Větrný park u Frýdlantu může mít vliv na životní prostředí, čeká ho EIA
Chystaná výstavba větrného parku u Frýdlantu na Liberecku může mít významný vliv na životní prostředí, a bude tedy nutné vypracovat dokumentaci vlivů na životní prostředí (EIA). Takový je závěr úředníků z ministerstva životního prostředí, kteří v zjišťovacím řízení posuzovali záměr soukromé firmy postavit nedaleko hranice s Polskem větrné elektrárny.
Podle záměru plánuje společnost W.E.B Větrná energie postavit nad údolím s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les 11 elektráren o celkovém výkonu 46,2 až 68,2 megawatt (MW), položit do země zhruba deset kilometrů elektrického vedení k rozvodné stanici Větrov a vybudovat trafostanici u této rozvodny. V EIA budou muset mimo jiné experti vyhodnotit, jaký vliv by mohly mít elektrárny na okolí minimálně v okruhu pěti kilometrů a měli by zpracovat detailní migrační studii zaměřenou především na ptáky v okolí plánované výstavby elektráren.
Podle jednatelky společnosti W.E.B Větrná energie Michaely Lužové s takovým rozhodnutím úřadu počítali. „Ministerští úředníci požadují zpřesnit dokumenty o podrobnější zoologický průzkum, hlukovou studii či více vizualizací, což jsme očekávali a počítáme s tím. Sami jsme požádali ministerstvo o přísnější proces EIA, než nám ukládá zákon, protože jsme si naším projektem větrného parku velmi jistí. Naším cílem je ukázat místním lidem i široké veřejnosti kvalitu a bezpečnost našeho projektu, čemuž nezávislá oponentura pomůže. Zároveň bychom byli rádi, kdyby i další investoři větrných parků dobrovolně přísnějším posouzením ukázali, že se lidé nemusí větrníků obávat,“ uvedla v tiskové zprávě Lužová. Projekt soukromé firmy od zveřejnění záměru doznal už některých změn. Lužová už dříve ČTK řekla, že firma aktuálně počítá s výstavbou devíti větrných elektráren, což je o dvě méně než uvedla v záměru.
Proti chystané výstavbě větrného parku u Frýdlantu je část místních. Mají obavy z přílišné blízkosti elektráren u domů, hluku, negativního vlivu na krajinu i velikosti elektráren. V Horní Řasnici o pokračování projektu v katastru této obce budou místní dokonce rozhodovat v referendu. Bude se konat tento týden souběžně s prezidentskými volbami. Návrh na uspořádání referenda podepsalo přes 30 procent oprávněných voličů.
Mohlo by vás zajímat:
Rosatom úředníci v ČR samozřejmě na pokyn jednoho nejmenovaného státu s největší plochou budou OZE pokud možno blokovat, protože pro tento stát a jeho vývoz energií jsou OZE velkou konkurencí. Snad nebude můj komentář vymazán.
To víte Putin určitě zuří ,že se u nás možná postaví 2 VTE.....
Že se u nás postaví dvě ne, ale že se v bývalých satelitech kam dodává svoje energetické suroviny těch elektráren postaví tisíce až desetitisíce, kvůli tomu už zuřit bude.
Nebude! Přechod od stabilních jaderných a uhelných elektráren k občasným zdrojům vyžadujícím rychlou zálohu v podobě paroplynu, spotřebu ruského plynu nesnižije ale naopak prudce zvyšuje. Názorným příkladem je Německo, který si vybudovalo naprosto fatální závislost na ruském plynu právě díky přechodu na OZE! Představa, že OZE snižují spotřebu fosilních paliv, je obrovský omyl! Opět je vidět na německé energetice!
"Sami jsme požádali ministerstvo o přísnější proces EIA, než nám ukládá zákon, protože jsme si naším projektem větrného parku velmi jistí." Je to s námi špatné, agenti Rosatomu už ovládají i firmy stavějící větrné elektrárny. Jelikož jste je odhalil, tak po vás půjdou. Pravděpodobně vám dají vyhořelé palivo pod postel.
Karásku, kde do vás ty pitomosti cpou?
Zrovna vcera ma navstivili nejaky pani v dlhyh kabatoch na moskvici a preukazali sa legitimaciou ,,jadrovej mafie,, bolo mi oznamene, ze sa im nepaci moja cerstvo sprevadzkovana fotovoltaika na streche.
Bud to ju odstranim, alebo si zakupim ich jadrovy reaktor a zrovna mali jeden so sebou.
Jj, to byl Čepiga a ten druhý, že :)
Zrovna ve vztahu k umísťování strojů VTE v blízkosti obydlí, není ani po více jak dvaceti létech jejich budování v Evropě pořád stanoveno, s jakým minimálním odstupem by měly stát. Investoři pak tvrdí "že na doporučení výrobce 400-600m.....", jenže to není žádná pravda, žádný výrobce taková doporučení nedává a všechno je tak ponecháno na investorovi a jeho schopnosti vyvinout tlak nebo být dokonce agresívní. To celé EIA znevěrohodňuje, navíc, hlukové studie v nich bývají opravdu jen hrou s čísly a pokud se později v provozu neprokáže jejich správné vypracování, stejně s tím už nikdo nic nenadělá, protože na stržení byť jen části VTE už nikdo z odpovědných úředníků nenajde odvahu.
Rozhodně je to nejmenší zlo než oproti spalování fosilu všeho druhu. Pohledově jde o zvyk a dobrý pocit , že je to příspěvek k nezávislosti a levnější energii, není zanedbatelný. Hluková zátěž nedosahuje zátěže dopravní, navíc v zimě o předpokládaném větším provozu nikdo zbytečně okna neotvírá.
Hluk z větrníků těžko můžete srovnávat s dopravní hlukovou zátěží. U větrníků vadí zdravotně i infrazvuk, který se šíří na velké vzdálenosti. Podle technika, s kterým jsem kdysi mluvil, infrazvuk z větrníků zpúsobuje bolest hlavy, nespavost a jiné problémy . zdánlivě z neznámých příčin. Ale protože není slyšet, tak se tím nikdo seriozně nezabývá.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se