Domů
Energetika v zahraničí
Guyana: Spor s Venezuelou "ropný boom" neohrozí
Offshore těžba ropy a zemního plynu
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain Mark 1.0

Guyana: Spor s Venezuelou "ropný boom" neohrozí

Jižní Amerika a její ropná naleziště byly v minulosti zdrojem nejednoho problému. V poslední době se často skloňovalo naleziště Essequibo, které je sporným územím mezi Guyanou a Venezuelou. Fakticky toto území spadá pod Guyanu, dokonce představuje dvě třetiny jejího území. Venezuela nedávno hrozila anexí pod svoji správu, v regionu proběhlo i referendum o podpoře, nad jeho důvěryhodností se nicméně vznesly oprávněné pochyby. Představitelé obou zemí se v posledních dnech sešli za účelem urovnání sporů.

Region Essequibo se rozkládá na 159 000 kilometrech čtverečních v okolí stejnojmenné řeky. Relativně nedávné explorační činnosti v Guyaně objevily rozsáhlé zásoby ropy čítající přibližně 11 miliard barelů. Guyanu, dříve chudou zemi ve které se desítky procent obyvatelstva pohybuje pod hranicí chudoby, to rázem vyneslo do společnosti nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

Do toho však probíhal a probíhá zmíněný přeshraniční spor se sousední Venezuelou. Jeho počátek je některými zdroji datován až do 15. století, z velké části se tak jedná o pozůstatek koloniální minulosti.

Prosincové dění přineslo nejdříve rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který podpořil žádost Guyany. Pár dní na to venezuelský prezident Nicolas Maduro vyhlásil referendum pro nárok na suverenitu nad územím Essequibo. Dle nejnovějších zpráv však dochází ke smíření obou táborů. Nicolas Maduro se sešel s guyanským prezidentem Mohamedem Irfaanem Alim, výsledkem jednání byla dohoda o řešení sporu nenásilnou cestou.

Guyana disponuje rovněž bohatými ropnými zásobami v přilehlém moři. V roce 2015 vstoupila do dění nadnárodní korporace a ropný gigant ExxonMobil. Dle BBC se Guyana řadí do top 20 zemí světa se svým potenciálem zásob ropy. Pro srovnání se v žebříčku nachází vedle Alžírska, Brazílie či Norska.Tato malá země zažívá „ropný boom“, její ekonomika je díky tomu jedna z nejrychleji rostoucích na světě.

Co se týče těžby v moři, je pro Guaynu primárním nalezištěm blok Starbroek. Zde probíhají celkem 3 projekty Liza Destiny, Liza Unity a Payara, všechny v režii ExxonMobil. V roce 2021 zde bylo vytěženo přibližně 42 milionů barelů ropy, následující rok, po připojení projektu Unity, se těžba více než zdvojnásobila na více než 100 milionů barelů.

Zrychlené ambice podtrhuje cíl zapojení celkem 6 projektů v bloku Starbroek, které by měly dosáhnout kombinované těžební kapacity více než 1,2 milionů barelů denně.

Zdá se tedy, že přeshraniční venezuelský spor nijak nenaruší enormní tempo, které Guyana v posledních několika letech nabrala. Koneckonců ExxonMobil v kontextu dění vydal prohlášení, že pokračuje ve všech projektech s úmyslem efektivně zvyšovat produkci podle plánu. Potvrzuje tak „dlouhodobý závazek“ vůči guyanské vládě. Prezident Ali den před tím povzbudil investory tím, aby se nezdráhali investovat do guyanských projektů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Kosařík
19. prosinec 2023, 13:42

Z geopolitickeho pohledu je zvysovani produkce v Guyane vice nez dobre. Poustni sejkove i nuzaci z Chudobince (jinymi slovy OPEC+) muzou leda tak skripat zuby a deklarovat dalsi snizovani tezby. Jiz ted se dostal jejich podil na trhu pod 50% a bude klesat i nadale.

Kurz
19. prosinec 2023, 15:54

Tak jak sankce i vlastní omezování těžby má své neduhy a dlouhodobě jsou velmi nevýhodné. Kde by asi už byla cena ropy, kdyby tu poslední rok bylo denně o 2mil. barelů více. Jako asi by ostatní těžaři nejeli na 100%, ale i tak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se