Možné odložení uzavření posledních německých jaderných bloků je stále ve hře
Přestože se v posledních měsících zdálo, že případné prodloužení životnosti zbývajících německých jaderných elektráren již není na pořadu dne, s dalším omezením dodávek zemního plynu z Ruska v posledních týdnech se situace může změnit. Podle tamního ministerstva hospodářství a klimatické akce se tak bude tento možný krok ve světle aktuální situace posuzovat znova.
S omezením dodávek zemního plynu z Ruska vlády zemí napříč Evropou hledají kromě alternativních možností dodávek plynu rovněž cesty ke snížení jeho spotřeby. Jednou z nich by mohlo být i odložení uzavření posledních tří jaderných bloků v Německu, které je plánováno na konec letošního roku.
Toto opatření, které by mohlo snížit budoucí poptávku po zemním plynu pro výrobu elektrické energie, posuzovala německá ministerstva již letos v březnu. Tehdy však ministerstvo hospodářství a klimatické akce, spolu s ministerstvem pro životní prostředí, nedoporučilo prodloužení životnosti posledních jaderných bloků. Jako hlavní důvody podle agentury Reuters zmínilo složitou právní situaci, otázku licencování, zajištění paliva, pojištění bloků či případné dodatečné kontroly jejich technického stavu.
Vzhledem k aktuální situaci, kdy ruský plynárenský gigant Gazprom začal v červnu omezovat dodávky plynovodem Nord Stream 1, si však dle ministerstva vyžádali provozovatelé německé přenosové soustavy opětovné posouzení možného prodloužení provozu jaderných bloků.
"Nyní to znovu propočítáme, a poté se rozhodneme na základě jasných faktů," uvedl podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva hospodářství s tím, že výsledky nové analýzy by měly být k dispozici v řádu několika týdnů.
Německá politická opozice dle agentury viní tamní stranu zelených, jejíž zástupce Robert Habeck stojí v čele ministerstva hospodářství, že odpor vlády k možnému prodloužení provozu jaderných bloků je motivován ideologicky. Mluvčí vlády však tvrdí, že otázka prodloužení provozu jaderných bloků je závislá na technických aspektech.
Podle dokumentu ministerstva, který měla k nahlédnutí agentura Reuters, se nové posouzení zaměří na potenciální dopad vysokých cen zemního plynu na ceny elektřiny, výraznější výpadky v dodávkách plynu, stejně tak jako na omezenou dostupnost jaderných bloků ve Francii. Analýza rovněž posoudí situaci na jihu Německa vzhledem k síťovým omezením v německé přenosové soustavě. Právě ministr hospodářství Bavorska Hubert Aiwanger patří ke kritickým hlasům, které naléhají na německou spolkovou vládu, aby životnost bloků prodloužila.
"Když Zelení tvrdí, že jaderná energie nemůže být využita k vytápění bytů nebo že nemáme problém s elektřinou, ale s plynem, tak je to totální nesmysl," uvedl ministr pro Allgemeine Zeitung.
Mohlo by vás zajímat:
Bavorové (kteří odmítají na rozkaz Berlína, Bruselu a USA bavorské JE vypnout) by se mohli vydat do Berlína, a na pár dní jim tam zablokovat veškerou dopravu .. vůbec bych se nedivil kdyby se k nim Ossis připojili , jelikož všechno to zelené pozerství a ničení Německa přichází ze severozápadu Německa
Před nedávnem Němci říkali, že rozhodnutí o zavření JE je nezvratné. Proto tyto JE neinvestovali do údržby, do paliva apod. Jejich další provozování je jistě teroreticky možné, ale bylo by to dost nákladné. Ovšem, v případě nouze bude další provozování nezbytné.
ČR by měla být samozřejmě pro další provozování německých JE. Alespoň by ubyl jeden oponent naší jaderné energetiky, která chce budovat dosud neexistující nebo obstarožní reaktory. Jednou třeba budeme elektřinu z Německa dovážet :-) :-)
Když se řadu let dopředu naplánuje zastavení provozu a likvidace, pak se tomu provoz přizpůsobí (minimalizují náklady), i objednávání náhradních dílů, zásoby atd. Když si pak vláda v krizi vzpomene půl roku před odstavením, že ten svůj nesmysl zruší, už je na obrat pozdě.
A teď si zelení ponesou politickou odpovědnost... :-)
Pokud bude dostatečná vůle, a ta by měla být, tak prodloužení provozu nebude velký problém. Horší to je s již odstavenými elektrárnami, ale tam také záleží jak moc začali s odstraňováním.
Politicky s tím nevidím také problém. Prostě řeknou: je válka situace se dramaticky změnila udělíme výjimku a dačasně jádro spustíme/akceptujeme.
Když se jeden z provozovatelů JE nedávno ozval, že v této siruaci už se prodloužení provozu nevyplatí, protože by to vyžadovalo množství času a nákladů vložených do obnovy, a že tudíž JE uzavřou na konci roku podle dlouhodobého plánu, jak chcete jeho postoj zvrátit?
Fantasmagorie "zelených" politiků v Německu a EK/EU narazily hlavou do betonové zdi...
:-)
Tady je jiný příklad. Jedna z nejmodernějších uhelných elektráren, jaké kdy byly v EU postaveny, jde nevratně do (fyzické) likvidace:
Vattenfall nechce obnovit provoz elektrárny Moorburg
https://iuhli.cz/vattenfall-nechce-obnovit-provoz-elektrarny-moorburg/
... Elektrárna Moorburg byla loni odstavena pouhých šest a půl roku poté, co byla v roce 2015 uvedena do provozu. Jednalo se o jednu z nejmodernějších a nejefektivnějších uhelných elektráren v Německu, která měla zůstat v síti až do roku 2038. Jako jedna z největších elektráren v Evropě by technicky mohla se svými dvěma bloky o výkonu 827 megawattů vyrobit jedenáct terawatthodin elektřiny ročně. To je jedenáct miliard kilowatthodin a odpovídá to téměř spotřebě elektřiny v Hamburku. ...
To je jenom jeden z mnoha příkladů, jak šílená je energetická politika Německa a EU v posledních 20 letech. Je obecně známa ve světě jako "nejhloupější energetická politika na světě". Něco podobného, jako když si Rakousko pod masáží zelených ekoteroristů zrušilo nově postavenou jadernou elektrárnu...
uz se perou? Uz se perou?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se