S koncem roku skončil i další jaderný blok v Německu, zbylých 6 ukončí provoz do 3 let
Konec roku 2019 znamená rovněž konec provozu pro další německý jaderný blok. V provozu tak od letošního roku zůstane v Německu ještě 6 jaderných bloků, přičemž poslední z nich by měly elektřinu vyrábět do konce roku 2022.
Německo se spolu se začátkem roku 2020 opět o krok přiblížilo ke svému cíli ukončit výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách. S koncem roku 2019 skončil i provoz jaderné elektrárny Philippsburg 2 s instalovaným výkonem 1468 MWe, kdy po Novém roce zůstává v zemi v provozu už pouhých posledních 6 jaderných reaktorů.
Německo plánovalo ukončení provozu jaderných elektráren do konce roku 2022 již na začátku tisíciletí, později se však vláda rozhodla životnost bloků prodloužit. Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 nicméně bylo rozhodnuto o návratu k původnímu plánu.
„Každá uzavřená jaderná elektrárna je vítězstvím v desítky let trvajícím boji proti nebezpečné jaderné energii,“ uvedl podle agentury Reuters Olaf Brandt, předseda Německého svazu pro ochranu životního prostředí a přírody.
Společnost EnBW, která jadernou elektrárnu provozuje, v pondělí uvedla, že blok bude od sítě odpojen 31. prosince okolo 7. hodiny večer, tedy 5 hodin před půlnocí, která byla stanovena německou legislativou jako nejzazší možný termín.
„Bezpečnost jaderné elektrárny Philippsburg 2 pro nás zůstane nejvyšší prioritou až do posledního dne provozu. Před několika měsíci jsme tak, navzdory blížícímu se ukončení provozu, provedli komplexní, asi čtyřtýdenní revizi s četnými údržbovými činnostmi,“ komentoval ukončení provozu Jörg Michels, vedoucí divize jaderné energetiky u EnBW.
V letošním roce by měly být odstraněny obě chladicí věže druhého bloku, čímž započnou práce na demolici a demontáži bloku, které mají trvat 10 až 15 let. Druhý blok se tak připojí k sousednímu prvnímu bloku, který byl odstaven již v roce 2011, a v současné době je vyřazován z provozu.
Druhý blok končí po 35 letech provozu
Druhý blok jaderné elektrárny Philippsburg zahájil dodávky elektrické energie do sítě poprvé 17. prosince 1984. Za 35 let provozu blok vyrobil přes 375 TWh elektrické energie, přičemž ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko pokrýval přibližně šestinu celkové spotřeby elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
Nevedia čo robia. Vietor nebude fučať stále a slnko nesvieti nonstop. Keď budú mať nedostatok tak čo spravia ?
Podobne ako aj Rakúsko veľký odporcovia jadra, myslím si, že im bude ešte naša elektrina raz dobra. Vyrábajú síce veľa z OZE a to hlavne vody, ale nikto z Rakúskej hospodarskej komory nepovie, že zásoby vody sú katastrofálne.
Myslím že ví mnohem líp než Vy co dělají.
Pokud je Rakousko v pozici kdy není na nule, ale nemá problém proud vyrobit (PPE), tak proud bude importovat jenom do bodu, kdy se mu to vyplatí, to že ČR je ochotná vyvážet levný proud, povětšinou z uhlí, a dotovat je škodami na ŽP, je problém.
Co se týče problémů s vodou, tak bych se celkem divil kdyby měli větší problémy se zadržením než má ČR, které aktuálně chybí nějaké 4 miliardy kubíků kapacity jenom v půdě. To žádné množství přehrad nevytrhne, to totiž odpovídá 400 čtverečním kilometrům zatopeným deseti metry vody. reálně musí být vodního sloupce ještě víc aby se přehrady vyplatily, například pro výrobu elektřiny, nebo usplavnění. navíc to jsou bodové akumulace, ne plošné, což půda, kde jsme tu kapacitu ztratili, byla. To nevytrhnou ani plánovaná jezera v severních Čechách, kapacita někdo do 1 miliardy a z toho povětšinou objemu nedostupného pro použití. A jen mimochodem, oblast kde s Dunaj formuje, stejně jako Alpy a západní Evropě, s výjimkou Skandinávie, budou asi o něco vlhčí s vyšším přísunem vody, ale je možné že nerovnoměrným, takže to bude chtít nějaké úpravy - regulace na řekách. Napadá mne třeba regulace odtoku ze Švýcarských jezer, ale i další regulační a usplavňovací práce na Rýnu a dalších řekách. s velkou lodí se nedostanete za Pratteln, vypadá to a stupeň Rheinfelden je stopka pro lodě. V případě ČR se budeme muset nějak vypořádat s mírným vyschnutím Moravy (takže snad přechod na sadařství a středomořské plodiny, ostatně fíky mají ve Znojmě staletou tradici, olivy se začínají také pěstovat no a holt místo mořských oblud bude králík, nebo kapr) a naopak vyššími srážkami na Šumavě a v příhraničních oblastech.
Mal som moznost zucastnit sa niekolkych stretnuti ich hospodarskej komory kde sa okrem ineho preberala aj energetika a mali rozne body medzi ktorymi boli JE na Slovensku a v Cesku a jeden z bodov bol aj o vodnych el. v hornom Rakusku a momentalnu situaciu oznacili za kriticku, ja som si to z rukava nevytiahol.
A zachytavanie vody v Cesku, na Slovenaku a v Rakusku, v priehradach medzi tym je velky rozdiel. Zatial co u nas su velke VE na velky tokoch s prietokom stoviek az tisicov m3 za sekundu tak tu su mnohe priehrady postavene v udoli pod kopcami kde hore este je alebo bol ladovec a spoliehaju sa na sneh a dazd v tejto mikrooblasti. Najdlhsi tok ktory do takejto priehrady privadza vodu niekedy nema viac ako 10-15km.
Oni budou v pohodě , vždyť za pár měsíců se dostaví z Ruska nový plynovod NS2. Zlikvidují jádro a černé uhlí nahradí to převážně poklesem vývozu a plynem. Pak budu postupně zhruba 20 let utlumovat hnědé uhlí. To už patrně nahradí povětšinu s Offshore elektráren. Když nebude foukat spustí se plynové el. Technicky to není žádný problém a ekonomicky pro Němce patrně taky ne. Pokud vyděláváte čistého 25 tisíc nemáte velké rezervy, které můžete dávat za dražší elektřinu pokud vyděláváte 55 tisíc jako Němec problém nemáte. Navíc my nemáme severní moře jako prakticky neomezený zdroj větrné elektřiny...
V Nemecku odstavuji,u nas si lamou hlavu,kde na to vzit!!! Jednoduse v ramci uspor nastavit strop 3KW na den a neni co resit,stejne k tomu jednou dojde,nebude kde brat,za sedum let,jak slibuji ,se stejne nic nepostavi,max plynova,nebo budou nakupovat nahradni celky z vyslouzilych JE??? Kazdy musi zacit u sebe...
Netrollte.
To (No)vinar. Netroli! Jedinej trol jste tu Vy.
3kW to jako příkon , to je 13A 1fázově. Možná na plynofikovaný byt s dálkovým topením a dodávkou TUV. Ale jinak s tím budete fungovat dost špatně.
Jak na nový rok, tak po celý rok. Jen tak dál, to je správná cesta.
„Každá uzavřená jaderná elektrárna je vítězstvím v desítky let trvajícím boji proti nebezpečné jaderné energii,“
Naprostý souhlas.
Chudák Evropa. Připomíná to pokus Číny velkým skokem vpřed dostihnout vyspělý svět. Na začátku to též vypadalo, že to bude fungovat.
A opět přejdeme na svícení loučí a budeme bydlet v zemljankách nebo v jeskyních. Koně produkují CO2, budou rovněž zlikvidováni.
Debilizace evropského lidu pokračuje.
375 TWh za těch 35 let reprezentuje "capacity factor" nějakých 83%. Nejnovější větrné turbíny v evropsky nejlepším regionu Severního moře se jen lehce přehoupnou přes 60 %. Pokud bychom to vzali jako model mezi "starou" a "novou" energetikou, budou muset těch 20% vykrýt nějakým záložním systémem. Vzhledem k opakovaně potvrzené skutečnosti, že existují období kdy nesvítí ani nefouká po dobu přesahující možnosti akumulace vyrobené elektřiny, bude to znamenat nutnost existence "klasických" zdrojů o výkonu řádově okolo 220 GW což je dnešní kapacita. Při jejich spěchu dosáhnout "uhlíkové neutrality" co nejdříve mají k dispozici pouze jeden efektivní zdroj s vysokou účinností - paroplynové elektrárny. Na konci loňského roku měli k dispozici kapacitu plynových elektráren cca 30 GW podle oficiální statistiky BNA. Takže jim chybí dalších 190 GW k dostavění během příštích řekněme 20 let, neboli 30 bloků ročně o výkonu něco přes 600 MW každý (obvyklá velikost PPE bloku dnes). Až to celé dokončí pojede celé toto monstrum s kapacitním faktorem 30% max. Zbytek bude muset pokrýt "někdo" ve formě dotací aby se to celé zaplatilo během životnosti zařízení.
Shrnuto, podtrženo - vůbec jim ten jejich zápal nezávidím :-)
Tak šup pro elektrickou Teslu ať se hodiny točí dokud je dost elektřiny! Já jdu opačným směrem,snižuji spotřebu elektřiny na minimum. Elektrický bojler je vyměněn za bojler na plyn,cirkula prodána,větší el. spotřebiče prodány nebo vyhozeny do šrotu.Spotřebiče jako televize,lednice,osvětlení,pračka koupeny nové ,které mají vyšší účinnost a malou spotřebu oproti starším výrobkům.Plánovaná koupi el. auta Peugeot Ion zcela zavrhnuta a koupeno malé auto na lpg.
Souhlas,jens rozdilem koupelovych kamen vedle vany na smolnate vetve.... Na mensi sviceni staci 5ks led cipu 3,2 v zluta , GS elektronik, napojeno na nabijecku mob.tel nokia ,spotreba 1W pres sit. vypinac ,neznicitelne.,,
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se