Domů
Rychlé zprávy
Kabex s VŠB vyvinuli senzorické kabely schopné mimo přenosu elektřiny i měření veličin
Südlink německo HVDC kabel

Kabex s VŠB vyvinuli senzorické kabely schopné mimo přenosu elektřiny i měření veličin

Rychlé zprávy
Bez komentáře
15. květen 2018, 17:26
ČTK

Kabelovna Kabex z Holýšova vybudovala s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava v areálu firmy prostor pro předvádění speciálních hybridních kabelů. Vyvinuly je společně díky dotaci Technologické agentury ČR. Tato senzorická vedení umožňují vedle přenosu elektřiny díky optickým vláknům a vyhodnocovacímu zařízení také měřit fyzikální veličiny. Možnosti kabelů se demonstrují v reálném provozu, řekl dnes ČTK obchodní ředitel Bohumil Svoboda.

Hybridní kabely jsou vlastně senzory citlivé po celé své délce. Kabex instaloval v areálu kabelovou trasu, která prochází přes místa se zvýšenou a sníženou teplotou. Místy je simulována ukládka kabelů v návinech a pod protipožárním nátěrem.

„Po připojení vyhodnocovacího zařízení do optických prvků začíná kabel fungovat jako čidlo, které dává signály o teplotě i fyzickém namáhaní na každých 20 až 50 centimetrech délky. To zajímá provozovatele průmyslových objektů s náročnými provozními podmínkami,“ uvedl ředitel.

Jsou to například jaderné elektrárny, tunely a chemické závody.

Senzorické kabely zvyšují kvalitu výroby. Třinecké železárny teď zavádí do kontinuálního lití oceli zkušenosti z jejich využití ve vrtech pro geotermální aplikace. Lepší informace o rozložení teplot v odlitku umožní vyrábět kvalitnější ocel.

Podobně se dají využít pro výškové budovy a mosty ze železobetonu; kabely analyzují teplotní průběh zrání betonu, což vede k vyšší kvalitě a pevnosti. Lze je také montovat do vozovek k měření intenzity silniční dopravy.

Využití je možné také v jaderné energetice. Utěsnění prostupů kabelů do prostoru reaktoru zajišťují kabelové průchodky Kabexu. Senzorický kabel v průchodce lépe monitoruje její teplotní zatížení a tím i odhaduje její životnost a spolehlivost, což zvyšuje bezpečnost elektrárny. Kabely a průchodky se testují až na 60 let.

„Máme vyvinutou hermetickou kabelovou průchodku se senzorickým kabelem a nyní usilujeme o referenční dodávku. Náš vývoj v oblasti produkce pro jaderné elektrárny se hodně posunul díky dodávkám kabelů a průchodek pro reaktory VVER 1200 ruského Rosatomu,“ uvedl ředitel Anton Slobodin.

Průchodky dodal Kabex do Novovoroněžské a kabely do Leningradské jaderné elektrárny. Vycházely ze zkušeností s dodávkami pro zdroje v ČR a na Slovensku.

Kabelovna Kabex a.s., výrobce speciálních kabelů pro jadernou i klasickou energetiku, chemický průmysl, rafinerie a dopravní tunelové stavby, předloni utržila 150 milionů korun. Firma se 105 zaměstnanci dodává 5000 modifikací kabelů, průchodek, spojek a dalších částí kabelových tras. Jde o zakázkovou výrobu, většinu produktů vyvíjí.

Václav Prokš dvd

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se