Domů
Emise CO2
USA: Energetická společnost Xcel Energy chce do roku 2030 snížit emise CO2 o 85 %
Uhelná elektrárna Craig Station Colorado

USA: Energetická společnost Xcel Energy chce do roku 2030 snížit emise CO2 o 85 %

Americká energetická společnost Xcel Energy Colorado ve středu oznámila svůj plán rozvoje čistých zdrojů energie, díky kterému by mělo být do roku 2030 dosaženo snížení emisí oxidu uhličitého ve státě Colorado o 85 % oproti roku 2005. Plán zveřejněný společností má dosáhnout většího snížení emisí, než jaké je státem požadováno.

Excel Energy se v roce 2018 stala první americkou energetickou společností s vizí bezuhlíkové energetiky do roku 2050. Nově zveřejněný plán je tak dalším krokem na cestě k dosažení této vize. Plán má rovněž představovat vyvážené a diverzifikované portfolio energetických zdrojů, které má zajistit spolehlivost dodávek elektrické energie a její ekonomickou dostupnost.

Podle plánu by do konce desetiletí měly být vybudovány větrné a solární elektrárny a bateriové systémy o celkovém instalovaném výkonu 5 500 MW. Klíčovým bodem plánu je rovněž zásadní omezení provozu stávajících uhelných elektráren, do roku 2040 Xcel předpokládá odstavení nebo repowering  stávajících uhelných elektráren. Plán také počítá s vytvořením programů energetické účinnosti pro zákazníky, rozvojem decentralizované výroby a vytvoření systémů pro umožnění odezvy na straně spotřeby.

Nízké ceny elektrické energie jsou jednou z priorit

Podle Xcel Energy je prioritou i nadále udržet nízké ceny elektrické energie. Podle společnosti by nově zveřejněný plán měl vést k nárůstu cen elektrické energie na úrovni inflace či pod ní.

Společnost zároveň neplánuje žádné propouštění ve svých uhelných elektrárnách, jejichž počet se má postupně snižovat díky odchodům do důchodu a rekvalifikacím pracovníků.

„Máme dlouhou historii úspěšných transformací našich elektráren pro dosažení uspokojení budoucích energetických potřeb a těšíme se na provedení těchto změn v Coloradu, státu s vůdci, kteří sdílejí naší vizi čisté energetiky.“ – Ben Fowke, výkonný ředitel Xcel Energy

„Colorado díky většímu množství obnovitelné elektřiny získá čistější ovzduší, více dobrých pracovních míst a úspor pro zákazníky. Tento návrh klade spolehlivost dodávek a úspory pro zákazníky na první místo. Tento plán má za cíl zdvojnásobit větrné a solární zdroje a podporuje plán snižování emisí skleníkových plynů vytvořený mou administrativou a náš smělý cíl dosáhnout 100% obnovitelné energie do roku 2040.“ – guvernér státu Colorado, Jared Polis

Zdroj úvodního obrázku: jimmy thomas

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
28. únor 2021, 10:32

To jsou úžasné plány, realizovatelné, protože Colorado je jedna z nejvíce hi-tech oblastí USA. A jeden z nejlepších států pro ty co mají rádi přirodu, sport, jsou technicky orientovaní, Boulder je snad nejlepší místo v USA, já jsem tam před 25 lety když jsem tam pracoval neviděl žádnou bídu, žádného bezdomovce, jen bohatství a spokojené lidi.

výchozí situace v energetice v Coloradu je dominance uhlí a plynu, žádné jádro, během 10 let musí kompletně předělat energetiku na dominanci OZE, vzhledem k vysokému potenciálu hi tech myslím že to dokážou. Bude zajímavé sledovat změny v energetice v Coloradu v příštích 10 letech.

Miloslav Černý
28. únor 2021, 10:58

Takové jednání by nám mělo být inspirací a mělo by mít plnou podporu naší většinové společnosti. Naše schopnosti to umožňují i s těmi odpůrci, kteří vždycky byli a budou. No i oni samotní mají přínos v tomto vývoji právě ukazováním těch slabých míst, pro hledání co nejefektivnějších způsobech jejich odstranění.

Petr
1. březen 2021, 21:54

Oni žádnou naši podporu nepotřebují. Zato tlustí a manuálně nešikovní američani potřebují, aby jim tam ty větrníky někdo co nejlevněji montoval a opravoval. Tak se jim místo prázdné podpory raději sám přihlašte, aby nemuseli za účelem u nich tradičního získávání nových "otroků" z jiných kontinentů zase rozpoutávat nějakou další "osvobozovací" válku.

Josef
28. únor 2021, 22:47

To přece není problém zavřou uhelné elektrárny a peníze budou zhodnocovat ve VTE nebo FV panelech když na to budou dotace. Oni samozřejmě emise dramaticky sníží jenže je už nezajímá to , kdo bude tu el. energii vyrábět místo nich a o tom to celé je někdo jiný totiž tu elektřinu vyrobí z plynu. To už ovšem v článku není.

Miloslav Černý
1. březen 2021, 08:27

To bude záležet s jakou důsledností a odhodláním půjdou za svým cílem, aby na krátkou zálohovou dobu, nebylo potřeba ani toho plynu nebo jiného podobného zdroje. Američani mají úspěšné zkušeností s obtížnějšími výzvy. V našem případě mi jsme o tom schopný to nekonečně promílat jenom u pivních stolů. Protože nám to současné situace moc dobře nedovoluje, tak by nám to mohlo dát aspoň zatím větší naději k případné změně.

Jiří Kelnar
1. březen 2021, 10:18

Mluvili tam o stabilních dodávkách, které chtějí mít zajištěné, takže žádný přístup ve stylu, že to za ně někdo vyrobí. A to v článku je.

Jiří Kelnar
28. únor 2021, 11:15

Přesně tak, cesta je v zásadní diverzifikaci zdrojů, vybudování tisíců menších či větších zdrojů, motivace lidí k investování do vlastní částečné soběstačnosti. Využití nových technologií k odbourání uhlí.

Je to lepší cesta, než spoléhání se na to, že je možné postavit jeden mega zdroj, na kterým budou všichni závislí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se