Nová polská vláda chce urychlit odchod od uhlí
Nová polská vláda oznámila, že má ambici stát se jedním z hlavních ekologických hráčů v Evropě. Polsko podpoří cíl snížit emise skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 a chce urychlit odchod země od uhlí.
To vše i přes to, že Polsko vyrábí zhruba dvě třetiny elektřiny a tepla v domácnostech z uhlí. O novém směřování polské exekutivy informoval minulý týden sever Euractiv. Nová vláda chce otočit směr klimatických politik, který nastavila předchozí vládní strana PiS. Ta i vzhledem k tomu, že těžba uhlí je ve venkovských oblastech zásadní ekonomickou aktivitou, prosazovala zachování státní podpory využívání hnědého uhlí.
S nástupem nové centristické vlády ve Varšavě tak především Brusel očekává, že v Polsku dojde ke změnám v oblasti ochrany klimatu. Státní tajemnice pro klima Urszula Zielińska na neformálním zasedání Rady EU pro životní prostředí uvedla, že do Bruselu přijíždí s poselstvím, že Polsko zintenzivňuje své úsilí v boji proti změně klimatu.
"Od nynějška zintenzivníme naše úsilí a budeme s Evropskou unií spolupracovat mnohem rychleji, mnohem plynuleji a mnohem sebevědoměji," řekla Zielińska, která byla do funkce jmenována před zhruba měsícem.
Tajemnice dále uvedla, že Polsko plně podpoří cíl snížení emisí o 90 % do roku 2040, který má Evropská komise předložit v nadcházejících týdnech. V čem se Zielińska neodchýlila od směřování předchozích vlád, je však otázka financování klimatických opatření. Dlouhodobá politika Polska v této oblasti usiluje o to, aby bohatší země EU nadále podporovaly chudší východní Evropu v její ekologické transformaci. Tajemnice uvedla, že pokud bude 90% cíl schválen, Polsko bude nadále zdůrazňovat potřebu pomoci zemím východní části Unie.
Klimatický plán země čekají revize
Na domácím poli nová vláda rovněž přehodnocuje uhelnou politiku země. Nová státní tajemnice uvedla, že v současné době provádí její tým revizi politik, které se týkají klimatu a přechodových a energetických plánů. Polsko prý také provede "velmi rychlou" aktualizaci svého Národního energetického a klimatického plánu (NEKP), který má být údajně revidován a zintenzivněn. Tyto víceleté plány musí být v konečné podobě předloženy do poloviny roku 2024, takže nová vláda má pouze několik měsíců na přepracování plánu předloženého předchozí konzervativnější vládou.
Zielińska uvedla, že plánovat nové proklimatické politiky lze pouze se stanoveným konečným datem odchodu od uhlí. V loňském roce polská státní energetická společnost PGE vyjádřila podporu odchodu od uhlí v roce 2040, což vyvolalo okamžitou reakci nacionalistické vlády, která stanovila politický termín do roku 2049 - tedy pouze rok před tím, než by EU měla dosáhnout svého cíle uhlíkové neutrality.
Mohlo by vás zajímat:
Tak ani z Polska elektřinu nedovezeme ...
Zatím elektřinu vyvážíme.
Poptávka po elektřině v EU se nedostane nad předkrizovou úroveň do roku 2026 zdrojů elektřiny bude dost.
Pokud bude růst tlak na cenu emisních povolenek, tak za 2-3 roky tu nemusí být v provozu jediná uhelná elektrárna. Já bych tedy takovým optimistou nebyl.
Zase další bojovníci proti klimatu se dostali k veslu a už roztáčí kola zelené bruselské demagogie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se