Těžební společnost OKD loni prohloubila ztrátu na 2,437 miliardy korun
Těžební společnost OKD loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,437 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 3,65 milionu na 2,37 milionu tun uhlí a tržby za prodej vlastních výrobků a služeb z 11,3 miliardy na 6,15 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.
Předsedkyně představenstva Vanda Staňková uvedla, že při přípravě podnikatelského plánu na rok 2020 firma kladla důraz na nutnost restrukturalizace a snížení nákladů. Vzhledem k tržním podmínkám nebylo možné čekat dosažení kladného hospodářského výsledku, cílem bylo dosáhnout takových výsledků, které umožní pokračovat v dalších letech v těžbě.
„V roce 2020 jsme nestáli jen před úkolem udržet samotnou existenci OKD, ale i obhájit naše kroky, zachovat lidem alespoň dočasně práci, ale zároveň pro ně udělat všechno, aby se cítili v bezpečí oni i jejich rodiny. Zvládli jsme restrukturalizaci, znovu jsme dokázali vstát a realizovali jsme nesmírně náročný projekt převodu části závodu,“ uvedla ve výroční zprávě Staňková.
Připomněla, že firma musela celý rok čelit komplikacím souvisejícím s pandemií koronaviru, kvůli nimž musela v létě na několik týdnů zastavit provoz. „Nemocnost, karantény, dodavatelé důlně-stavebních prací z Polska či Slovenska v důsledku vládních omezení přeshraničního pohybu doma, to vše způsobilo obrovské ztráty ve výrobě, které již nebylo možné v průběhu roku dohnat,“ uvedla Staňková.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Letos firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.
Na konci roku 2020 měla společnost téměř 5400 vlastních zaměstnanců a v dolech na Karvinsku pracovalo ještě přes 1400 pracovníků dodavatelských firem. Nyní má OKD přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.
Od ledna převzal od OKD utlumované doly Paskov, Lazy a Frenštát státní podnik Diamo. Od března Diamo převzalo i doly ČSA a Darkov. Do Diama přešlo letos z OKD téměř 2500 zaměstnanců, z nich si podnik na útlumové či rekultivační práce nechal zhruba 700 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
jen mi není jasné, proč se Bakala, majitel OKD vyvaluje ve Švýcarsku a daňový poplatníci platí tenhle tunel?
Privatizace výnosů socializace ztrát jako z učebnice ekonomie.
A to v tom ještě není odškodnění pro Bakalu
Smyslem podnikání je vytvářet zisk, takže Bakala získal z OKD co se dalo a když viděl, že už firma je za svým zenitem a už nebude prosperovat, mimo jiné díky zelené politice tak jí prostě včas prodal někomu jinému nakonec OKD převzal stát, který ho před tím ekonomicky zničil a teď ho zlikviduje. Představa státu, že podnikatelé budou platit likvidaci svých firmem, protože jim stát legislativně prakticky znemožní podnikání je iluzorní. Pokud bude současná politika pokračovat pak podobně jako OKD dopadne i část těžkého průmyslu a jeho výrobky se k nám budou dovážet. Budeme sice ekologičtí jenže jen papírově, protože prostě přesuneme opět výrobu jinam patrně do J a JV Asie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se