Domů
Větrné elektrárny
V Česku proběhla další aukce na podporu větrných elektráren, uspěly 4 projekty
Větrná elektrárna Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

V Česku proběhla další aukce na podporu větrných elektráren, uspěly 4 projekty

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhodnotilo druhou výzvu roku 2023, kde se soutěžila provozní podpora pro větrné elektrárny (VTE). Celkem uspěly 4 projekty o instalovaném výkonu 24,75 MW. Do aukce bylo přihlášeno 7 projektů o celkovém instalovaném výkonu 44,05 MW. Poprvé tak byla překročena kapacita aukce, jenž činila 35,2 MW.

Aukční podpora

Česká republika za účelem zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) na konečné spotřebě energie vypisuje v souladu se zákonem 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie aukce, ve kterých se soutěží o provozní podporu na dobu 20 let.

Aukce fungují tak, že zájemce o podporu nabízí referenční aukční cenu, která je rovna maximálně, dle stávajících podmínek, 3500 CZK/MWh. Referenční aukční cena se následně porovnává v době provozu VTE s hodinovou cenou na denním trhu s elektřinou organizovaném Operátorem trhu (OTE). Připomeňme, že OTE je ze 100% vlastněn státem a práva akcionáře vykonává jménem státu MPO. V případě, že je cena elektřiny na trhu vyšší než vysoutěžená referenční cena, tak platí výrobce rozdíl OTE. A platí to samozřejmě i naopak – pokud je cena nižší, platí OTE rozdíl výrobci. Tento rozdíl se nazývá aukční bonus.

Pro výrobce to znamená, že má na 20 let provozu zajištěnu fixní cenu elektrické energie. Jinými slovy, ekonomika projektu (resp. hospodářský výsledek v jednotlivých letech) je po dobu podpory vysoce stabilní. Výhled stabilní ekonomiky se projeví i ve financování, kdy jsou bankovní instituce schopny nabídnout lepší úvěrové podmínky. Systém aukcí se osvědčil po celé Evropě, kde je hojně využíván mj. i pro fotovoltaické elektrárny.

Úspěšné projekty

V druhé a poslední aukci roku 2023 se soutěžilo o nový výkon VTE na úrovni 35,2 MW. Uspěly nakonec 4 projekty o celkovém instalovaném výkonu 24,75 MW. Každý z těchto projektů měl instalovaný výkon nad 6 MW. Lze předpokládat, že v souladu s trendem poslední doby, půjde vždy pouze o 1 zdroj.

VTE o výkonu nad 6 MW mají vyšší stožár (cca od 120-150m) a průměr rotoru se může pohybovat okolo 160 m. Celková výška VTE tak běžně přesáhne 200 m.

Nejvyšší úspěšná nabízená referenční cena dosáhla na úroveň 3469 CZK/MWh. V aukci neuspěly 3 projekty požadující maximální možnou referenční cenu, resp. 3500 CZK/MWh. Výkon neúspěšných VTE činí 19,3 MW. Aby byla provozní podpora žadatelům přiznána, budou muset projekty dokončit a připojit k síti do konce roku 2027. To je samo o sobě, s ohledem na legislativní procesy ČR, obtížný úkol.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Petr Hariprasad Hajič
28. březen 2024, 17:30

Takže to vychází na něco kolem 130$/MWh. Tak to tedy není žádná Hitparáda. Dost jsme ve výstavbě zaspali, nejsme pro dodavatele zajímavý trh a tak nás pěkně šponují. Něco podobného bylo loni s FVE. V lednu, únoru letošního roku byly ceny na míň než polovině toho, co v listopadu, prosinci 2023. Dost tristní zjištění. A teď si představte, že je tam garantovaná cena na 20 let dopředu. No super!

Jaroslav Studnička
28. březen 2024, 18:59

Nesmíte věřit pohádkám, že transformace energetiky pomocí OZE je zadarmo.

Lukáš
29. březen 2024, 00:48

Blbost, podla zelenej uderky to je za hubicku a elektrina z OZE bude coskoro ,,zadarmo,,

Petr Hariprasad Hajič
29. březen 2024, 09:35

Zadarmo ne, ale za rozumnou cenu. Ty projekty jsou předražené a výkupní cena neodpovídá vynaloženým nákladům. Díval jsem se na statistiky a průměrná LCOE pro on-shore je někde na polovině.

Emil
29. březen 2024, 10:05

Ta tzv. "průměrná LCOE" z těch vašich "statistik", které pravděpodobně ani žádné statistiky nejsou, je ve skutečnosti vztažená k cca dvojnásobně lepším větrným podmínkám, které v ČR nejsou, proto je taky v ČR logicky cena dvojnásobná. Ale nic vám nebrání se do té aukce přihlásit s polovíční cenou, úspěch máte předem zaručený. :-D

Miloslav Černý
29. březen 2024, 10:22

Mnohdy může cenu ovlivnit vzdálenost připojení a jeho kapacita, S posilováním sítě by se mělo začít tam, kde je to nejefektivnější, aby se využila potencionální kapacita včetně fotovoltaiky bez omezování přebytků. Tím se zlepší návratnost vložených investic pro další podobné realizace navíc to umožní investorům zamyslet se na využití levnější energie. Příklad ORLEN v Litvínově nabízí jedno z vhodných řešení.

Petr prochaska
28. březen 2024, 19:06

Pro VTE nejsme zajímavý trh, protože tady málo fouká. Cena z větru musí být logicky u nás vysoká.

Pravoslav Motyčka
28. březen 2024, 21:31

Málo fouká při zemi , ale pro obří VTE na vysokých stožárech fouká dost. Mně vadí VTE kvůli ničení krajiny a poškozování lidského zdraví , ale moderní VTE u nás mohou vyrobit tolik co jaderná el. Temelín , pravda potřebujete na to 1460 VTE.

Miloslav Černý
29. březen 2024, 19:53

S tím vzhledem krajiny a poškozováním lidského zdraví je to hodne relativní. Kdyby jsme se tím měli řidit od nepaměti, tak by ten svět nevypadal jak ho známe. I samotnou elektřinu lidstvo začalo používat teprve nedávno a už brbláme, když nesvítí po stisknutím příslušného tlačítka. Svět se mění a bude nadále ať chceme nebo ne. Podstatně větší nebezpečí pro přežití nám hrozí od jinud a moc dobře víme jaké.

Milan Vaněček
28. březen 2024, 20:41

Jde naštěstí jen o 25 MW, a realizace za cca 4 roky,

ted´si představte nové jádro, 1200MW resp 4x1200MW, realizace až za cca 15 resp za 25 (4 bloky) let, platit budete dalších 30 i více let a budou chtít cca 150 EUR/MWh.

To bude MEGAmegatunel.

Jediné řešení je říci: ČR není tak bohatá, aby si mohla dávat takové vysoké záruky. Nemužeme nic garantovat co by bylo s cenou výše než 60-80 EUR/MWh.

Až jakákoliv technologie dozraje k tomu, že bude dávat elektřinu levnější než 60 EUR/MWh, pak by ji měl stát podporovat a rozvíjet. A do té doby jet se starými levnými technologiemi, jako všechny chudší země ve světě, uměle nezvyšovat jejich cenu (CO2 odpustky) a dobře udržovat staré výrobní prostředky.

Státy EU s mnohem vyšším HDP si to třeba mohou dovolit, my ne.

Zatím to vypadá tak, že z nových zdrojů jedině fotovoltaika se může dostat s cenou u nás pod 60 EUR/MWh, okolo 2030 to bude zcela zřejmé, u nás i v Německu bez dotací (samozřejmě ve Španělsku to nastane dříve).

Emil
28. březen 2024, 21:13

Představovat si to jistě můžete ale s realitou to opět vůbec nic společného nemá.

Martin Prokš
28. březen 2024, 23:11

Dobrý den,

Za prvé si dávám černý puntík za reakci na Vaněčka a nejméně týden sem nic už nenapíšu.

Za druhé si trochu Vaněčkovsky zademagogizuji, aneb jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá...

Jo 25 MW za 4 roky a okolo 130$/MWh a s tím, že to je nestabilní zdroj - takže další vícenáklady za jeho stabilizaci, které zde vidět nejsou. Ale nechť. Tato republika bude v brzké době 10 let potřebovat nové NEJMÉNĚ 2 GW v řiditelném výkonu za řiditelné bloky, co v těchto 10 letech skončí. A to je minimalistický odhad, reálně by se hodilo spíše 5 GW. (Za předpokladu požadavku držení stabilní sítě a stávající úrovně výroby v ČR - to není nutně správný předpoklad, ale nechť pro jednoduchost.) Takže Vaněčkových 25 MW ve větru za 4 roky by bylo potřeba vynásobit 80x aby se dostalo ty 2 GW. Takže i ty 4 roky vynásobeno 80x = 320 let. A při ceně 130$/MWh - je to by byl megatunel. A to nepočítám náklady za stabilizaci a zálohu v důsledku těchto nestabilních zdrojů. To už není ani Giga, ale Tetra tunel.

Trochu méně demagogie:

Na následujícím obrázku co linkuji je jednoduché porovnání velikosti a počtu FVE/VTE/NPP o stejné velikosti zdroje. Ale co bych k tomu ještě dodal je to, že zatímco jaderka má životnost 40 let (typově EDU 1,2,3,4) - 60 let (pravděpodobně ETE 1,2) - 80 let (snad EDU 5,6), tak ty FVE a VTE mají 15-20 let max. takže je třeba je přinejmenším počítat 2x až 4x. A při množství zdrojů a emisí na každou z nich vybudovat a provozovat a nakonec zbourat... Jádro je nejefektivnější i nejekologičtější pro svou koncentrovanost, minimalizaci odpadu a dlouhou životnost. Ale to už mnohokrát zaznělo a furt omýláme to samé a Gréta pozitivním to nikdy nepronikne přes oční nerv dále.

https://sustainablereview.com/wp-content/uploads/2021/10/DECC_Infographic_Hinkley-point-C_web.gif

A teď mám 7 dní útrum.

Sláva Gaie!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Milan Vaněček
29. březen 2024, 08:01

Tak jestli si myslíte, že zabetonovat u nás (v ČR) vysoké ceny elektřiny výstavbou 4 jaderných bloků je to správné, nezbytné, tak to bude konec našeho státu.

Když vycházíte ze špatných předpokladů, tak musíte dojít ke špatným výsledkům.

Prvý špatný předpoklad je, že ČR musí snížit emise CO2 co NEJDŘÍVE, i když 80% světové populace nesdílí tento názor a vesele si bude pálit uhlí dál a jezdí a bude jezdit na benzin či naftu.

Jestli si myslíte, že s současném turbulentním světě vyřešíte ekonomické a politické problémy našeho regionu tím, že nejdříve za 15 let postavíte 1,2 GW nového jaderného výkonu a za další desítky let pak další GW jaderných dinosaurů, tak to jste hodně naivní.

Jediné řešení energetiky je celosvětové, pozvolné (odpovídající rychlosti technického pokroku a POKLESU CEN) zavádění čistých technologií výroby elektřiny, které z technických principů a dosavadních zkušeností skutečně umožňují stálé snižování cen výroby čisté elektřiny.

Volná soutěž technologií.

Tečka.

Nebudu opakovat, jaké takové technologie už v masovém měřítku máme (celosvětově) či brzy přejdou z prototypů do masové výroby...

Emil
29. březen 2024, 08:10

Až na to že z těch špatných předpokladů vycházíte vy sám, Vaněčku, protože se nikdo "zabetonovat u nás (v ČR) vysoké ceny elektřiny výstavbou 4 jaderných bloků" nechystá, je to jen váš výmysl. Mnohokrát jsme si to už vysvětlili.

Pravoslav Motyčka
29. březen 2024, 23:01

Jen poznámka , FVE má v praxi životnost panelů a ta je taková jaké si koupíte , když si koupíte levné šunky , pak máte životnost nízkou třeba jen těch 15 let , jenže celoskleněné panely mají životnost 40 let.

Lukáš
29. březen 2024, 00:51

Esteze vas nazor vobec nikoho nezaujima ;) btw v USA sa bude coskoro pripravovat JE, ktora bola uzatvorena na znovuspustenie.

Kedze im doslo ze JE je bezemisny zdroj a na OZE sa neda spoliehat...

Pravoslav Motyčka
28. březen 2024, 21:09

Cena těchto VTE je 140EUR/MWh . FVE stojí přibližně stejně , ale ty se realizují za investiční dotace , FVE alespoň na rozdíl od větru neničí krajinu.

Milan Vaněček
28. březen 2024, 22:09

A na rozdíl od dojmů, tohle jsou fakta pro PPA v Evropě:

pv-magazine.com/2024/03/27/europe-records-24-ppa-deals-for-1-1-gw-of-solar-in-february

Pro mix FVE a VtE cena nových PPA je 43 EUR/MWh, cituji:

"Pexapark's EURO Composite index fell 1.3% at the end of February, to €43.20 ($46.72)/MWh".

richie
29. březen 2024, 16:27

akurat mi chyba info na zaklade akych PPA im taky trend vychadza, pretoze posledne aukcie vysoko prekracuju toto cislo ... mozno tam maju velke percento obnovovanych zmluv, alebo uz zaplatenych projektov

Pravoslav Motyčka
30. březen 2024, 19:56

Mohou prodávat levně , protože mají podporu od státu.

John Mcclane
29. březen 2024, 06:47

FVE neničí krajinu? okay.... tak si zkuste pod ní vypěstovat erteple...

Petr Hariprasad Hajič
29. březen 2024, 09:49

To je zajímavé. V Rakousku to jde a u nás ne? Poněkud nechápu, proč by měly mít české brambory antagonismus na VtE.

Jaroslav Studnička
29. březen 2024, 10:51

Rozlišujte FVE a VtE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se