Domů
Životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí předkládá vládě nový plán rekultivace lomu ČSA
Zámek Jezeří v těsné blízkosti dolu ČSA v pozadí. Autor: Jirka Dl

Ministerstvo životního prostředí předkládá vládě nový plán rekultivace lomu ČSA

Ministerstvo životního prostředí navrhuje nový způsob rekultivace lomu ČSA na Mostecku. S koncem dolování uhlí se počítá na přelomu let 2025 a 2026. Část území se podle návrhu ponechá přírodě, bude tam vodní plocha a část bude využita energeticky. Vodní plocha by byla mnohem menší, než se původně předpokládalo, řekl dnes ČTK v Litvínově na Mostecku ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Pokud s návrhem bude souhlasit vláda, zadá úkoly ministerstvům životního prostředí a průmyslu, dodal. Vláda by se návrhem měla zbývat dnes.

Rozdíl v ceně za původní rekultivaci a novou, která bude levnější, by stanovil báňský úřad. „Rozdíl v cenách by poskytl těžař státnímu fondu životního prostředí na obnovu přírody a další projekty. Před změnou rekultivačního plánu by musel těžař prostředky odvést,“ řekl Hladík.

Celé území, nad nímž se tyčí zámek Jezeří, má rozlohu 5000 hektarů. Odborníci doporučují zhruba 20 procent z toho ponechat sukcesi, tedy nechat zcela na přírodě, jak si poradí. „Sukcesní porosty se tam vyvíjí mnoho let, protože na části už se netěží. Návrh spočívá v tom je tam zachovat, jezero mít, ale v menším rozsahu, a část území využít energeticky pro fotovoltaiku,“ uvedl Hladík. Peníze odvedené těžařem by podle něj sloužily pro oblast po těžbě na projekty související s ochranou přírody a krajiny, na adaptaci na klimatickou změnu a podobně.

Jezero Milada
Ilustrační foto

V lomu ČSA na Mostecku pokračuje útlum těžby. S koncem dolování uhlí se počítá na přelomu let 2025 a 2026. Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět. ČTK to před měsícem řekla mluvčí skupiny Sev.en Energy Eva Maříková. Vyrovnaná hladina znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze. „Tato cesta byla odbornými studiemi vyhodnocena jako nejlepší. Vznikne tím navíc skvělá zásobárna vody v regionu,“ uvedla Maříková.

Těžaři plánují, že na část vodní hladiny instalují plovoucí solární panely s výrobnou zeleného vodíku. S dalšími moderními energetickými technologiemi se počítá i v okolí jezera na plochách, které jsou k takové instalaci vhodné. „Naší snahou je na místě lomu ČSA vytvořit pestré území s vysokou přidanou hodnotou i širokými možnostmi využití a vrátit do ní nejen přírodu, ale také člověka. Už nyní v území funguje síť cyklostezek s naučnou stezkou,“ uvedla Maříková.

Rozsáhlé území v lokalitě ČSA se postupně rekultivuje. Část zarůstá samovolně, a právě tyto plochy jsou podle přírodovědců velmi cenné. Vysazené jsou tu stromy, na vybraných plochách je rekultivace zemědělská s chovem skotu. Menší vodní plochy, jezírka Marcela, Hedvika a Toník, jsou domovem vodního ptactva.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Miloslav Černý
28. červen 2023, 14:25

Při průtočném způsobu zajištěné řekou Bílinou by nebylo třeba nic dopouštět a užitek by byl větší ze všech možných pohledů. Tak to bylo nakonec i s Dřínovským jezerem. Jedna velká voda a bude zatopeno. Bylo by třeba akorát vybudovat pořádnou čističku pod Jirkovem, což se bude muset stejně udělat. Kdo levně kupuje, draze kupuje, jakoby se vytratil Baťovský duch.

Martin P
28. červen 2023, 14:48

Pokud bude odepsána PVE na Jánském Vrchu, bude to pro mě velké zklamání. Nejen, že by se tím řešila energetika a vyrovnávání sítě jednoduchým a výkonově dostatečným způsobem, nehledě na přítomnost hotové přenosové soustavy v místě, ale pro jakýkoliv projekt rekultivace spojené s turismem by šlo další lákadlo pro návštěvníky. Na rozdíl od stezek v korunách stromů něco, co má i hospodářský význam.

Žádná jiná jáma není tak blízko podobně vysokého kopce jako důl ČAS poblíž Jedlové a Janského Vrchu, divím se, že si experimenty se sukcesí nezkoušejí např. na opačné straně komořanské jámy.

Ivan Novák
28. červen 2023, 16:05

Nová parta, nový tunel.

Vodní těleso bez odtoku zakoncentruje splachy, hladina pak bude zelená, takže OK. Vodík prosím ultrafialový, ten má nejvíc energie.

Miloslav Černý
28. červen 2023, 18:11

Větší vodní plocha více eliminuje zdejší deštný stín a tak dorovnává odpar, který i tak snižuje plovoucí fotovoltaika. Větrné elektrárny ve vyšších partyjích přečerpávačky důmyslně doplňují toto energeticky výhodné dílo.

Pravoslav Motyčka
28. červen 2023, 22:47

ŽP samozřejmě preferuje nehospodářské využití tj. ponechání přírodě = prakticky znehodnocení krajiny na vždy. Nejraději by tam vysadily vlky a medvědy udělali z toho zakázanou zónu. Podle mě by bylo naopak třeba co největší hospodářské využití území přečerpávací elektrárna , hospodářské lesy a zemědělská půda - kde to lze. Jinak jezero hlavně žádné líhně komárů a podobné nesmysly. A FVE na jezeře je omyl Velké elektrárny patří na střechy budov ploch je dost po celé republice jinde se stavět nemusí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se