Německo a Norsko zkoumají možnost vybudování vodíkovodu
Německo a Norsko se dohodly na spolupráci v oblasti klimatu, obnovitelné energetiky a zeleném průmyslu. Země momentálně analyzují technickou a finanční proveditelnost vodíkovodu z Norska do Německa. Dlouhodobým cílem je zaměřit se na zelený vodík, ale dočasně plánují země vyrábět vodík ze zemního plynu za využití technologie zachytávání a skladování uhlíku (CCS). Otázka CCS byla mezi oběma zeměmi také diskutovaná. Norsko mj. přislíbilo informovat o možnostech dlouhodobého uskladňování uhlíku na norském šelfu.
Německý vicekancléř a ministr energetiky Robert Habeck na začátku roku 2023 navštívil Oslo, kde se setkal s norským ministrem obchodu a průmyslu Janem Christianem Vestrerem. Norsko a Německo se shodly na vytvoření strategického partnerství jehož cílem je dosažení dlouhodobých cílů Pařížské dohody, vytvoření nových sektorů zeleného průmyslu, posílení energetické bezpečnosti a cirkulární ekonomiky.
Spolupráce má zahrnovat, mimo jiné, bližší spolupráci v oblasti vodíku, offshore větrné energetiky, bateriových systémů, zachytávání a uskladňování uhlíku, zelené přepravy v námořní dopravě, mikroelektroniky a surovin.
"Norsko je dnes naším nejdůležitějším dodavatelem energie a měl by jím zůstat i na cestě za klimaticky neutrální budoucností," uvedl Habeck.
Za účelem usnadnění spolupráce a sledování pokroků se oba státy domluvily na každoročních setkáních, která budou udávat strategické směřování spolupráce.
Vodík bude přechodně vyráběn ze zemního plynu s CCS
Pro vodík bylo vydáno samostatné prohlášení. Norsko a Německo v samostatném prohlášení o vodíku potvrdily společný zájem zajistit dodávky vodíku ve velkém společně s potřebou infrastrukturou z Norska do Německa do roku 2030. Technická a ekonomická proveditelnost možných řešení, a to zejména velkého vodíkovodu, bude dále zkoumána. K tomuto účelu se vypracovává studie proveditelnosti společnostmi Gassco a Německé energetické agentury (dena). Výsledky studie by měly být prezentovány na jaře roku 2023.
Podle prohlášení Německo vnímá Norsko jako partnera na straně výroby a dodávek vodíku. Německo se naopak plánuje zaměřit na rozvoj poptávky po vodíku. Prohlášení obsahuje záměr zaměřit se během přechodného období na výrobu vodíku ze zemního plynu s využitím technologie CCS. V dlouhodobém horizontu je cílem rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na to navázaná výroba zeleného vodíku.
"Podle mého názoru by měl být vodík přepravován potrubím, protože to nám dá lepší ceny a bezpečnost, že zůstaneme v partnerství," dodal Habeck.
Možnost dlouhodobého uskladňování uhlíku v Norsku
Další oblastí spolupráce je možnost zachytávání a uskladňování uhlíku. Norsko bude informovat o možnostech zachytávat a dlouhodobě uskladňovat vypoušteného uhlíku na norském kontinentálním šelfu. Oba státy také prozkoumají možnost potrubní přepravy CO2 z Německa do Norska.
Prohlášení obsahuje příslib Německa, že bude aktivní v rozvoji jednotného rámce pro certifikaci zachytávání uhlíku v EU, což Norsko podporuje.
Mohlo by vás zajímat:
Kolik molekul vodíku takto Norsko Německu za rok dodá?
když už si říkám že mě ekozelená demence nemá čím překvapit tak překvapivě přijdou s takovouhle kravinou, o kolik řádu v účinnosti bude výhodnější pálit zemní plyn rovnou než páchat takovouhle berličku?
Minimálně 1 řád ;-)
"Vodík bude přechodně vyráběn ze zemního plynu"
To je podobná kravina jak roztáčet turbínu větrné elekrtárny dieslovým generátorem.
Hi, hi, hi.
Vodík se již mnoho desetiletí vyrábí ze zemního plynu pro potřeby nejen chemického průmyslu. Výroba vodíku z OZE - přes elektrolýzu je ekonomická kravina a nebo je to úmysl, dokažme že to dokážeme a ti blbci klienti to stejně zaplatí... a hlavně prosím vyplatit tu podporu a ty dotace jo....
Proč by to měl být nesmysl při velkém přebytku elektřiny např. z FVE a nebo větrných elektráren ? Sice velké ztráty, ale než nevyrábět nic, tak alespoň toto.
Protože ty přebytky nastávají jen ve velmi malém procentu času, tj. velmi drahý elektrolyzér by drtivou většinu času buď stál nebo vyráběl hluboko pod nominálním výkonem, a to je opravdu levnější nevyrábět nic.
Německo není schopno na svém území vyrobit dost energie pro zimní období ani když využije všechen reálně využitelný potenciál větru a to jak v moři tak na souši. Panely jim nedají v zimě prakticky nic nebo minimum ,takže zbývá dovoz energie pokud chtějí být CO2 neutrální pak vodíku. Ono to totiž má velké výhody pokud si vyrábíte vodík létě pak ho musíte zkapalnit a zase zplynovat a to vede v celém cyklu na 75% ztráty nebo ještě vyšší, ale z plynu ho Norové mohou vyrábět online , takže žádné stlačování , rovnou spotřeba , bude energetická účinnost bude určitě vyšší. Oni v rámci zelené ideologie ani jinou možnost nemají. Problém je spíše udržitelnost Norové mají známe těžitelné zásoby na 12 let u konvenčního plynu je to dost málo a dá se očekávat ,že jejich těžba bude klesat. Německo bude muset začít těžit vlastní plyn podobně se chová Čína , mezi lety 2018-21 tam stoupla těžba o 40% a dále roste. dnes je Čína už 4. největší těžař plynu na světě a do 2 let patrně stoupne na 3 příčku hned za Rusko.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se