Domů
Jaderné elektrárny
Provozovatelé jaderných bloků v Německu nejsou silně naklonění k prodloužení provozu, nicméně je zcela nevylučují
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Provozovatelé jaderných bloků v Německu nejsou silně naklonění k prodloužení provozu, nicméně je zcela nevylučují

Provozovatelé posledních tří jaderných bloků v Německu, které by měly ukončit svůj provoz ke konci letošního roku, nejeví žádný zásadní zájem o prodloužení životnosti svých zařízení. Společnosti nicméně zůstávají otevřené případným jednáním, která budou rovněž záviset na výsledku nového zátěžového testu tamní soustavy, který si vzhledem k aktuální situaci před nedávnem znovu vyžádala německá vláda.

Německo plánuje ke konci letošního roku ukončit provoz posledních tří jaderných bloků, které dohromady disponují instalovaným výkonem zhruba 4 GW. V posledních měsících se objevují hlasy nejen mezi německými politiky, které volají po prodloužení životnosti posledních jaderných elektráren, které by mohly pomoci svou výrobou snížit spotřebu plynu v elektroenergetice.

Podle serveru Clean Energy Wire však společnosti E.ON, EnBW a RWE, které poslední bloky provozují, nejsou nijak zásadně nakloněny možnosti zachování výroby i po konci letošního roku. Případné prodloužení provozu jaderných bloků bude rovněž z velké části záviset na výsledcích dalšího zátěžového testu, který si nedávno vyžádalo německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu.

"Překážky jsou vysoké a příspěvek k úsporám spotřeby plynu malý," uvedl dle serveru Markus Krebber, výkonný ředitel společnosti RWE.

Přestože by si případné prodloužení provozu vyžádalo řešení otázky dodávek jaderného paliva, stejně tak jako dalších záležitostí včetně zajištění potřebného personálu, tato možnost stále zůstává ve hře. Nejpravděpodobnějším kandidátem je jaderná elektrárna Isar 2, která leží v Bavorsku a je provozována společností E.ON. Omezené prodloužení provozu svého bloku Neckarwestheim 2 připouští i EnBW

"Naše poslední jaderná elektrárna bude vypnuta na konci roku. Jestliže vláda v rámci probíhajícího zátěžového testu přehodnotí situaci, jsme otevření diskuzi," uvedl podle serveru Montel finanční ředitel společnosti E.ON Mark Spieker.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ladislav Novák
10. srpen 2022, 14:18

Prodloužení provozu s ohledem na dlouhodobě plánované odstavení se nemůže vyplatit už jenom proto, že je v rozporu s dlouhodobou "zelenou" politikou Německa. Vynakládat další náklady na prodloužení provozu má velké politické riziko, že nějakým dalším hloupým vládním rozhodnutím budou muset provoz zastavit dřív, než se vynaložené náklady vrátí.

Zeleným teče do bot, tak ať si to pěkně vychutnají se vším, co k jimi vyvolané energetické krizi patří! :-)

Rejpal
11. srpen 2022, 02:07

Německo těch 30 TWh nahradí větrnými elektrárnami akorát to bude trvat cca 5 let a samozřejmě jde jen o objem výroby VTE budou potřebovat zálohy na 100% výkonu. PS: výroba FVE rostla loni v Německu o závratné 1%...... :)

Ladislav Novák
12. srpen 2022, 12:00

Slovo "nahradí" je třeba používat opatrně. Občasný zdroj nemůže nahradit řiditelný se stabilním max. výkonem blízkým instalovanému. Tam je právě vámi zmíněná nutnost zálohy...

https://iuhli.cz/v-nemecku-prudce-vzrostla-spotreba-uhli/

Michal K.
11. srpen 2022, 08:04

tragedia ala germania. A emisie CO2 v energetike veselo rastu. Tak sa zachranuje planeta po nemecku

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se