Skupina ČEZ plánuje do roku 2030 dohromady investovat přes půl bilionu korun
Energetická skupina ČEZ plánuje do roku 2030 dohromady investovat přes půl bilionu korun, konkrétně 500 až 550 miliard korun. V dnešním rozhovoru s ČTK to řekl finanční ředitel firmy Martin Novák. Zhruba polovinu mají podle něj tvořit takzvané udržovací investice na současných zdrojích a majetku ČEZ, druhá polovina pak výdaje na růst firmy. Podle Nováka nejde o nereálně plány, protože v současné době firma investuje 40 miliard korun ročně, což za deset let dělá zhruba 400 miliard korun.
Finanční ředitel uvedl, že kromě výdajů do distribučních sítí nebo do dalšího rozvoje moderních energetických službách (ESCO) jsou v plánované kumulativní částce započtené také například výdaje ČEZ spojené s přípravou nového jaderného bloku v Dukovanech, akvizice firem či výdaje na stavbu nových obnovitelných zdrojů.
ČEZ na jaře oznámil, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, a to převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Jen do solárů chce skupina investovat až 90 miliard Kč, řekl v květnu SeznamZprávám místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
V rámci dnes prezentovaných pololetních výsledků ČEZ zpřesnil odhad a očekává, že během letošního roku dosáhne provozního zisku EBITDA 55 až 57 miliard korun proti loňským 57,2 miliardy korun. V hodnotách již nejsou započtená prodávaná aktiva v Rumunsku a Bulharsku, které společnost prodala. Provozní zisk plánuje firma do budoucna zvyšovat. V roce 2025 má činit 65 až 70 miliard korun, v roce 2030 pak 80 až 85 miliard korun.
Novák uvedl, že ČEZ toho chce dosáhnout mimo jiné stavbou nových obnovitelných zdrojů, organických a akvizičním růstem v ESCO službách. Významnou roli podle něj hrají také rostoucí velkoobchodní ceny elektřiny, které by mohly způsobit, že EBITDA by proti dlouhodobým plánům mohla být ještě vyšší. „Na ceny ale nelze spoléhat,“ řekl dnes finanční ředitel ČEZ.
„Vedení ČEZ žije na růstu cen elektřiny, nemá na tom ale žádnou zásluhu. Naopak většinou svých aktivit tento výsledek jen zhoršuje, přesto finanční čísla zůstanou mimořádně dobrá. Ač to ČEZ ve svých predikcích nereflektuje a cíleně (bez zdůvodnění) zásadně podhodnocuje,“ napsal dnes na twitter ekonom Michal Šnobr, minoritní akcionář ČEZ, kritik současného vedení firmy a poradce investiční skupiny J&T.
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl o 89 procent na 1,6 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o dvě procenta na 108,2 miliardy Kč a provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 18 procent na 31,6 miliardy Kč. Na poklesu čistého zisku se podle ČEZ podílelo zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku v souvislosti se zvýšením klimatických cílů Evropské unie a doporučením české Uhelné komise ukončit spalování uhlí do roku 2038.
Mohlo by vás zajímat:
Jo a budou to financovat z pololetního čistého zisku 1,6 miliardy. Mnoho štěstí. A bedlivé zástupce akcionářů jim přeji.
Četl ste vůbec článek? Hned v prvnim odstavci je napsaný že už teď investujou ročně kolem 40 miliard korun. Nebo ste si zase jenom přišel do diskuze plivnout?
Investice se nedělají z čistého zisku. Čistý zisk zbyde po odečtení investic, odpisů a nákladů.
pr jsem zase přišel prezentovat svoji hloupost. Jde vidět že energetice moc nerozumí. Ovšem účetnictví je už zcela nad jeho síly.
To budou muset ještě zalobovat, aby se u nás daly opět stavět solární elektrárny na zemi. Na střechách by to šlo těžko.
Oni lobovat nemusí, to dají Havlíčkovi na MPO příkazem, jinak budou nižší dividendy.
6GW v solárech super zpráva když bude v létě svítit slunce budeme mít přes poledne dostatek el. energie.... jinak roční náhodná výroba cca 6TWh proti 34 TWh ze stabilního uhlí, které se má odstavit to je skutečně náhrada..... Drahá elektřina a plyn nás čeká, ještě před pár lety tady byly diskuse o tom jak máme elektřiny přebytek. Nové bloky se měli začít stavět už v roce 2006 jak říkal pan ministr Grégr, měl pravdu a dělali z něho blbce, teď by se to po průtazích dokončovalo stejně jako na Slovensku v klidu by se odstavilo uhlí a jeli bychom dál jenže to by se muselo myslet hlavou a ne melounem, ale nebojte se oni se ty uhelky neodstaví protože cena el. energie vzroste tak, že se zaplatí i ty povolenky to je zákon trhu, když něco není cena vyroste tak aby se poptávka potkala s nabídkou. A ti co tady psaly jak je ztrátová jaderná energetika jsou zcela mimo mísu naopak nejvíce rejžovat dnes budou ti co vlastní jaderné elektrárny....
Přesně tak. Uhlí neodstaví cena emisní povolenky, ale až levnější plná náhrada. A jelikož tato plná náhrada zde ještě dlouho nebude, tak uhlí pojede vesele dále. Je jasné že zisk na uhelkách bude minimální, zato jádro bude excelentně ziskové.Pokud se ČEZ rozhodne prodávat jeho zimní produkci na denním trhu při ceně přes 200 euro, což už letos bude více než reálné, tak se můžou akcionáři radovat.
Na nějakou přechodnou dobu můžou ještě velké JE profitovat co se týká našeho energetického resortu (z nouze ctnost), ale v dlouhodobém horizontu se nad nimi dle očekávaného masivního rozvoje OZ včetně vhodné akumulace začínají již stahovat mraky. Zdůvodnění zde bylo předloženo mnohokrát. To, že jsme je nepostavili dříve a spoléhali na uhlí, se stává v současnosti již archivální záležitostí. Dnes je potřeba se dívat dopředu za současných změněných podmínek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se