Hejtmanství: Povolení pro větrníky u Jívové bylo vydáno v souladu se zákony
Povolení pro chystanou výstavbu pěti větrných elektráren u Jívové na Olomoucku bylo podle krajského úřadu vydáno v souladu se zákonem a není důvod zahájit přezkumné řízení zaměřené na postup radnice ve Šternberku, která o umístění větrníků rozhodla. Krajský úřad verdikt stavebního odboru radnice prověřil na základě odvolání Spolku Nízký Jeseník a dvou obyvatel Jívové. ČTK informaci získala ze sdělení hejtmanství, které bylo zveřejněno na úřední desce. Spolek Nízký Jeseník kvůli zamítnutí odvolání proti stavebnímu povolení na větrný park u Jívové podal správní žalobu a zaslal podnět ministerstvu pro místní rozvoj.
U Jívové plánuje investor postavit pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů. Větrníky mají být vysoké 145 metrů. Projekt se připravuje déle než 15 let. Obec Jívová investici podporuje. Z větrné elektrárny má mít příjem zhruba milion korun ročně, což jí pomůže splácet úvěr na kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Někteří lidé z okolí plánovaných větrných elektráren se ale obávají zvýšeného hluku či negativního dopadu větrníků na ráz krajiny, turistiku či cenu nemovitostí.
Radnice ve Šternberku stavbu větrného parku u Jívové povolila v listopadu 2019. Proti verdiktu se odvolal Spolek Nízký Jeseník a několik odpůrců projektu z řad místních obyvatel. Hejtmanství ale odvolání zamítlo. Předseda Spolku Nízký Jeseník Josef Kapitán ČTK řekl, že krajský úřad odvolání spolku nesprávně překvalifikoval na odvolání fyzické osoby. „To zákon neumožňuje. Vůbec se pak fakticky nezabývali odvolacími body spolku, protože řekli, že fyzická osoba to nemůže namítat,“ upozornil Kapitán. Spolek proto podal správní žalobu a zaslal podnět ministerstvu pro místní rozvoj, aby postup krajského úřadu přezkoumalo.
Krajští zastupitelé v závěru loňského roku odsouhlasili pořízení změny dokumentu nazvaného Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje, jehož nynější podoba stavbu větrných elektráren na svazích u Jívové neumožňuje. Podle hejtmanova náměstka Jana Šafaříka (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) tak bude moci být zahájen zhruba rok trvající proces, kdy se k navrhované změně budou vyjadřovat dotčené orgány a odborníci. O případné úpravě zásad územního rozvoje poté rozhodnou zastupitelé, kteří budou mít k dispozici všechny připomínky a podklady.
Obec Jívová se už dříve u soudu neúspěšně domáhala zrušení části aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Stěžovala si na to, že v některých částech regionu včetně okolí Jívové zakazují zásady územního rozvoje kvůli ochraně krajinného rázu výstavbu větrných elektráren. V roce 2020 soud žalobu obce Jívové zamítl.
Kopce v podhůří Nízkého Jeseníku jsou už delší dobu díky příznivým podmínkám v zorném poli investorů, kteří se zaměřují na větrné elektrárny. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů stojí například u Lipiny na Olomoucku. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová fungují dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů.
Mohlo by vás zajímat:
15 let trvá příprava projektu a pořád není povoleno nebo definitivně zamítnuto. To je typický příklad špatné legislativy. Povolení nebo zamítnutí záměru by mělo trvat maximálně půl roku.
Přesně tak. U nás neexistují jasná pravidla jak tyto stavby budovat a umísťovat. Na jednu stranu tu je politická vůle je budovat a Stavební úřady jsou, nebo alespoň byly, shovívavé a vydávaly v souvislosti s těmito stavbami spousty vyjímek, na druhou je pak snadné je napadnout, protože v řadě případů porušují zákony a závazná nařízení a to soudy musí uznat.
Ten, kdo se tam byl podívat se sám přesvědčí, že ty větrné elektrárny tam opravdu žádné prblémy nedělají. Takovéto obstrukce dělají jen posluhovači jaderné mafie. Podobné účelové rozhodnutí proti obnovitelným zdrojům bylo kdysi v kraji Vysočina, který má mimochodem pro větrnou energetiku výborné podmínky a těch realizovaných lokalit pro větrné elektrárny tam dnes už mohlo být desetkrát tolik.
Hele, OZE komsomolče, vyjadřuj se jen k tomu, co jsi skutečně zažil, a trvalý život vedle větráků určitě vyzkoušený nemáš, to bys musel uznat, že VtE svůj vliv mají, a pokud je nepřetržitý, tak je i hodně otravný.
Jak jsem napsal už výše, neexistuje u nás jasná legislativa pro jejich stavby a umisťování. Stavební úřady v důsledku toho při stavebních řízeních chybují, protože se nemají čeho držet a vydávají vyjímky i na to, na co nemohou. Tak se nediv, že ti, kterým stavby vadí, mají nabito municí, kterou jim poskytne sám SÚ.
Vladimíre, tak já se ti vyjádřím, protože na rozdíl od tebe tu zkušenost mám. 13 let jsem žil cca 300 metrů od větrné farmy s větrníky o výkonu 2 MW.
Poznatky po třinácti letech:
Dnů kdy se větrníky vůbec netočily, bylo max. 7 dnů v roce (ikdyž bylo na zahradě bezvětří, tak termika ve 100 m je úplně jinde
CO se týče hluku, větrníky 90% dnů zcela neslyšné. Šly slyšet jen tehdy, když foukalo z určitého směru a musela být vyšší síla větru, pak šlo slyšet hučení lopatek vrtule.
Závěr: život vedle větrníků je absolutně v pohodě
Na rozdíl od tebe já žiju vedle Větrné farmy Kryštofovy Hamry už patnáctý rok. Jsem od ní více jak 2km, ale po větru, takže jí slyším velice dobře téměř každý den, kdy fouká západní vítr, a to je skoro pořád.
Závěr: život v pohodě to rozhodně není, obzvlášť, když je v plánu okolní prostor dosázet desítkami dalších strojů, které by se měly přiblížit na méně jak 600m.
Miliony lidi ziji ve mestech, kde je hukot prakticky nonstop. To same v okoli silnic, dalnic a zeleznic. Pamatuji na moji prazskou dobu, kdy me v noci budila tramvaj. Ten vetrnik slysite asi kdyz sedite na zahrade a pokousite se zachytit sebemensi sum. A kdyz zapipa spacek, tak tu VtE prehlusi. Verim vam, ze to je peklo.
Decarbon Já jsem se na hory odstěhoval proto, abych ten kravál ve městě nemusel poslouchat. Větrníky nedělají nesnesitelný kravál pořád, to jsem ani netvrdil. Já jsem také s těmi, které tam už jsou smířený, jen tam nechci další, kterých by bylo v oblasti podle schválenách EIA přes 170. Je na tom něco divného?
Jestli někdo argumentuje tak jako vy, proč neprosazuje stavby VtE přímo ve městech? V hluku pozadí vytvářeným dopravou jejich zvuk nebude vůbec slyšet, takže z mého pohledu ideální.
Decarbon Já jsem se odstěhoval z města na hory právě kvůli tomu, abych ten hluk nemusel poslouchat, ale teď mi hrozí, že ke třiceti větrníkům v naší oblasti, dosází ještě 170 dalšími.
Proč se VtE nestaví ve městech, kde by jejich hluk zanikal na hlučnějším pozadí?
Jasne netocily se jen tyden z roku. Kde se ta zazracna elektrarna nachazela?
Ty vase buliky, uz je mame zase na nose.
Šťastný, komsomolec seš možná ty. Ti vidí coby nepřátele obnovitelné zdroje. U větrných elektráren jsem byl už mnohokrát a to u nás i v cizině. U nás vadí těm, kteří o nich nic neví a nebo těm, kteří obnovitelné zdroje vnímají jako konkurenci. Je zde i spousta dezinformátorů. Komu ale větrné elektrárny vadí nejmíň, to jsou občané obcí v jejichž katastru větrné elektrárny jsou. Hlukem rozhodně nikoho neruší. Tak lháři sprostě nelži.
Karásku, to že se sedneš pod větrák a sežereš tam řízek od maminky neznamená, že máš odpozorované všechny vlivy ve všech situacích, které mohou nastat.
Jsou různé podmínky. Kryštofovým Hamrům třeba ta farma vůbec nevadí, protože jsou od farmy mnohem dál a navíc v místě kam větry směrem ke vsi hlukové imise téměř neunášejí. Ti jsou spokojeni a chtěli by další větráky, protože z nich mají zisk. Jenže několik dalších vsí to má opačně, poslouchají VtE a nic z toho nemají, protože to není v jejich katastru, ač to mají téměř za domem.
Než se příště do někoho pustíš a budeš tvrdit, že lže, zkus si zamést před vlastním prahem a trochu se zajímat. Tobě svazáci na schůzi řekli, že OZE jsou dobře a ty teď jako správný blb vedeš proti ostatním zdrojům džihád, ale víš úplné kulové.
Když už nemáš argumenty, tak osobně útočíš. To je teda slabota.
Pavel Karásek Slabota jsou tvoje hujerské a budovatelsky naivní příspěvky, nějaká fakta v nich naprosto chybí.
Jak to říkal Niedermayer. Dokud se nezavede nějaký institut účinné pozitivní motivace - např. že v katastru obce s výrobou OZE si budou moci všichni obyvatelé rozpočítat např. x mil. Kč za každé x GWh roční výroby z OZE na jejich území jako přímou slevu na elektřině (tj. tak, aby to pocítili všichni do posledního obyvatele obce na šrajtofli) - tak se nic nezmění.
Tady by jim pár vrtulí v katastru zaplatilo kanalizaci a ČOV. Očividně se vše zavděčit nejde.
Nějaká kanalizace a ČOV je obyč. lidem u zadele - to rajcuje tak leda zastupitele. Musí to být PŘÍMÁ motivace, ne nepřímá.
Přesně, kdyby každý obyvatel nad 18 let dostával od investora jednoho Smetanu k Vánocům, tak by skemrali, ať ještě deset vrtulí přidá. Jinak 2MW na turbínu, to je bída.
Proč jen nad 18 let? Děti ten hluk neposlouchají? Navíc dospělí se snáze odstěhují.
Odpověď pro Šťastného. Nevím co tady předvádíš. Účelově jen lžeš o smyšleném hluku z větrných elektráren. Vsadil bych se, že proti opravdovému hluku z dopravy neřekneš půl slova. Je to od tebe jen manipulace. A o tom, kdo chce uvést věci na pravou míru napíšeš, že má hujerské a naivní příspěvky.
Tak to byste prohrál, Karásku. Pan Šťastný dokonce psal, že "Já jsem se na hory odstěhoval proto, abych ten kravál ve městě nemusel poslouchat", takže manipulujete tu jedině vy.
Nic na pravou míru neuvádíte, na rozdíl od pana Šťastného totiž žádnou osobní zkušenost s bydlením u větrné farmy nemáte, tak o nějakém lhaní pomlčte.
A psal taky někdy někam příspěvek proti hluku z autodpravy, nebo jen proti imaginárnímu hluku z větrných elektráren? Znám lidi z obcí, kde větrné elektrárny mají a ti si na hluk nestěžují. Na ten hluk z větrných elektráren si ti lidé stěžovali jen před tím, než byly ty větrné elektrárny zprovozněny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se