Domů
Energetika v zahraničí
Američtí producenti uranu se domáhají státní podpory
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Američtí producenti uranu se domáhají státní podpory

Energy Fuels Inc a Ur-Energy, dva největší američtí producenti uranu, podali v tomto týdnu společnou žádost americkému Ministerstvu obchodu. V ní se domáhají vytvoření ochranného limitu, který by garantoval americkým producentům uranu 25 % tamního trhu s touto energetickou komoditou.

Průmysl zabývající se těžbou a zpracováním uranu se v posledních několika letech celosvětově potýká s velmi nízkou cenou této komodity. Ta je způsobená značným přebytkem nabídky nad poptávkou, která dramaticky poklesla po Fukušimské nehodě. Došlo k odstavení všech japonských jaderných elektráren a několika dalších, například v Německu.

Nízká tržní cena uranu je tak pochopitelně faktorem, který donutil mnoho ze společností omezit těžbu nebo prozatímně pozastavit svou činnost.

Americké společnosti, Energy Fuels Inc  a Ur-Energy si ve své žádosti, kterou 16. ledna předaly americkému Ministerstvu obchodu, stěžují na stále rostoucí podíl levného importu uranu do Spojených států. Dle jejich prohlášení by tak mohlo dojít k uzavření tohoto klíčového segment průmyslu, který je důležitý nejen pro zaměstnanost a energetiku, ale také pro vojenské účely.

Domácí producenti měli v roce 2016 pouze 11% podíl na trhu

Upozorňují na to, že dovoz z Kazachstánu, Uzbekistánu a Ruska v minulém roce pokryl potřebu Spojených států ze 40 %. V těchto zemích jsou navíc společnosti zabývající se produkcí uranu vlastněné nebo podporované státem. Právě tento import, dle žádosti, měl za následek extrémně malou produkci uranu ve Spojených státech.

V příštím roce by na americký trh s uranem měli vstoupit také producenti s Číny, což vytvoří další tlak na cenu této komodity.

Požadovanou formou ochrany je vytvořit zákonný limit, dle kterého by 25 % spotřeby uranu bylo pokryto z produkce tamních firem. Takto uměle vytvořený lokální trh zajistí vyšší ceny pro producenty.

Současně dle tvůrců žádosti nepřinese zásadní navýšení ceny elektřiny pro odběratele. To je vzhledem k navrhovanému způsobu legislativní podpory diskutabilní.

Podle WNN byla v roce 2016 potřeba uranu ve Spojených státech kryta z 11 % tamní produkcí, 38 % pocházelo z Kazachstánu, Uzbekistánu a Ruska, 40 % Austrálie a Kanady, zbylých 22 % z ostatních zemí.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Štítky:USA
cena uranu
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se