Domů
Elektřina
Změna klimatu je hlavní téma letošní Energetické olympiády
Porotu nejvíce zaujala prezentace na téma Energofit – Fitness tracker pro vaší fakturu za energii, kterou vytvořil tým X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR. Vítězství si ve třetím ročníku připsali studenti Jan Černohorský a Šimon Šustek z Gymnázia J.S.Machara z Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi.
Zdroj: Energetická olympiáda

Změna klimatu je hlavní téma letošní Energetické olympiády

Studenti středních škol a gymnázií mají do 6. října 2021 možnost se registrovat k účasti na celostátní soutěži zaměřené na aktuální energetická témata, která hýbou společností. Vedle hodnotných cen čeká na nejúspěšnější soutěžící opět možnost přijetí na VŠ bez přijímacích zkoušek.

Letošní ročník Energetické olympiády, jejímž generálním partnerem je společnost ČEPS, a.s., provozovatel přenosové soustavy ČR, zachová dvoukolový formát. Školní kolo proběhne 15. října 2021 online. 25 nejúspěšnějších týmů se pak utká 4.-5. listopadu 2021 ve finálovém kole na FEL ČVUT v Praze. Na vítězný tým čeká odměna ve výši 50 000 Kč a studenti prvních tří nejúspěšnějších týmů si zajistí možnost dostat se na vysokou školu bez přijímacích zkoušek. Výherci se mohou těšit také na hodnotné ceny, které do soutěže věnují partneři projektu.

Druhé místo obsadil tým Krouposvorky, který v soutěži reprezentoval školu Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína a Základní škola a mateřská škola Jana Pavla II. Hradec Králové. Studenti Jan Grünseisen, Štěpán Šrajer a Jakub Šimůnek zpracovali ve své prezentaci téma Vertikální vodní turbíny v místech s nižším průtokem. Druhé místo obsadil tým Krouposvorky, který v soutěži reprezentoval školu Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína a Základní škola a mateřská škola Jana Pavla II. Hradec Králové. Studenti Jan Grünseisen, Štěpán Šrajer a Jakub Šimůnek zpracovali ve své prezentaci téma Vertikální vodní turbíny v místech s nižším průtokem.

Energetická olympiáda se již od pilotního ročníku těší velkému zájmu studentů, letos ovšem organizátoři očekávají nárůst přihlášených týmů. „Vzhledem k loňskému ročníku, kdy obě kola kvůli pandemii proběhla online, předpokládáme vyšší účast v prvním kole soutěže,“  informuje projektová manažerka soutěže Lenka Hejhalová.

Změna klimatu a Energetická konference

Společným jmenovatelem obou kol letošního ročníku bude změna klimatu. Proč se pořadatelé rozhodli dát soutěži tematický rámec?

 „Jedná se o velmi aktuální problematiku, která má celosvětový dopad a jejím důsledkům bude právě nastupující generace čelit. Víme, že mladí lidé nejsou k této otázce lhostejní a chceme jim dát prostor k získání a sdílení relevantních informací,“ vysvětluje koordinátorka soutěže Adéla Holasová.

Další novinkou je pak Energetická konference aneb veřejná debata o klimatických změnách, která proběhne 3. listopadu 2021 na FEL ČVUT v Praze. V rámci akce budou přednášet odborníci na témata  jako klimatologie, vodohospodářství, energetiku nebo dopravu. Zároveň dostanou prostor studenti, aby vyjádřili své názory a položili odborníkům otázky během moderované plenární debaty. Akce je určena především studentům středních škol, otevřená je ale pro širokou veřejnost. Vstup na akci je zdarma po předchozí rezervaci.

Na třetím místě se umístil tým DPA 2.0 ze Střední průmyslové školy Třebíč. Aleš Horák, Pavel Kubiš a Jan Kalina oslovili porotu svou prací s názvem Praktické využití technologie 3D tisku v energetice. Na třetím místě se umístil tým DPA 2.0 ze Střední průmyslové školy Třebíč. Aleš Horák, Pavel Kubiš a Jan Kalina oslovili porotu svou prací s názvem Praktické využití technologie 3D tisku v energetice.

Podrobné informace o Energetické olympiádě a Energetické konferenci naleznete na https://www.energeticka-gramotnost.cz/.

Komerční sdělení
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zbyněk Poisl
1. září 2021, 12:37

Energetika a změna klimatu, nemají nic společného, takže je to jen vymývání dětských mozků!

Josef
1. září 2021, 13:29

Přesně tak. Komunisti hadr.

PetrV
1. září 2021, 18:35

To probíhá již 30 let. Místo viry v Boha.

PetrV
1. září 2021, 20:23

Co kdyby misto kecání šli sbírat drevo?

novinky cz/veda-skoly/clanek/mrtve-drevo-rocne-uvolni-uhlik-ve-vysi-celosvetovych-emisi-z-fosilnich-paliv-40370805

Josef
2. září 2021, 10:30

všechno co vyroste se zase rozloží skutečně novinka za všechny prachy takhle se dělá výzkum pro výzkum. Přitom je to tak snadné stačí počítat se stabilním objemem dřeva v pralese a pak stačí zjistit druhovou skladbu rostlin a jejich přírůstky / rok. Pak víte kolik dřeva se rozložilo na hrubo by to měl umět vypočítat 16 ti letý středoškolák, s přírůstky počítá každý lesní inženýr nebo majitelé lesů, ale pro zelenáče je to novinka. Jinak těch 10GT je 1/3 emisí CO2 z fosilních paliv...

Jaroslav
2. září 2021, 11:48

změna klimatu je širší téma, než jen zpovykané CO2

Josef
2. září 2021, 13:37

No to je jenže omezení emisí CO2 je dobrý nástroj k ovládání lidí a k bohatnutí bez rizika podnikání.

Zbyněk Poisl
3. září 2021, 10:19

To jistě. Jenže mě osobně udivuje fakt, že 99% civilizace se nechá takto snadno ovládat. Co lidi dělali ve škole? Kde je průměrné IQ 100 bodů? Vždyť jsou to do nebe volající hovadiny a celý svět tomu věří! Nejspíš mám něco s hlavou, ta moje to totiž nebere!

Yes
3. září 2021, 23:37

Ano, máte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se