Litva a Polsko provedly první test synchronního propojení elektrizačních soustav
Litevský provozovatel přenosové soustavy Litgrid a jeho polský protějšek PSE začátkem prosince úspěšně provedli první test, který zahrnoval synchronní propojení elektrizačních soustav Litvy a Polska. Díky provedenému testu se o další krok přiblížilo plánované synchronní propojení elektrizačních soustav Estonska, Lotyšska a Litvy s evropskou kontinentální sítí. Informaci přinesl zahraniční server Argus.
Uvedený test spočíval podle polského provozovatele přenosové soustavy PSE v ověření schopnosti obnovení provozu litevské sítě a možností startu ze tmy při využití polsko-litevského propojovacího vedení a nově instalovaných autotransformátorů v rozvodně u města Alytus.
„Test nouzové podpory simuloval situaci, kdy jsou největší litevské elektrárny, které jsou odstavené a mají schopnost startu ze tmy, napájeny elektřinou z Polska. Litevští odběratelé byli zásobováni elektřinou bez omezení, tudíž provedený test odběratele nijak nezasáhl,“ uvedl PSE.
Synchronizace elektrizačních soustav Estonska, Lotyšska a Litvy s evropskou kontinentální sítí je plánováno na konec roku 2025. Do té doby má trvat stávající synchronní napojení elektrizačních soustav uvedených států na systém Ruska a bývalých sovětských států označovaný jako BRELL.
Nejen elektřina, ale také plyn
V letošním roce byl kromě pokroku v projektu synchronního propojení elektrizačních soustav Litvy a Polska dosažen významný milník také v oblasti propojování plynárenské sítě.
Stalo se tak v polovině října, kdy došlo k fyzickému propojení budovaného plynovodu GIPL na hranicích obou států. Podle posledních informací by měl plyn začít plynovodem proudit v polovině příštího roku.Po dokončení plynovodu se pobaltské země stanou součástí společného trhu Evropské unie s plynem. Se zbytkem EU jsou totiž v současnosti republiky propojeny pouze teoreticky, a to přes Bělorusko.
Plynovod GIPL by měl vytvořit kapacitu pro přepravu přibližně 27 TWh zemního plynu ročně do pobaltských států a do Finska. Až 21 TWh pak bude moci být přepravováno druhým směrem do Polska.
Mohlo by vás zajímat:
*Autotransformátory mezi sítí 400kV a 330kV.
V momentě kdy dojde k synchronnímu spojení soustav, tak bude v podstatě zakruhované pobaltí. Nepříjemné je že celé to propojení bude pravděpodobně pořád jenom jednou dvojitou linkou. Zároveň bude mít Rusko pravděpodobně velmi velké výhrady kvůli napojení Královce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se