Hladík: Výkon větrných elekráren v ČR může do roku 2030 vzrůst na 1,5 GW
Výkon větrných elektráren v České republice by do roku 2030 mohl vzrůst z nynějších 330 megawattů až na 1,5 gigawattu, což si vyžádá instalaci zhruba 240 větrníků. Celkový výkon nově instalovaných větrných elektráren by činil 1,2 gigawattu a předčil by dva bloky Jaderné elektrárny Dukovany. Výstavbu větrných elektráren i solárních parků mají v příštích letech urychlit chystané akcelerační zóny. Na konferenci Obnovitelně.cz to dnes v Olomouci řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„V celé ČR nyní máme (ve větrných elektrárnách) instalováno 330 megawattů výkonu, což je velmi málo. Vize do roku 2030 je taková, že by to mohlo být 1,5 gigawattu, což je dalších 1,2 gigawattu výkonu ve větru. Kdybychom instalovali větší větrné elektrárny s turbínou pět megawattů, tak je to pro celou ČR 240 větrníků. Na jeden kraj by připadly dvě desítky větrníků, což je něco představitelného a neznamená to větrný park za každou naší obcí,“ uvedl Hladík.
Návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie počítá se vznikem tzv. akceleračních zón, ve kterých bude možné rychleji budovat větrníky i solární parky. Několik akceleračních zón by stát podle Hladíka mohl zřídit například v bývalých těžebních územích, další budou moci vyhlásit krajské samosprávy a možná i obce. „V této zóně má mít investor možnost získat povolení do roka,“ uvedl Hladík. Zároveň podle něj budou určeny oblasti, ve kterých akcelerační zóny nebudou moci být zřízeny. Jedná se o národní parky a některá chráněná území první a druhé zóny.
Z dnes prezentovaného průzkumu společnosti Seepia vyplývá, že se stavbou větrníků ve vzdálenosti 500 metrů od poslední obytné zástavby by souhlasilo 40 procent obyvatel ČR a 35 procent je proti. Dalších 17 procent je nerozhodnuto a osm procent dotázaných nedokázalo odpovědět. V Olomouckém kraji je pro stavbu větrných elektráren 39 procent obyvatel a proti jich je 35 procent. Kdyby byla výstavba větrníků ale spojena s finanční náhradou, souhlasilo by s ní 60 procent obyvatel.
Investoři pozornost v uplynulých letech v Olomouckém kraji soustředili hlavně na podhůří Nízkého Jeseníku. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová vyrábějí elektřinu dvě větrné elektrárny, každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny. U Jívové investor nedávno postavil dalších pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů. Partnera pro stavbu větrných elektráren na svém území hledá Branná na Šumpersku.
V některých obcích ale záměry narážejí na odpor. Moravský Beroun na Olomoucku kvůli zvažované stavbě 17 větrných elektráren loni uspořádal referendum. Obyvatelé se v něm vyslovili proti větrníkům, výsledky referenda ale nejsou pro město závazné. Olomoucký kraj nedávno vydal souhlas se stavbou dvou větrných elektráren u Potštátu na Přerovsku. Proti jejich vybudování je radnice i spolky. Město se hodlá odvolat.
Mohlo by vás zajímat:
Už aby to bylo. Až budou stát ty větrníky, fotovoltaiky, plynovky a generátory zeleného vodíku, nikoho už ani nenapadne vymýšlet nesmysly typu rozvoj jaderné energetiky.
až se pak ukáže kolik oze nesmysly budou stát peněz a jak vrtkavá a bídná jejich dodávka je, ještě rádi vybudujem energetiku kde minimálně 60% zdrojů bude jaderných
Musíte :
-číst neb se mluví o instalovaném výkonu
- rozumět energetice a vědět, že instalovaný výkon OZE je jen číslo na štítku, kdežto motory točí jen ten skutečný, po dobu když fouká a svítí. Což je tak 1/3 roku.
Pravda pravda. Instalovany vykon je SUPER. Ale bez vetru ...
Nemusí.
Věřící nepotřebují číst, rozumět ani vědět - věřícím stačí věřit!
A případně najít nějakého vhodného kacíře nebo čarodějnici, když se svět chová jinak, než jejich víra nařizuje.
Naopak, jádro tady bude jako spolehlivý základ doplněný vším výše jmenovaným. Nějak ty uhelky nahradit musíme.
Vetrniky jsou bez dotaci vylozene ztratove. Kde se berou dotace? Od danovych poplatniku.
"Kdyby byla výstavba větrníků ale spojena s finanční náhradou, souhlasilo by s ní 60 procent obyvatel." - takze jednem dame fin. nahradu, a vsichni to zaplatime v elektrice.
Skvele plany.
A kdo bude ten investor? Koho kamarad nebo pribuzny? A kolik let je budeme dotovat? 20 uz tu bylo, zkusime 30? Nebo 40?
Ale jooo. Vsak penez mame dost. V deficitu ale dost.
"Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny."
Jezdil jsem okolo tohoto "parku" cely tyden od rana do pozdniho odpoledne. Denne 5x tam a 5x zpatky, vcetne ranni odberove špičky. Vitr fučel fest, ale ani jedna vrtule se nehla CELY TYDEN. Pak jsem to rikal kamosovi, ktery tudy jezdi podstatne časteji. A rika - ze to věčně stoji.
U Moravskeho Berouna je jich myslim 7 a ty fungovaly vzdycky.
A ja se ptam NA CO TEDY STAVIME TY VETRNIKY, KDYZ SE NETOCI ANI PŘI VĚTRU??? Ani v odberove spicce?
Důvodů může být více, možná má provozovatel peněz dost: https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=81120746&subjektId=310148&spis=250195 (viz odkaz na PDF)
Akcelerační zóny, tj. stavba OZE povinně chceš nechceš, jsou druhým rozkulačením obcí. A obětují tomu i zatím posvátné územní plánování.
Tez bych si to pral, ale lide v referendech vsechno odmitaji. Kde to chcete stavet?
Z čeho to chcete ve větším měřítku platit ? S větrníky jsou spojené stále dotace. Investiční dotace až 65 %, provozní dotace 3,50 Kč/kWh. Větrníky se vyplatí pouze někde u moře a nebo na moři, kde stabilně fouká, tady mají poloviční nebo třetinový výkon.
jsou velke rozdily v ucinnosti v danych lokalitach i na nasem uzemi. A asi budou ty rozdily extremni mezi nasimi nejucinnejsimi a primorskymi. Trzni cena za vyrobenou kWh je stejna, jen ten rozdil v produktivite doplati danovy poplatnik. Idealni by bylo, kdyby odpovedny ministr misto podobnych propagandistickych blabolu dal karty s daty na stul
Při výtěžnosti 10% je to srandovní.
Stavět větrníky, které budou dodávat elektřinu když bude mít zápornou cenu, je nesmysl. A když bude cena elektřiny vysoká, tak nebude vítr.
500 m od baráku, to fakt chcete. Obludu s výškou okolo 200 m, s autobusem umístěným ve 90-100 m výšce (rozměry 13 x 4 x 4 [m], hmotnost 123 t) a betonovou základnou 700 m2.
Nějak tuším, že těch 40 % souhlasících nebude mít nemovitost u předmětné elektrárny. Na rozdíl od těch nesouhlasících.
Galipoli,.....500 metru? A to je kde?
Tady: „Z dnes prezentovaného průzkumu společnosti Seepia vyplývá, že se stavbou větrníků ve vzdálenosti 500 metrů od poslední obytné zástavby by souhlasilo 40 procent obyvatel ČR a 35 procent je proti. " Druhý odstavec.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se