Trump se chystá pokročit s těžbou v rezervaci na Aljašce
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá zahájit prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce. Energetické firmy tak mohly získat koncese ještě před 20. lednem, kdy podle amerických médií vystřídá Trumpa v Bílém domě demokrat Joe Biden, který s těžbou v rezervaci nesouhlasí, napsal list The New York Times (NYT).
Vláda se chystá v úterý oficiálně vyzvat energetické firmy, aby úřadům sdělily, jaké části území rezervace považují za hodné průzkumu a případné těžby. Úřady pak podle NYT budou mít akorát čas na to, aby prodej půdy stihly jen několik dní před Bidenovým nástupem do úřadu.
Těžba v netknuté aljašské přírodě nebyla po desetiletí povolena, republikáni však v roce 2017 prosadili zrušení tohoto zákazu. To po nich dlouhodobě požadovali zákonodárci z Aljašky, podle nichž přinese výzkum a případná těžba do státu práci a peníze.
Biden v minulosti prohlásil, že hned první den v úřadu přijme opatření, jež v rezervaci těžbu nadobro znemožní. Proti zásahům do tamní přírody totiž vystupuje řada ekologických organizací, podle nichž činnost těžařů zničí místní unikátní a křehký ekosystém.
Agentura AFP nicméně poznamenává, že vzhledem k nynějším nízkým cenám ropy a kontroverznosti celého projektu není jisté, zda vládní nabídka přiláká energetické giganty. Několik velkých amerických bank jako Walls Fargo či Goldman Sachs již v minulosti odmítlo financování těžebních projektů v rezervaci financovat.
Mohlo by vás zajímat:
Tak 90% příjmů státu Aljaška je z ropy a ekologické tlachání o tom jak těžba ničí přírodu není moc reálné, protože ropa se těží a příroda je tam nejlepší z celých USA.... Krom toho bez těžby ropy je celý stát Aljaška na kolenou. Bude ho Kalifornie dotovat ? Těžko a to je právě to co se mi nelíbí názor lidí žijících tisíce km daleko Vám zničí celou ekonomiku a vy s tím nemůžete nic dělat, protože oni si myslí ,že je to tak správné, přitom lidi žijící na Aljašce, kteří by měli tu "ohroženou" přírodu bránit těžbu podporují.
Josef - a zejména po havárii Exon Valdez byla aljašská příroda v mimořádně skvělém stavu. Celý svět Aljašce záviděl a děkoval ropnému průmyslu za toto vylepšení.
Mimochodem co pro vás znamená fráze "nejlepší příroda"?
Zní mi to, jako by to řekl sám Trump.
Havárie Exon Valdez je 30 let stará historie šlo o jednorázové poškození přírody vlivem nedbalosti a těžba ropy na Aljašce s tím souvisí jen nepřímo. Nejlepší příroda je přirozeně taková, která je nejvíce oceňována lidmi a v USA je to jednoznačně území Aljašky.
Celý americký systém frakování je na houby. Ničí silně přírodu.Na světě je přebytek ropy i plynu, OPEC stále jen dohaduje snižování těžby, aby ceny nespadly k NULE. Elektroauta se do roku 2030 budou po světě prodávat po desítkách milionů a třeba i mrňavé Maďarsko si uzákonilo, že každé město větší jak 25 000 obyvatel po roce 2022 už nesmí koupit jiný autobus ,než elektrický. A to je celosvětový trend. Takže otevírat za této situace další ropné vrty někde v CHKO Aljaška je zločin. Spotřeba uhlí i ropy ve světě zákonitě poklesne už v horizontu 10 let.
Myslím že se o budoucnosti ropy mýlíte, ale připusťme že máte pravdu a ropě zvoní umíráček - poptávka po ropě bude skutečně klesat, potom je ovšem vaše dedukce o nemyslnosti těžby zcela nesmyslná, protože pokud ta ložiska nevytěží co nejdříve tak budou bezcenná. Takže místo aby se měli dobře Američané se budou mít dobře Arabové nebo Rusové. Není tedy logické v tomto kontextu, že prezident USA tlačí na start těžby ?
Jinak názor o "zločinech proti přírodě" je k smíchu, ta ropa se tam vytěží a pak už nebude nic vidět.
TO : Josef
Myslím, že to není nesmyslná dedukce. Spotřeba ropy jistě někdy začne klesat , ale klesne třeba o 10 % za 10 nebo 20 let. Takže třeba na 70 % dnešní spotřeby může být za 40 let a na 30 % ještě za 100 let.Její cena tedy na nulu neklesne. Považuji za nelogické, když třeba Saudská Arábie dnes tlumí těžbu z už otevřených vrtů, aby jí nebylo moc a USA za této situace vyrukují s nápadem začít těžbu někde v CHKO na Aljašce, tedy otevřít úplně nové ložisko. Abych dal příklad "po lopatě" , do osobáku se vejde 5 osob , ale nějaký chytrolín vydá příkaz, že v autě smí jet jen jeden člověk. Takže když rodina se třemi dospělými dětmi bude chtít navštívit babičku, tak tam pojedou v pěti autech. Jaká bude produkce CO2, rakovinotvorných zplodin, poškození silnice, ...atd. ve srovnání s tím, kdyby se nacpali do auta jednoho ? A Trump vlastně chce, aby se - "jezdilo v pěti autech."
Nemyslím, že by se každé ložisko jakýchkoli rud či surovin mělo ihned těžit - "abychom byli hned bohatí". Když se podívám třeba na ČR - v Hamru na jezeře je uran = těžme, těžme ho !!, v Jílovém a ve Zlatých horách v Jeseníkách máme zlato = těžme ho, těžme ho !!, u Cínovce je lithium =těžme ho, těžme ho !!, uhlí je v Sev. Čechách =těžme ho, těžme ho !!,....atd. atd. Švýcaři jsou stejně bohatí jako USA a ani toho doma moc těžit nemusí.
P.S. Pokud otevře nový vrt S. Arábie uprostřed své pouště , která je prakticky bez života , kromě nějakých ještěrek a velbloudů , tak toho moc nezničí , Aljaška je ale čistý ekosystém , kde na rozloze třech Francií žije asi tolik lidí jako v Brně a Ostravě dohromady - z toho v Anchorage asi 300 000. I Mongolsko nebo Tibet má výrazně vyšší hustotu zalidnění jak Aljaška .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se