Domů
Evropská Unie
Družice Sentinel přinesla první snímky znečištění atmosféry

Družice Sentinel přinesla první snímky znečištění atmosféry

O smělém projektu Evropské vesmírné agentury (EVA) náš web již tento rok informoval. V pořadí šestá družice projektu Copernicus nyní poprvé přinesla snímky, které odhalují znečištění nad jednotlivými částmi zemského povrchu, plyny unikající z vulkanické erupce sopky v Indonésii či zvýšený výskyt oxidu dusičitého nad Evropou.

Přestože je družice na svůj plný provoz teprve připravována, již nyní jsou výsledky více než slibné a lze usuzovat, že program podporovaný Evropskou komisí bude důležitým vědeckým nástrojem při výzkumu znečištění a změn klimatu. Výhodou oproti starším technikám mapování výskytu plynů v atmosféře je rychlost, s jakou je možné mít k dispozici momentální stav ovzduší. Celou planetu je opakovaně možné zmapovat každých 24 hodin.

Oxid dusičitý trápí nejen Německo a Itálii

Družice, která byla na oběžnou dráhu vypuštěna na začátku října, odhalila například vysoký výskyt oxidu dusičitého (NO2) nad některými částmi Evropy. Zvlášť znečištěné jsou, dle snímků ze začátku listopadu, průmyslové oblasti severní Itálie, západního Německa, Nizozemska a metropole Madridu. Znečištění oxidy dusíku vzniká především kvůli spalování fosilních paliv v průmyslových procesech a silniční dopravě.

Oxidy dusíku nad Evropou. I na ně se nyní evropská environmentální legislativa zaměřuje. Zdroj: ESA

Snímky mohou mít relevanci především z důvodu zvyšujícího se zájmu o některé znečišťující látky. Na tuto situaci reagovala Evropská komise v červenci 2017, kdy schválila zpřísněné emisní standardy pro velké spalovací zdroje včetně uhelných elektráren a zpřísnila tak standardy pro sledované látky jako oxidy dusíku (NOx), oxid siřičitý (SO2) či nyní i rtuť. Standardy jsou závazné a vzít v potaz je budou muset třeba i orgány místních samospráv při povolovací činnosti znečišťovatelů.

Indie a Čína vedou v globálním znečištění

Což není velké překvapení. První data družice byla využita ke složení globální mapy znečištění oxidem uhelnatým (CO). Ten vzniká při nedokonalém spalování uhlíku a organických látek a zdrojem jsou taktéž dopravní prostředky a průmyslové procesy, je nebezpečný lidskému zdraví a rozpadá se na skleníkový plyn CO2.

„Sentinel-5P je šestý satelit monitorovacího programu Copernicus Evropské komise, ale první věnovaný čistě monitorování atmosféry. … Data, která program přináší, budou použita k vydávání prognóz a budou taktéž vysoce cenná při vytváření vhodné klimatické politiky.“ Řekl Josef Aschbaecher, vedoucí programů pozorování planety v rámci EVA.

 

Zdroj úvodního obrázku a grafiky: EVA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
15. prosinec 2020, 07:31

Tak jak pak soudruzi pokročili ve snižování obsahu oxidů dusiku v atmosféře? Co covid s tím udělal? Ono je to hlavně z aut? A kdy zacnou soudruzi zeleni řešit poletavy prach? To nevyřeší elektromobily. Dychat zbytky pneumatik a dalšího bordelu u silnic. Zakázat zeleným hnupum poutivat silnice. Nic pro ně neudelali.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se