Domů
Emise CO2
Kalifornie potřebuje pro dekarbonizaci masivní výstavbu bateriových úložišť
Bateriové úložiště Escondido
Zdroj: SDG&E

Kalifornie potřebuje pro dekarbonizaci masivní výstavbu bateriových úložišť

Energetická společnost San Diego Gas & Electric (SDG&E) minulý týden zveřejnila svoji studii možných dekarbonizačních cest pro dosažení uhlíkové neutrality státu Kalifornie do roku 2045. Podle studie bude pro dosažení ambiciózního cíle zapotřebí masivně využívat obnovitelné zdroje a bateriová úložiště. Do roku 2045 by mělo být instalováno 40 GW nových bateriových úložišť.

Americká Kalifornie si cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045 sama stanovila v roce 2018. Stát tak do té doby musí projít zásadní transformací a dekarbonizovat 4,5krát rychleji než v uplynulém desetiletí. Dekarbonizace má být dosaženo zejména elektrifikací dopravy a průmyslu, využíváním obnovitelných zdrojů pro výrobu elektrické energie a zajištěním mnohem větších zdrojů „čistých“ paliv, zejména vodíku a bioplynu.

Spotřeba elektrické energie má vrůst přibližně o 96 %

SDG&E do roku 2045 očekává značný nárůst spotřeby elektrické energie z důvodu elektrifikace dopravy a s ní souvisejícím rozvojem nabíjecí infrastruktury. Podle studie má v Kalifornii mezi lety 2020 a 2045 dojít k přibližně 96% nárůstu spotřeby elektrické energie na zhruba 549 TWh. Vrůst má také špičkové zatížení soustavy, a to přibližně o 60%. V oblasti, ve které SDG&E operuje, má špičkové zatížení soustavy vzrůst až o 85 %.

Předpokládaný vývoj spotřeby elektrické energie v Kalifornii. Zdroj: SDG&E, Path to Net Zero: a Decarbonization roadmap for California

Pro pokrytí této nové spotřeby elektrické energie bude podle studie zapotřebí do roku 2045 zvýšit celkový instalovaný výkon elektráren na přibližně 356 GW. V roce 2020 přitom celkový instalovaný výkon kalifornských elektráren činil 85 GW. Podstatnou část tohoto nového výkonu mají tvořit solární a větrné elektrárny.

Pro zajištění spolehlivosti provozu elektrické sítě má být zároveň zapotřebí vybudovat přibližně 40 GW v nových bateriových úložištích a 20 GW v řiditelných zdrojích využívajících zelený vodík. Studie rovněž počítá s 4 GW v plynových elektrárnách s technologií CCS.

Masivní výroba zelených paliv

Pro dosažení dekarbonizace bude zapotřebí rovněž značný rozvoj ve výrobě zelených paliv a zejména zeleného vodíku. Podle studie bude spotřeba vodíku v Kalifornii v roce 2045 činit 6,5 milionu tun. Přibližně 80 % přitom má být využíváno pro provoz vodíkových zdrojů, které mají být klíčové pro zajištění spolehlivosti elektrické sítě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
maly jarda
14. duben 2022, 14:38

Takhle to dopadne když se moci ujmou absolventi Social studies .. všechno co vyplodí se čte jako psychiatrická diagnoza v oboru Schizofrenie

Jan Veselý
18. duben 2022, 13:56

Hele Matouši, buď konkrétní. Když jsi takový odborník na kalifornskou energetiku, tak nám ty absolventy Social studies určitě vyjmenuješ. Nebo si snad jenom pouštíš hubu na špacír?

Jan Veselý
18. duben 2022, 13:56

Matouši = Jarouši, zatracené automatické opravy.

Petr Hariprasad Hajič
18. duben 2022, 04:52

Kalifornie je v USA technologicky asi nejvyspělejší. Pokud je mi známo, nadělali i spoustu chyb, hlavně v oblasti intezívního zemědělství. (pesticidy, vysušování mokřadů), ale v současnosti mají všechny předpoklady úspěšně realizovat svojí vizi. Je tam technologické zázemí, spousta vývojových pracovišť a jsou tam i vhodné klimatické podmínky, tj. dostatek slunečných dní a blízkost moře dává určité záruky i na vítr. Jsem celkem zvědavý, jak rychle to půjde. Něco už mají úspěšně zrealizované, takže jde jen o to, aby neztratili motivaci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se