Společnost OKD skončila loňské hospodaření s provozním ziskem přes dvě miliardy
Těžební společnost OKD skončila loňské hospodaření s provozním ziskem přesahujícím dvě miliardy korun. Vyplývá to z předběžných a doposud neauditovaných hodnot. ČTK to řekla mluvčí firmy Naďa Chattová. V minulých dvou letech přitom společnost skončila podle výročních zpráv zveřejněných ve Sbírce listin ve ztrátě. V roce 2019 činila 861 milionů a předloni 2,437 miliardy korun.
Podle předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové se loňského provozního zisku podařilo dosáhnout díky výkonu všech zaměstnanců. „V kombinaci s kontrolou našich provozních nákladů a úspornými opatřeními se nám rok 2021 podařilo ukončit s vysokým a dlužno říci nečekaným ziskem. Vytvořili jsme si tak dobrou výchozí pozici pro rok 2022, který s ohledem na to, že se jedná v podstatě o poslední rok těžby, bude velmi náročný jak z hlediska provozního fungování naší společnosti, tak i z pohledu personálního,“ řekla.
Téměř rok už pokračuje těžba pouze v Dole ČSM. Za celý rok 2022 má OKD v plánu vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí. Hlubinná těžba černého uhlí v těžkých podmínkách ostravsko-karvinské pánve je podle Chattové zatížena mnoha riziky. Zejména složitou geologickou stavbou, nebezpečím důlních otřesů a samovznícením uhlí, zvýšenými exhalacemi metanu a složitým legislativním procesem při povolování těžby.
„Přesto, že děláme vše, abychom rizika předvídali a provádíme řadu opatření pro jejich eliminaci, nemusí se to vždy podařit a prostředky a práce vložená do přípravy na dobývání se nemusí vrátit v podobě tržeb za vytěžené uhlí. Při provozu více dolů se rizika potenciálního neúspěchu rozkládala mezi daleko větší počet porubů a většinou byla připravena záložní pracoviště,“ dodal ředitel provozu OKD David Hájek.
Těžba byla podle něj plánovaná na roky dopředu a problematické poruby mohly být nahrazeny urychlením jiných, které měly být dobývány později. „To v situaci plánovaného ukončení těžby už není možné. Proto je těžba pouze v jednom dole tak náročná a riziková, každý dílčí neúspěch může mít fatální dopad na hospodářské výsledky firmy. Výborný výsledek roku 2021 je proto nesmírně důležitý pro úspěšné zvládnutí posledního roku těžby OKD, kdy díky finanční rezervě vytvořené loni mohou být vykryty případné výpadky,“ řekl.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože dlouhodobě se nevyplácí. Loni firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce letošního roku. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.
Na konci roku 2020 měla společnost téměř 5400 vlastních zaměstnanců a v dolech na Karvinsku pracovalo ještě přes 1400 pracovníků dodavatelských firem. Nyní má OKD přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.
Od ledna 2021 převzal od OKD utlumované doly Paskov, Lazy a Frenštát státní podnik Diamo. Od března pak Diamo převzalo i doly ČSA a Darkov. Do Diama přešlo loni z OKD téměř 2500 zaměstnanců, z nich si podnik na útlumové či rekultivační práce nechal zhruba 700 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
Bakala a spol netuneluje a uhlí je energie na zimu kdy oze jsou mrtvé. V zimě je potřeba.
Aneb další úspěch zelených aktivistů .. kdyby přítel Bakaly a USA Bursík s pomocí zelených aktivistů z Greenpeace neprosadili fotovoltaický tunel jednoho tisíce miliard tak bychom za ty peníze mohli mít 4 jaderné elektrárny produkující dnem i nocí bezemisní elektřinu dalších 50 let
..místo bezcenných tunelářských fotovoltaik produkujících 5x předraženou elektřinu když není potřeba
ale tie 4 jaderne elektrarny by boli postavene za takych minimalne 10, realne 20 let
K čemu jsou ti oze, když v zimě jsou mrtvé?
V létě blackout přežiji, v zimě umrznu.
V zimě neteče voda, nefouká a nehoří dřevo???
Jak kdy a jak co.
Voda zamrzne jako v Texasu. Vítr 8.1.2021 fakt nefoukal. Dřevo hoří, ale je to greendeal čmoud. Takže jej zdaní.
V té době bychom si vybrali dodavatele, který by elektrárnu dodal dle plánu.
7 let na projekt a pak 7 let na stavbu. Tak se to dá stíhat, když se to umí. Mezitím by v klidu dosloužilo uhlí a nové bloky by tak plynule nahradily staré uhelné + staré v Dukovanech.
Do 20ti let by se daly stihnout postavit 4 elektrárny po 2 blocích určitě (když by se stavělo paralelně).
uplne vidim cesku vladu ako si zoberie na triko paralelnu vystavbu 4 jadrovych elektrarni, zvlast na zaklade toho co predvadzaju za kabaret
Tak to už by konečně mohli vrátit tu půjčku, ne?
Ta úvodní fotka mě vždy rozesměje. Už 9 let tam totiž vedení OKD nesídlí
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se