Domů
Akumulace energie
Total a Engie hodlají ve Francii postavit závod na výrobu zeleného vodíku

Total a Engie hodlají ve Francii postavit závod na výrobu zeleného vodíku

Nový závod na výrobu zeleného vodíku hodlají navrhnout, postavit a provozovat společnosti Total a Engie. Závod má vyrůst v jihovýchodní Francii a má to být největší francouzský závod na výrobu zeleného vodíku. Denní výrobní kapacita závodu má být zpočátku okolo 5 tun zeleného vodíku.

Projekt Masshylia v Cháteauneuf-les-Martigues v regionu Provence-Alpes-Cóte d’Azur bude poháněn solárními elektrárnami o celkovém instalovaným výkonu 115 MW. Instalované elektrolyzéry o výkonu 36 MW budou schopny produkovat 5 tun zeleného vodíku denně. Výroba zeleného vodíku má uspokojit potřeby výroby biopaliv v rafinérii La Méde společnosti Total. Tím bude možné snížit emise oxidu uhličitého o 15 000 tun ročně.

Schéma projektu Masshylia. Zdroj úvodní fotografie:  Total

Společnosti uvedly, že projekt implementuje pět inovací, které předznamenávají řešení dekarbonizace v tomto odvětví:

  • Pilotní digitální systém pro nepřetržité dodávky vodíku s řízením výroby ze solárních elektráren v reálném čase
  • Optimalizace integrace několika fotovoltaických elektráren napájejících elektrolyzér, aby se minimalizovaly energetické ztráty a omezilo přetížení elektrické sítě
  • Skladování vodíku k vyvážení přerušované výroby elektrické energie a nepřetržité spotřeby vodíku
  • Propojení fotovoltaických elektráren a elektrolyzéru pomocí stejnosměrné elektrické sítě
  • Zvýšená průmyslová bezpečnost díky použití 3D digitálních modelů pro každou část instalace

Instalovaný elektrolyzér bude schopen při instalaci nových fotovoltaických elektráren vyrábět až 15 tun zeleného vodíku denně.

TotalEngie si kladou za cíl zahájit výstavbu závodu v roce 2022. Zahájení provozu je plánováno na rok 2024. Obě společnosti již požádaly o dotace od francouzských (AMI) a evropských orgánů (IPCEI).

„Jak dokazuje náš závazek k European Clean Hydrogen Alliance, věříme v budoucnost zeleného vodíku a spolupracujeme s naším partnerem Engiena jeho uskutečnění. Tento závod na výrobu zeleného vodíku ve spojení s našimi odbornými znalostmi v oblasti solární energetiky je dalším krokem v našem závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality,“ uvedl Philippe Sauquet, prezident divize Gas, Renewables & Power ve společnosti Total.

Zdroj úvodní fotografie: Total

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Omega
20. leden 2021, 13:43

Tak tohle je poprvé, co vidím ideu provozovat elektrolyzéry "jen" 8-12 hodin denně.

No jsem zvědav, jaké bude zhodnocení projekty v roce 2025

blaha.p
20. leden 2021, 14:13

je jasné, že všechny závody na výrobu zeleného vodíku, budou fungovat stejně, tzn. vodík se bude vyrábět z OZE a z jejich obrovských přebytků v budoucnu.

Bizon
20. leden 2021, 15:26

Jasné to zatím není, elektrolyzéry musí jet co nejvíc aby se vyplatily. I když mají celý solár jen pro sebe tak se sotva zaplatí díky malému koeficientu FVE, solární vodík je v současnosti uplně nejdražší. Nelze to prostě provozovat na sem tam zbytky pár hodin za den, ale v síti kde jsou přebytky většinu času to už je jiná.

Jan Veselý
20. leden 2021, 15:44

Mě to taky připadá divné. Spíše bych naopak věřil, že někde bude výrobna elektřiny dedikovaná pro výrobu vodíku, která ovšem občas, když bude dobrá cena, vypne elektrolyzéry a bude dodávat do sítě. To mi dává mnohem lepší smysl. Tohle se teď plánuje, možná někde už i buduje, na několika místech v Austrálii. Kombinují tam VtE+FVE+trochu baterií s elektrolyzéry. Potenciální trh v JV a V Asii je obrovský.

Bizon
20. leden 2021, 17:41

To dává smysl, zdroj dedikovaný elektrolyzéru, jen v průseru když je drahá elektrika podrží síť. Četl jsem o rozvoji moderních gridů teď hodně, a Austrálie je možná nejlepší příklad, nárust výkonu OZE tam je snad největší na světě per capita.

blaha.p
20. leden 2021, 16:57

vůbec neberte situaci dnes, za pět let budou obrovské přebytky z FVE v období od dubna do září a v zimních měsících zase přebytky VTE. OZE musíte vždy předimenzovat, aby jste dosáhl nějaké potřebné výroby. Krásně to jde vidět na příkladu FVE na rodinném domě , ty v létě vytváří FVE přebytky běžně desítky %, které dům nespotřebuje (nebo v době dovolené u moře) a prodává je např. ČEZ za směšných cca 0,50 Kč/1 kWh a ČEZ tuto energii prodává běžným zákazníkům za cca 4 Kč/1 kWh. V budoucnu si tyto přebytky od lidí a firem koupí tyto továrny na vodík za lepší cenu, třeba 1,5 Kč/1 kWh. Hlavně solární energie bude obrovský množství viz niže

https://oenergetice.cz/elektrina/mckinsey-globalni-poptavka-elektrine-se-roku-2050-zdvojnasobi

Bizon
20. leden 2021, 17:48

Nezpochybňuji přebytky, já jen že záleží na jejich rozložení. Elektrolyzéry jsou dobré na takové "base-load" přebytky, přicmrndávání tu a tam je lepší uložit do nějaké akumulace.

Poptávka po elektrice sakra poroste, na tom se shodnou snad všichni co nečekají apokalypsu.

energetik
20. leden 2021, 18:08

Z článku jsem pochopil že ty elektrolyzéry tam potřebují nebo už i mají pro výrobu biopaliv. Naštěstí zřejmě nemohou vyrábět vodík ze zemního plynu nebo jaderné energie a takto vyráběné palivo prodávat jako bio.

Takže těžko nějak vypočítat nebo vyjádřit míru "vyplacení se" u něčeho co je nutné pro funkčnost většího celku (který se zřejmě vyplatí) a není jiná lepší možnost.

Bizon
21. leden 2021, 15:09

Máte pravdu, je to zelený demonstrační projekt, vyplatit se nemusí. Osobně to sice považuji částečně za PRopagandu ropného giganta, ale pilotní projekty a praktická data na tohle potřebujeme, když neslibujou že to spasí celý svět tak nemám výhrady.

Lubos Vozar
20. leden 2021, 16:38

Idea je taka, ze vodik sa bude vyrabat len v dobe lacneho prudu a prave preto je ten electrolizer v vyrazne naddimenzovany na potreby konecneho uzivatela, v tomto pripade biorafinerie La Mede.

Sucastou projektu je aj ako clanok uvadza:

Skladování vodíku k vyvážení přerušované výroby elektrické energie a nepřetržité spotřeby vodíku.

Podla mna to dava vacsi zmysel ako elektrolizer dymenzovany na maximalnu aktualnu spotrebu, pre ktory potom musia byt zabezpecene dodavky EE ci fuka, alebo nie.

Ivan Novák
20. leden 2021, 16:51

Biorafinérie ... neříkalo se tomu dřív a za méně peněz kafilérie?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se