Domů
Přenos elektřiny
ENTSO-E v závěrečné zprávě potvrdilo, že incident z letošního 8. ledna nezpůsobily obnovitelné zdroje
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

ENTSO-E v závěrečné zprávě potvrdilo, že incident z letošního 8. ledna nezpůsobily obnovitelné zdroje

Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) v závěrečné zprávě o situaci v evropské přenosové soustavě 8. ledna 2021 potvrdilo, že výroba elektřiny v obnovitelných zdrojích nebyla důvodem pro rozdělení synchronních zón. Díky rychlé spolupráci provozovatelů přenosových soustav také nedošlo k vážnějším dopadům na dodávky elektřiny.

Incident z počátku letošního roku po delší době připomněl, že i přes dostatečně robustní zabezpečení přenosových soustav může dojít k nepředvídatelným situacím, které mohou ohrozit dodávky elektřiny a vést až k blackoutu. Přestože k blackoutu jako takovému nedošlo, došlo na více než hodinu k rozdělení synchronní zóny na dvě.

Mapa synchronní zóny kontinentální Evropy zobrazující dvě oddělené oblasti během události 8. ledna 2021. Zdroj: ENTSO-E

Speciální komise pro vyšetření příčin této mimořádné situace byla zřízena 4. března 2021 a po čtyřech a půl měsících zveřejnila závěrečnou zprávu o incidentu. Součástí reportu je kromě příčin a následků incidentu i souhrn 22 doporučení, jak předejít podobným incidentům a zmírnit jejich dopady (celý report lze najít zde).

"K prvotní události, která způsobila odpojení soustavy dne 8. ledna 2021, došlo v chorvatské rozvodně Ernestinovo. Výroba konvenčních elektráren a obnovitelných zdrojů energie v oblasti oddělení soustavy odpovídala plánované výrobě a nedošlo k neplánované nedostupnosti výrobních zdrojů." Závěrečná zpráva o incidentu z 8. ledna 2021.

Již dříve bylo uvedeno, že poruchu způsobilo rozpojení dvou přípojnic nadproudovou ochranou v chorvatské rozvodně Ernestinovo. Tyto závěry zpráva ENTSO-E potvrzuje a zároveň dodává, že na vině nebyla vysoká výroba elektřiny v obnovitelných zdrojích nebo nedostatečná výkonová přiměřenost.

Podrobná analýza dále ukázala, že důvodem byly enormní toky výkonu napříč Evropou a nízké rezervy pro udržení stability. ENTSO-E upozorňuje na to, že s dalším rozvojem společného evropského trhu s elektřinou budou tyto situace častější a budou nabírat na intenzitě. Provozovatelé přenosových soustav by proto měli být dostatečně připravení a provozované soustavy měly mít dostatečné zálohy pro řešení obdobných situací.

Dopady byly s ohledem na závažnost incidentu relativně malé - kvůli podfrekvenci, a tudíž nedostatku výkonu v severozápadní oblasti, byla za účelem snížení odchylky frekvence odpojena tzv. přerušitelná zatížení ve Francii a Itálii s celkovým odběrem okolo 1,7 GW. Jedná se o velké zákazníky, kteří jsou smluvně zavázáni k odpojení od přenosové soustavy, pokud frekvence klesne pod určitou hranici.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
PetrV
22. červenec 2021, 11:38

Oze mely jen odstávku a stabilních zdrojů je nedostatek, tak soudruzi angličani nakupovali v turecku ee bez emisních povolenek. Podvodníci.

Vinkler
22. červenec 2021, 13:20

Polopravda, leze jako sláma z bot. Viz věta:

Podrobná analýza dále ukázala, že důvodem byly enormní toky výkonu napříč Evropou a nízké rezervy pro udržení stability.

Martin Prokš
22. červenec 2021, 15:21

Dobrý den,

Nee, vše je to nejspíše pravda, jen dokonale diplomaticky podaná, kdy čtenář pokud pečlivě nepitvá každý slovní obrat, snadno interpretuje zprávu přesně opačně než co je v ní.

Cituji a vypichuji:

Výroba konvenčních elektráren a obnovitelných zdrojů energie [b]v oblasti oddělení soustavy[/b] odpovídala plánované výrobě a nedošlo k neplánované nedostupnosti výrobních zdrojů.

[i]Neboli na Balkáně jako takovém bylo vše v pořádku, ale co bylo okolo o tom se taktně mlčí.[/i]

Dále cituji:

důvodem byly [b]enormní toky výkonu napříč Evropou a nízké rezervy pro udržení stability[/b]

[i]Neboli Balkánsko-Turecká oblast byla přebytková, zbytek Evropy byl celkově deficitní a deficitní prim hrála Itálie, Francie, Německo. Tam tekly přebytky z Turecka. Nízké rezervy pro udržení stability znamená, že na tom západě nebylo už co nahodit.[/i]

Dále:

ENTSO-E upozorňuje na to, že s [b]dalším rozvojem společného evropského trhu s elektřinou budou tyto situace častější a budou nabírat na intenzitě[/b].

[i]Neboli vše to bylo sice obchodně nasmlouvané, ale evidentně obchodní zóny a obchodní mantinely nereflektují zcela fyzikální realitu a přenosové možnosti sítě. S tím, že se hlavně Německo přesouvá do systematicky deficitního stavu a hlavně se vzdává řiditelných zdrojů a stále přidává neřiditelné, lze obdobné a větší problémy očekávat v blízké budoucnosti opakovaně.[/i]

energetik
22. červenec 2021, 15:40

Neřiditelné zdroje se už dávno nesmí do sítě připojovat ani v Německu, po roce 2022 už budou odpojeny všechny neřiditelné JE, takže to bude pro síť daleko lepší.

Vinkler
22. červenec 2021, 15:51

Ale zůstanou tedy, zaplať pámbu, zcela exaktně řiditelné větrníky a slunečníky, neboť poručíme větru a slunci.

Zbyněk Poisl
22. červenec 2021, 18:32

Ona někde existuje JE kterou nelze řídit? To je mi novinka! Jediná JE kterou nebylo možné řídit, byl čtvrtý blok Černobylu asi 10 sekund před výbuchem. Jinak byla řiditelná i tato!

MILKA
22. červenec 2021, 20:16

Pan rádoby Energetik opět ukázal, že si s objektivitou příliš hlavu neláme.

Josef
23. červenec 2021, 01:00

Na ekolistu je článek od jednoho sedláka jako názor na současné problémy téměř mi mluví z duše, člověk nemusí být odborník na energetiku, aby pochopil, že když zrušíte řiditelné zdroje a nahradíte je neřiditelnými že máte problém, protože chybí regulační energie a chybí také vedení pro přenos náhodné výroby na velké vzdálenosti. Řešení jsou tři první z nich je vyrobit regulační energii - tedy nějaký typ akumulace energie, přečerpávačky , umělá paliva , baterie druhé je řízení spotřeby dnes politicky chytré sítě. Třetí je postavit nadřazenou celoevropskou robustní síť která dokáže přenášet velké výkony na řádově tisíce km. Samozřejmě přístupy můžete kombinovat. V současné době byl třetí bod zcela opuštěn a jde se cestou kombinace akumulace a regulace. Očekává se ,že rozvoj EV síti pomůže , protože EV budou schopni ne jen řízeně odebírat ,ale i energii dodávat. EV totiž mají v sobě střídač na ovládání el. motoru , ale ten lze využít i pro dodávku el. energie do sítě. Potenciál tohoto řešení je obrovský. Z hlediska krátkodobých výpadků nevidím budoucnost nějak špatně , problém bude pokud nastane špatné počasí OZE nebudou vyrábět dostatek energie a v síti nebude dost zdrojů pro jejich nahrazení ono bude totiž lákavé ty zdroje nemít , protože EV pomohou udržet síť v chodu i několik dní a může to i několik let vypadat ,že ty zdroje prostě nepotřebujete....

Carlos
24. červenec 2021, 00:08

Josefe, ano DESERTEC je opuštěn, to neznamená ale že se nebude nadále posilovat vedení v Evropě. Podívejte se na entso-e mapu, já tam třeba vidím jenom v Německu množství vedení v nějaké fázi výstavby a pokud dublují 220kV, tak bych se nedivil kdyby tato, po dokončení 400kV, byla přestavěna. Stejně tak vidím výstavbu HVDC linek pod mořem do Norska a i Dánska, spojky z Holandska do Německa.

pr
24. červenec 2021, 04:57

Potenciál EV je pouze čéstečně v řízení spotřeby. NIKDO (vyjma MaR nadšenců dokazujících že technicky to jde) si nebude dobrovolně ničit draze pořízené aku ve voze kvůli soudružskému požadavku kapitalistů zajišťovat jim všeobecné blaho lidstva.

A.O
22. červenec 2021, 18:46

Pouze malá technická - html tagy se píšou do ostrých závorek

Jan
23. červenec 2021, 22:05

Všechny zdroje plnily plán pětiletky. Tedy v lednu obvykle fotovoltaika nula, větrníky nula.

pr
24. červenec 2021, 05:05

a vadilo to snad někomu? Dle zprávy ne. Ti kteří jsou placeni za to, že jim může být elektřina nedodávána prostě zaplacenou službu dodali. Takže vše je podle pravidel. Jen tady lidem hlava nebere, že si dnes za peníze lze smluvně nasmlouvat cokoli. Třeba i nedodávku. Jáisté nikdy takovýto obchod nepochopí.

Jakub
22. červenec 2021, 13:40

Snad tuto zprávu poslali i německému vedení, když plánují odstavit uhelky a jaderky.

Kamil Kubů
22. červenec 2021, 16:36

Nemá cenu se hádat, jestli podle toho reportu bylo příčinou to nebo ono. Závádějící je nadpis tohoto článku, protože v disclaimeru toho reportu je výslovně uvedeno:

"This Final Report presents facts and analyses of the

sequence of the events and where necessary consequent

recommendations. It is not the intention of the Expert

Panel to express judgements which may prejudice the

assessment of liability of any TSO, third party or person."

Takže, jakýkoliv závěr ohledně příčiny rozpojení soustavy je pouze osobním dohadem a interpretací faktů obsažených v reportu. Pan Voříšek jako autor článku by to měl v textu více zdůraznit.

Ivan Novák
22. červenec 2021, 17:00

Aniž řeším téma, proč byly po Evropě zdroje a spotřeba rozloženy tak a ne jinak, nepodařilo se mi ten report na jeden zátah dočíst za s. 19, pak musel odpočinout od rozčilení, jak je odbytý. Sice pestrobarevný, písmenka graficky poutavá, ale obsah chabý, někde dokonce nepřesný, struktura bez tahu na branku.

K jednomu detailu: už nad prvním schématem potrefené rozvodny i amatéra napadne, že je to zapojené bezstarostně nevyváženě, a to ne nezbytně, když byla jedna ze dvou rovnocenných linek na Pécs vypnutá kvůli údržbě. Snad jen dvě uklízečky a ne kvalifikovaní dispečeři se mohli tak dlouho dohadovat, jestli odlehčit spínači v Ernestinovu přepojením té druhé linky tak, aby část proudu netekla přes něj, ale po přípojnici, až to spadlo, a jen nezodpovědný provozovatel soustavy to neměl spočítané předem.

Obojí je příznak úpadku techniků.

Carlos
22. červenec 2021, 17:28

Nebo je to historická situace a přísně regulovaný provoz kde se od daných postup neodchýlí, že hledali, hledali a nakonec z toho byl výpadek. Taková situace se stala v různých oborech už kolikrát, dokonce na to je snad i obor psychologie, který toto zkoumá.

pr
24. červenec 2021, 05:17

Právě naopak. Není to o úpadku techniků ale o bezskurpulózní neomezené vládě kindermanananenažerstva kteří ve svůj finanční prospěch prosazují katování kostů právě technikům. A jelikož technici se jim na takovou práci za skývu chleba bez soli mohou z vysoka, tak to dopadá jak to dopadlo. I technik má svou hrdost. Je to pro mnohé zcela nepochopitelné a nepřijatelné, ale je tomu tak. Slávek jako poslední odejivší již zhasnul.

Zbyněk Poisl
22. červenec 2021, 18:34

Z článku zcela jasně vyplývá, že za rozpad sítě nemohly OZE, protože nevyráběly ale mohly za to uhelné a jaderné elektrárny, protože v síti vůbec nebyly nebo se flákaly! To dá přece rozum! :-)))

pr
24. červenec 2021, 05:26

Dva se hádají a ten třetí se směje. Kdyby vůbec nebyly, tak se nepodařilo soustavu udržet. Jenže byly, svou práci udělaly a rozpojená soustava to ustála.

Třetí, který měl možnost kutálet zlaťáky bez toho že by byl ochoten a povinen si najmout pepu s vuzkem na dopravu se za panděro popadá. Groš je v kešeni a vy dva se hádejte. Aspoň jej nikdo nezdržuje v kutálení dalších zlaťáků do zmíněné kešeně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se