Domů
Přenos elektřiny
Ode dneška je v provozu náhradní přenosová trasa na vedení elektřiny u Břeclavi
Zdroj: ČEPS

Ode dneška je v provozu náhradní přenosová trasa na vedení elektřiny u Břeclavi

Přenos elektřiny
3 komentáře
21. červenec 2021, 14:53
ČTK

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS dnes uvedl do provozu náhradní přenosovou trasu na vedení elektřiny poblíž Břeclavi, kde před necelým měsícem prohnalo tornádo. Obnovil se tak přenos elektrické energie v poškozeném vedení do doby, než bude opravený. Náhradní trasa měří 3114 metrů, výstavba a zprovoznění trvaly tři týdny. V tiskové zprávě to za společnost uvedl Lukáš Hrabal.

ČEPS se zároveň připravuje na opravu poškozeného vedení. Zpracovává projektovou dokumentaci, následovat bude výběr zhotovitele a zajištění dodávky stožárových konstrukcí, izolátorů a lan. „Celkové náklady spojené s odstraňováním škod, výstavbou náhradní přenosové trasy a obnovou poškozeného vedení V497 předběžně odhadujeme na vyšší desítky milionů korun. Přesnější číslo budeme mít k dispozici po dokončení projektové dokumentace,“ uvedl ředitel sekce Správa energetického majetku společnosti ČEPS Jiří Hrbek.

Rozdíl náhradní přenosové trasy proti standardnímu vedení spočívá ve zhruba poloviční výšce stožárů stavěných zhruba třikrát hustěji, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost vodičů nad terénem. Tyto stožáry nemají pevné betonové základy. Jejich konstrukce stojí na dřevěných pražcích a je podle své velikosti kvůli stabilitě ukotvena minimálně osmi lanovými kotvami. Výstavbu náhradní přenosové trasy provádí ČEPS pouze výjimečně v situacích, kdy je třeba rychle obnovit přenos v poškozeném vedení.

Bouře a tornádo 24. června způsobily zhroucení osmi stožárů přeshraničního elektrického vedení ve směru na Slovensko. Vedení s označením V497 vede z obce Sokolnice v okrese Brno-venkov do slovenské Stupavy. Do provozu bylo uvedeno v roce 1986.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Carlos
22. červenec 2021, 12:04

Jen menší dotaz, jel jsem tam už 14 dní dozadu a vedení bylo na místě, proč uvedení do provozu trvalo tak dlouho?

A druhý. Bude tam provedena náhrada 1:1 stejným typem stožárů, nebo dojde k nějaké úpravě a modernizaci, například přípravě na dvojité vedení?

Energetik 007
23. červenec 2021, 12:30

Stožáry spadly v místě na D2 kde tornádo nebylo, to šlo asi 1km severně tam kde tornádo bylo nic nespadlo.

Stejně jako Temelín - Kočín tam taky žádné tornádo nebylo.

Spíš to vypadá na chybu ve statice stožárů.

Carlos
24. červenec 2021, 19:01

Byl jste se tam na tom místě podívat? Já ano a můžu Vám s klidem říct že tam to tornádu prošlo a mimo jiné pobořilo i vedení 110kV které jde k té čtyřstovce kolmo. Prosím přibližná trasa. mapy. cz/s/cenabuvara ono to tornádo mělo v průměru nějakých 300 m, minimálně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se