Domů
Větrné elektrárny
Průzkum: Proces schvalování větrných elektráren loni v Evropě zrychlil
Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra

Průzkum: Proces schvalování větrných elektráren loni v Evropě zrychlil

Povolování větrných elektráren se loni v Evropě zrychlilo, zejména v Německu. Pomohlo mimo jiné označení projektů obnovitelných zdrojů energie za národní zájmem, ukázal dnes zveřejněný průzkum poradenské společnosti BloombergNEF. Ve čtvrtém čtvrtletí vyrobili evropští producenti elektřiny poprvé více elektřiny z větru než z uhlí, uvedla společnost Ember.

V Německu, které je největším trhem s větrnou energií v regionu, byly v loňském roce povoleny projekty s kapacitou přibližně 7,5 gigawattu, což je o 80 procent více než v předchozím roce a nejvíce od roku 2016. Schvalovací proces zrychlil také ve Španělsku.

Na povolení čekají na některých největších evropských trzích větrných elektráren na pevnině projekty s kapacitou přibližně 55 gigawattů, a to v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a v Británii, uvádí BloombergNEF. To je přibližně sedmkrát více, než kolik kapacity v těchto zemích přibylo v loňském roce. Čekací doba může v průměru dosáhnout až pěti let, což je více než dvojnásobek limitu stanoveného Evropskou komisí (EK).

„Povolování větrných elektráren se v loňském roce hodně zlepšilo, zejména v Německu. Ale stále je co zlepšovat,“ konstatoval Giles Dickson, který vede odvětvovou skupinu WindEurope.
London Array
Ilustrační foto

„EU potřebuje postavit ročně větrné elektrárny s kapacitou 30 gigawattů, aby dosáhla svých cílů pro rok 2030. Současný objem povolených staveb na to nestačí,“ dodal.

Podle údajů společnosti Ember vyrobily evropské energetické společnosti v období od října do prosince 2023 rekordních 193 terawatthodin (TWh) elektřiny z větrných elektráren ve srovnání se 184 TWh z uhelných elektráren. Produkce elektřiny z větrných elektráren v posledním čtvrtletí loňského roku narostla meziročně zhruba o pětinu. V Evropě se na celkové produkci energie z uhlí podílejí přibližně třetinou Německo, Polsko a Turecko.

Na konci roku 2022 stanovila EU pro členské státy rámec, který má urychlit zavádění energie z obnovitelných zdrojů. Opatření zahrnovala klasifikaci projektů obnovitelných zdrojů jako projektů v „prioritním veřejném zájmu“. Toto označení má zabránit soudním sporům proti novým elektrárnám, které se mohou táhnout roky. EU se rovněž snažila urychlit posuzování vlivů na životní prostředí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se