, že administrativa s R na prsou naseká brutální deficity, aby následná D administrativa byla musela tu sekyru řešit a od opozice poslouchá, že:

- peníze nerostou na stromech

- daně se zvedat nesmí

- vojenské rozpočty se zvedat musí

- ...

Velká část onoho Bidenova/Sandersova balíčku jsou investice do infrastruktury, o tom ekonomové svorně tvrdí, že se vyplatí samy o sobě, i kdyby to bylo na dluh (jako že nebude). Zbytek je investice do lidí, to je to samé.

A navíc si ten balíček zajišťuje i vlastní financování. Zaplatí to ze svých daní lidi, jejichž příjmy trhají rekordy. Mají být nuceni se podělit.

To je normální politika, to není jako když Trump sekal během konjunktury rekordní deficity.

frank
21. říjen 2021, 15:38

jenže on potřebuje přesvědčit demokraty , tedy polopaticky a vašimi slovy "ti co mají na prsou D", nechtějí schválit takové utrácení... ( pro jistotu proti je Joe Machin a Kyrsten Sinema z Demokratické strany jsou proti)...

frank
21. říjen 2021, 15:47

Mimochodem útoky levičáků na Kyrsten Sinema jsou opravdu nechutné, byla obtěžována a natáčena demonstranty i na universitním záchodě. Kupodivu Bidenovi to nevadilo , na rozdíl od ostatních nekterých demokratických senátorů a politiků ( např Mark Kellym Charles Schumacher) . Tak si myslím, že s tím přesvědčováním to Biden nebude mít tak lehké...

Jan Veselý
22. říjen 2021, 07:47

Franku, to není utrácení=spotřeba, to jsou investice. Navíc, ten balíček obsahuje opatření, kterými se to bude financovat, není to na dluh. Samo o sobě je to dohodnutý kompromis mezi levým a pravým křídlem Demokratické strany, proto tam dělají problém jen dva lidi.

K Manchinovi - to je v podstatě už Republikán a člověk, kterému uhelný byznys plní kapsy. To, že ty řeči o utrácení jsou z jeho strany jenom prázdné floskule jde poznat podle toho, že když se za Trumpa dělaly obří sekyry v rozpočtu a dělaly obludné vojenské rozpočty (ani armáda už další prachy nechtěla), Manchin pro všechno zvedal ruku a ni nemňoukl. Ale o něj se až tak nebojím, jeho nakonec tu ruku zvednout donutí. Ono bude třeba stačit začít hrozit vyšetřováním jeho příbuzných, během nedávné doby se se na ně provalilo několik hodně šťavnatých finančních skandálů.

K Sinema - to je příklad toho nejhoršího, co z člověkem udělá velká politika. Před pár lety kandidovala a uspěla s vyloženě levicovým programem (např. podpora univerzální zdravotní péče). Washington jí proměnil v hrabivou, nihilistickou ..., kterou zajímá jen kolik jí jaká lobby dá peněz. Na své vlastní voliče zvysoka kašle. Nedělá "town halls", není možné se s ní setkat. Pokud tedy nejste lobbista k tučnou obálkou. Místo toho, aby dělala svou práci a jednala o tom Bidenově/Sandersově balíčku a co jí tam vadí, není ani ve Washingtonu, ani neřekla co jí tam vlastně vadí, je nedosažitelná pro své voliče a partajní kolegy a pořádá koktejlové večírky, kde si od lobbistů nechává dávat statisíce.

Se divíte, že jsou její voliči naštvaní? Jediné místo, kde jí mohli odchytit bylo na univerzitě, kde měla přednášku, schovala se před nimi na záchodě. Tak vlezli i tam, ale do kabinky jí nikdo nelez, nikdo tam nepřišel s AR-15, ani s bizoními rohy na hlavě. Že to pro ní bylo značně nekomfortní? Fajn, tak to splnilo svůj účel. I bez porušení zákona. Ať jdou všichni do háje s nějakým dekorem, tady se hraje doslova o zdraví milionů lidí.

Carlos
20. říjen 2021, 20:07

Otázka je na jak dlouho, jestli to bude na měsíce, na rok, nebo to bude setrvalý trend (ten nejspíš ne).

Zajímavější spíš je že v USA jsou desítky tisíc starých plynových vrtů které víc unikají než dodávají do systému. Otázka je kolik jich je a jestli jejich levné opravy (v průměru 90$ za vrt), nemohou vést k zajímavému růstu produkce a následně se projevit do lokálních cen.

youtube. com/watch?v=6c-WCg2Y7sE

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se