Domů
Větrné elektrárny
Ørsted bude jako první poskytovat v Německu větrnými turbínami sekundární regulaci
Dominantním obnovitelným zdrojem německé Energiewende je elektřina z větrných turbín na severu země. Na obrázku větrná farma Borkum Riffgrund 1. (Zdroj Dong Energy).
Zdroj: Dong Energy

Ørsted bude jako první poskytovat v Německu větrnými turbínami sekundární regulaci

Offshore větrný park Borkum Riffgrund 1 dánského provozovatele Ørsted bude jako první elektrárna tohoto typu poskytovat v Německu služby výkonové rovnováhy. Zároveň se jedná o první větrnou elektrárnu v Německu, které bude umožněno poskytování sekundární regulace činného výkonu (služba aFRR). Informoval o tom německý provozovatel přenosové soustavy TeneT.

Offshore větrný park Borkum Riffgrund 1 s instalovaným výkonem 312 MW byl uveden do provozu v roce 2015. Od letošního května se stal prvním zdrojem tohoto typu, který bude v Německu pomáhat se stabilizací elektrizační soustavy.

"Předběžná kvalifikace specifikovaná provozovatelem přenosové soustavy TenneT byla schválena a offshore větrný park ukázal, že krátkodobé fluktuace mohou být stabilizovány pomocí obnovitelné elektřiny z offshore větrných parků," uvedl TenneT.

Offshore větrné parky Borkum Riffgrund 1 a 2. Zdroj: Ørsted Offshore větrné parky Borkum Riffgrund 1 a 2. Zdroj: Ørsted

TenneT dodal, že sektor offshore větrných elektráren vstupuje díky tomuto projektu do nového teritoria, jelikož elektrárna Borkum Riffgrund 1 bude prvním větrným zdrojem v Německu, kterému bylo umožněno poskytování náročné podpůrné služby aFRR (záloha pro regulaci výkonové rovnováhy s automatickou aktivací).

"Začlenění do naší virtuální elektrárny fungující na německém trhu s podpůrnými službami umožní Ørstedu využít potenciál jeho offshore větrné elektrárny pro pomoc soustavě. Jedná se navíc o milník v energetickém přechodu. Borkum Riffgrund 1 prokazuje, že obnovitelné zdroje budou schopné nahradit velkou část flexibilního výkonu v síti, který vymizí s odklonem od výroby elektřiny z uhlí a jádra," uvedl Raphael Hirtz, výkonný ředitel společnosti Energy2market, která pomáhala Ørstedu se získáním předběžné kvalifikace.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jiří Malý
3. červen 2022, 09:06

V roce 2014 jsem na CIGRE navrhoval německé předsedkyni skupiny Distribuční systémy a rozptýlená výroba, že by OZE měly být v extrémech regulovány a mělo být u nich vyžadováno dodržování plánovaného výrobního diagramu. Koukala na mě, jak bych spadl z Marsu a ejhle. Za pouhých 8 let na to došlo. Nejde o nic jiného než přizpůsobování výroby spotřebě ... v tomto případě, ale za těžké prachy :D Přednostní právo výkupu z OZE na provozovatele nekladlo vůbec žádné požadavky. Stačilo jen postavit zdroj a natáhnout ruku pro provozní dotaci a distributore starej se, ať můžu vyrábět :)

Josef
3. červen 2022, 19:12

pane Malý Vy jste ten článek nečetl? Je to o něčem jiném.

Jiří Malý
6. červen 2022, 14:10

Pardon, já četl originální anglický text, kde je trochu více podrobností, než v českém článku. Píše se tam, že v případě výraznějšího poklesu spotřeby VTE "sjedou s výkonem", a tak poskytnou síti regulační službu. Zároveň píší, že mají možnost i zvýšit výrobu z VTE, což nevím, jak by dělali jinak než, že nepojedou na max. výrobu, ale např. jen na 80% okamžité možné výroby a v případě požadavku operátora přenosovky zvednou výkon o těch zbývajících 20%. Ale to je jen má čistá spekulace.

Ladislav Novák
6. červen 2022, 14:52

Samozřejmě, že o tom ten článek je! Jak chcete s pomocí Občasných Zdrojů Energie regulovat nerovnováhu OZE? Jedině omezováním dodávek elektřiny z OZE v době, kdy o ni nikdo nestojí. A nepište sem, že případné dodávky ze sítě za ZÁPORNÉ CENY jsou výhodné! Jen pro toho, kdo energii spotřebuje zadarmo a ještě dostane zaplaceno. Otázkou je, kdo zaplatí ten cenový rozdíl mezi cenou el. povinně vykoupené z OZE a zápornou cenou el. energie odebrané ze sítě.

Ti, co chodí v pátek za školu stávkovat, tohle určitě nepoberou... :-D

Jiří Malý 6. červen 2022, 14:10 to popsal přesně. :-P

Jan Veselý
3. červen 2022, 19:52

Se jí nedivím. Chtít po větrných nebo solárních elektrárnách, aby se chovaly jako tepelné elektrárny je do nebe volající nesmysl.

A souhlasím s Josefem, o tom ten článek není.

Peter Zachara
3. červen 2022, 20:15

a ked dosiahnete svij ciel, odstranit tepelne elektrarne, potom tie solare a vetrniky uz nebudu do neba volajuce nezmysly?

Hi, hi, hi.

Jan Veselý
3. červen 2022, 22:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vy jste akorát dokázal postavit slaměného panáka a dát všem na vědomí, že neumíte pochopit psaný text v českém jazyce. A i o slovenčině mám svoje pochyby.
.

Ladislav Novák
6. červen 2022, 14:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vy prostě žijete na Marsu a vyrábíte tam energii ze Slunce, protože tam žádná fosilní ani jaderná není. Tak si užívejte ideálních podmínek pro OZE a nevnucujte se svými fantasmagoriemi Pozemšťanům. :-) RUDÁ PLANETA - NÁŠ VZOR!
.

Jan Veselý
6. červen 2022, 16:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Prosím redakci, aby toho agresivního blba promazala. Porušuje pravidla diskuse.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se