ČEPS testuje nové šetrné způsoby údržby ochranného pásma vedení
Porost pod vedením přenosové soustavy na Písecku pilotně udržují ovce primitivního plemene a kráčivý bagr se speciálně vyvinutým adaptérem, který vyřezává náletové dřeviny při zachování nízkého bylinného patra. Cílem tohoto přístupu, jejž společnost ČEPS testuje se zhotovitelem, je podpora přírodní rozmanitosti krajiny a její přeměna v pestrý a hodnotný biotop. ČEPS se v oblasti ochrany životního prostředí dále podílí například na projektech zaměřených na zmírnění rizika nárazů ptáků do vodičů a zemnicích lan či podporu populace raroha velkého instalací hnízdních podložek na své stožáry.
Provozovatel přenosové soustavy v současné době testuje nové, k přírodě šetrné způsoby údržby ochranného pásma vedení (OPV) na Písecku v prostoru bývalého vojenského tankodromu Mladotice. Uvedené postupy zde ověřuje ve spolupráci se společností 1. písecká lesní a dřevařská, která takto udržuje OPV vedení 400 kV s provozním označením V475/476.
Plochu o velikosti zhruba čtyři hektary spásají ovce divokého plemene Soay pocházejícího ze stejnojmenného ostrova. Zvířata podobající se spíše muflonům jsou nenáročná – nemusejí se stříhat, jsou vysoce odolná vůči chorobám a parazitům a mohou být celoročně venku. Před trávou dávají přednost okusování nejrůznějších bylin a keřů včetně ostružin, bodláků a trnek. Jsou tak vhodná pro pastvu v hůře přístupných a na živiny chudých lokalitách.
Zdroj: ČEPS, a.s.
Testovanou novinkou je také nasazení tzv. kráčivého bagru.
„Kráčivý bagr se speciálně vyvinutým adaptérem kopíruje terén a náletové dřeviny zvládne vyřezat tak, aby nízké bylinné patro zůstalo zachováno. Jedná se v podstatě o nejšetrnější technologii pro odstraňování nežádoucích dřevin,“ uvedl Jiří Hrbek, ředitel sekce Správa energetického majetku společnosti ČEPS.
Plochy pod elektrickým vedením jsou velmi specifickými a pro přírodní rozmanitost naší krajiny velmi významnými stanovišti. Často jde o poslední místa v krajině, která nejsou využívána k běžnému zemědělskému nebo lesnickému hospodaření. Podle odborníků jsou významným, často dokonce posledním domovem řady ohrožených rostlin, motýlů, samotářských včel a vos, brouků ještěrek či ptáků.
„Lokality pod vodiči jsou takový přechodový biotop zahrnující travnatý porost s mozaikou zarůstajících křovin, mladých dřevin, ale i kvetoucích trávníků a obnažených ploch. Tento biotop v naší krajině chybí, a potřebujeme ho tedy zachovat pro přežití řady vzácných druhů rostlin a živočichů,“ říká Martin Kysela z platformy Příroda pod dráty zaměřené právě na podporu šetrné údržby ploch pod elektrickým vedením, která má podle ní zásadní vliv na udržení rozmanitosti české krajiny.
OPV je zákonem vymezený prostor v bezprostřední blízkosti vedení, kde s ohledem na eliminaci bezpečnostních rizik nesmí porosty přesáhnout výšku tři metry. Provozovatelé soustav elektrického vedení zajišťují jeho údržbu, pokud si vlastník pozemku neplní svou zákonnou povinnost, aby nedošlo k přeskoku elektrického výboje z vedení na dřeviny. Společnost ČEPS zajišťuje údržbu OPV přenosové soustavy prostřednictvím vybraných zhotovitelů.
ČEPS je v oblasti ochrany životního prostředí dlouhodobě aktivní. Pozornost věnuje například problematice nárazů ptáků do vodičů a zemnicích lan, ve spolupráci s dalšími subjekty se podílela na realizaci řady kroků vedoucích ke zmírnění rizik pro ptáky v krajině. Ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem rovněž podporuje populaci vzácného dravce raroha velkého instalací hnízdních podložek na stožáry přenosové soustavy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se