Inflace ve Španělsku je nejvyšší za posledních 37 let, hlavním důvodem jsou rostoucí ceny energie
Španělsko se potýká s největší inflací od roku 1985, důvodem je zejména zvýšení cen energetických komodit a potravin v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině. Bojovat s inflací chce Španělsko silnou finanční podporou a případným zastropováním ceny plynu. Informoval o tom zpravodajský portál EURACTIV.
Inflace ve Španělsku vzrostla ze 7,6 % v únoru na 9,8 % v březnu, což je nejvyšší inflace od května 1985 dle předběžných údajů španělského statistického úřadu. Od napadení Ukrajiny Ruskem ceny potravin a energetických komodit významně vzrostly.
„Je to špatné číslo, které ovlivňuje naši ekonomiku, zvláště více zranitelné skupiny,“ prohlásil k předběžným odhadům premiér Pedro Sanchez v parlamentu.
Stejně jako zbytek Evropy, Španělsko bojuje od minulého roku s extrémními cenami za energie. Španělsko je navíc jednou z nejvíce závislých zemí na plynu pro výrobu elektřiny. K tomu navíc stouply i ceny za ropu a ropné produkty a potraviny, což vyústilo v hlasité protesty z přepravního a farmářského sektoru.
Samostatně výdělečně činní řidiči nákladních automobilů stávkují již od 14. března a zablokovali silnice na protest proti rostoucím cenám za pohonné hmoty. To vyústilo v nedostatek potravin s krátkou dobou trvanlivosti, jako jsou například vejce či mléčné výrobky.
Dle Sancheze je zvýšení cen o 73 % spojeno s problémy v energetice a zemědělství způsobené válkou na Ukrajině. Tzv. jádrová inflace, tedy celková
inflace bez regulovaných cen, bez cen potravin a bez cen pohonných hmot dosáhla 3,4 %, nejvíce od roku 2008.
Pomoc domácnostem i firmám
Vláda premiéra Sancheze v úterý odhlasovala balíček přímé finanční pomoci a výhodným půjčkám pro firmy a domácnosti v hodnotě 16 miliard euro (390 miliard korun). Příklady podpory jsou sleva 20 centů (5 Kč) na litr pohonné hmoty, podpora zemědělství 362 miliony euro nebo zastropování maximálního zvýšení nájmu na 2% na příští tři měsíce.
Španělsko se spolu s Portugalskem chystá v příštích dnech poslat návrh EU na omezení cen plynu na základě zvláštního povolení, které Brusel oznámil koncem minulého týdne a které oběma zemím umožňuje zasahovat na trzích s elektřinou.
Vláda doufá, že kombinace hospodářské pomoci a nalezení způsobu, jak oddělit vliv cen plynu na ceny elektřiny, pomůže zmírnit vnitřní napětí.
Mohlo by vás zajímat:
Jak vidno celosvětový energetický problém začíná narůstat. Kritika max. možného rozšíření OZ jenom celou situaci celosvětově zhoršuje a jiné řešení nikdo zatím pro krátkodobé řešení nabídnout nedokáže.
Já tuto logiku vůbec nechápu , nikdo OZ nijak neomezuje .. jen lidé nechtějí dotovat neefektivní technologie a řešení
Umíš vůbec číst, Jarouši? Španělé mají problém s tím jak vyletěla nahoru cena zemního plynu a ropy. Mohou si jenom gratulovat, že už mají skoro polovinu elektřiny z OZE, kterým jsou nějaké cenové fluktuace komodit, na které nemá jejich země vliv, zcela "u vrtule". Bez OZE by na tom teď byli ještě mnohem hůře.
Kontrolní otázka, pane Veselý: když třeba teď ve Španělsku poskytují OZE 9 GW a zemní plyn 10 GW, jaký konkrétně má podle vás na aktuální cenu silové elektřiny vliv, že mají "skoro polovinu elektřiny z OZE" oproti tomu kdyby měli veškerou z plynu a z OZE nic?
Ony totiž i ve Španělsku cenu určují právě ty závěrné plynové elektrárny s cenou danou těmi fluktuacemi komodit, takže dokud má na trhu uplatnění jen jedna jediná z nich, elektřina je tam drahá jako by žádné OZE nebyly, a to je prakticky pořád. Proto se tam taky celý letošní rok drží cena elektřiny kolem 200 €/MWh.
Ne místní zelení komunisti zdanili jaderné elektrárny, nejlevnější zdroje energie v zemi, a ještě přes tím si odhlasovali likvidaci jaderné energetiky. Za potlesku Bruselu si diletantsky ničili vlastní energetiku a teď sklízení výsledky.
To: Veselý
Pan Černý ale ve svém příspěvku ceny elektřiny ve Španělsku vůbec nezmiňuje pouze velebí OZE jako obvykle.
P.S.: "lidé nechtějí dotovat neefektivní technologie a řešení"
Proto se taky prakticky nestaví jaderné elektrárny. A OZE loni ve světě přibylo okolo 300 GW. Vítr a fotovoltaika už spolu dělají více elektřiny než elektrárny na uran.
přesně proto jsem psal že nikdo nikomu nebrání stavět a provozovat OZ, ono je trochu rozdíl postavit FVE ve Španělsku a v Česku , to samé s větrnými elektrárnami na pobřezí Atlantiku a v české kotlině .. ale zelené schizofreniky fakta nezajímají
Nemontuj tu Česko Jarouši, tady se dospělí baví o Španělsku.
Už mnohokrát jsem tu psal, že nemáme technologicky vyřešen ten čas, kdy OZE nejede. Vyrobit elektřinu z OZE a vyrobit jí dost umíme dobře. Ale neumíme ji vyrobit v době, kdy ji potřebujeme.
Jinak to řešení = OZE + akumulace = to by lidi rádi měli, jenže tak nějak neexistuje. A lidé opravdu něchtějí dotovat nefunkční řešení.
PS: na jádro je teď pozdě - ačkoli se jedná o nejlevnější řešení, jeho stavba měla začít před 10ti lety, aby bylo dnes k dispozici. Totéž s tou akumulací - ta se měla dělat před 10ti lety aby dnes byla.
"nemáme technologicky vyřešen ten čas, kdy OZE nejede" - To je nesmysl, jasně, že máme, jen chtít.
"OZE + akumulace = to by lidi rádi měli, jenže tak nějak neexistuje" - To musím říct sousedovi, že to, co má doma, neexistuje. Asi ho to dost překvapí.
"na jádro je teď pozdě - ačkoli se jedná o nejlevnější řešení" - A teď tu o Karkulce.
Váš soused má vyřešenou akumulaci letních přebytků na zimu? No tak super, nemohl by nám poradit jak na to?
Pane Veselý, máte pravdu.
akumulace existuje, proto ji všichni mají a nepotřebují připojení k síti. A váš soused pochopitelně neparazituje na elektrické síti a rozhodně ne v zimě, když je málo světla a inverze.
A teď vážně - řešení / cena / rizika - jak zajistit lidem energii a teď se bavíme o zimě 2022/2023. Proto jsem psal, že jádro i akumulace se měla budovat před lety. Teď se začne budovat - ale stejně než se dostaneme na funkční řešení bude to trvat 10 let. Hlavní problém je cena elektrolyzérů - a dostatek energie pro jejich provoz. A tohle vybudovat prostě trvá roky - protože výrobní kapacity jsou omezené a zvýšit je trvá také roky. Jako příklad si vezměte automobilku Tesla - začala na 50 000 aut v roce 2008, je rok 2022 a to bude první, kdy se dostanou nad 1 milión (zrychlujou nejlépe na světě). Totéž s FVE - kapacita továren vs poptávka, totéž s bateriema, totéž s VTE.
Pane Veselý V archivu je debata , kdy jste se vymezoval vůči garanci 80 EUR/MWh někdy ve 30 tých letech pro výstavbu JE v ČR zdálo se vám to jako drahé a teď jsou ceny na burze mezi 200-300 eury a dál opěvujete OZE. Vy nemáte rád JE je to čistě Váš osobní postoj , který ovšem s realitou nemá nic společného.
Ale bez kritiky není nápravy, kdyby nikdo nikdy nic nekritizoval tak by se nic neměnilo. Takže OZE se nesmí kritizovat? to připomíná totalitní režimu ten také nesnáší kritiku a kritiky persekuuje. A řešení existuje dočasně se vrátit k uhlí a tím snížit potřebu plynu dokud se nedobudují moderní jaderné elektrárny.
Jenze to plosne uz moc nejde. Tezko budete fedrovat uhli do nove rekonstruovanych kogeneracnich teplaren. Nebo do tech tisicu kotlu vymenenych za plynove z dotaci.
A to nam OZE zdroje mali sekat kvanta lacnej elektriny.
Nuz a akosi nesekaju.
Kde len moze byt problem ....
Akumulace energie tady jsou už v různých formách a na jejich vylepšení se max. celosvětově pracuje. Nemá smysl už to stále papouškovat. Kdo se o to aspoň trochu zajímá, informace jsou dostupné. Kdo to vědomě nechce vědět tak tomu nikdy neuvěří.
Tohle není o akumulaci - tam možnosti jsou. Je to o čase, než jich bude k dispozici dostatek - a tam se bavíme o 10ti letech
Akumulace energie by musela být sezónní , dnes má svět problém s akumulací v řádu hodin a potřeba je akumulace v řádu měsíců. Přitom s vývojem akumulace energie v řádu měsíců jsme na tom asi tak jako středověký alchymista , který chtěl obletět svět a šil si na to křídla s ptačího peří. Pokud se akumulační schopnost baterií zvedla za posledních 10 let asi o 25%. . a počítáme s tím že vývoj překoná všechny fyzikální bariiéry ( v praxi nemožné) ale tak by při současných trendech trvalo 200 let než by byly v prodeji baterie pro sezónní akumulaci. ČR bude potřebovat jadernou energetiku i za 100 let..... a nebo se bude el. energie v zimě získávat z umělých paliv, což bude znamenat velmi vysoké ceny energie.
Nechte na hlavě. Trvám, že okřídlený Vít Fučík zvaný Kudlička létal v obleku z měchuřin před 300 lety z Klůsu do Vodňan na trh. Jen se to všeobecně neujalo, kvůli zpátečnictví tehdejší veřejné správy.
To už ale bylo v novověku, pan Rejpal píše o středověkém alchymistovi.
uz len to, ze argumentujete bateriami ako formou sezonneho uloziska ukazuje, ze o teme akumulacie toho moc neviete
Oze snad vedou k tomu, že se zdražuje energie z klasických zdrojů. Ono mít plynovou elektrárnu, která běží jen 3 měsíce v roce je docela luxus.
A to počkejte až stát pořádně zdaní FV elektárny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se