Uhelné elektrárny pod drobnohledem. Satelity umožní kontrolu jejich využívání
Díky využití detailního satelitního snímkování země a technologii strojového učení lze podle think-tanku Carbon Tracker sledovat využívání fosilních elektráren po celém světě. V EU lze získat informace o výrobě elektřiny v hodinovém rozlišení pro jednotlivé výrobní bloky, v Číně jsou však provozní data výrazně nedostupnější. Právě pro takovéto trhy byla vyvinuta nová metoda pro odhad využití výkonu jednotlivých elektráren.
Z celkového počtu 1800 satelitů na oběžné dráze jich k srpnu loňského roku bylo 596 využívaných k pozorování zemského povrchu. Komerční poskytovatel dat společnost Planet, jejíž snímky Carbon Tracker využívá k odhadu výroby elektráren, pak disponuje 175 satelity na oběžné dráze. Snímky z těchto satelitů jsou průběžně analyzovány počítačovými programy, které jsou z nich schopny odhadovat míru využití každé z elektráren.
V souvislosti s Čínou se očekává, že podíl fosilních zdrojů této země na celosvětové produkci skleníkových plynů výrazně poroste. Data získaná ze satelitního pozorování tak umožní kontrolu dodržování dohod souvisejících s ochranou klimatu i státy, jako je právě Čína.
Přesnost modelů Carbon Trackeru založených na datech ze satelitního snímkování se v USA a EU pohybuje mezi 91-92 %. Konkrétně pak přesnost modelu závisí především na míře oblačnosti nad kontrolovanou elektrárnou, četnosti průletu satelitu nad oblastí, kde se zdroj nachází, používanou chladící technologií a velikosti elektrárny.
Další využití satelitních snímků
Satelitní snímky mohou využívat také akcionáři pro ověření toho, jak moc jsou vyjádření společností, do kterých investovali, v souladu s realitou. Pod drobnohledem satelitů tak byla mj. výstavba nevadské Gigafactory společnosti Tesla.
Satelity umožňují i detailně sledovat, jak se vyvíjí množství těžebních plošin, pokrok při budování ropovodů, plynovodů nebo to, jak se mění morfologie terénu v souvislosti s těžbou v povrchových dolech. Vzhledem k rostoucímu počtu satelitů na oběžné dráze i stále kvalitnějším snímkům, které pořizují, lze předpokládat, že analytické nástroje zpracovávající tato data naleznou v budoucnu ještě širšího uplatnění. Satelitní snímky se tak postupně budou stávat jedním z účinných nástrojů sloužící k ochraně klimatu i podkladem pro investiční rozhodování.
Mohlo by vás zajímat:
To je nějaká investiční reklama na obyčejnou firmu s obyčejnými satelity pro šílence, co věří v efektivní světovládu, ne?
Přitom z nadpisu to vypadalo na nějakou skutečnou technickou novinku z oblasti infračerveného snímkování.
Jinak ještě k investičním rozhodnutím, čím víc ta stavba Tesly na těchto snímcích reálně dobíhá, tak cena akcií ve skutečnosti častěji klesá.
Hlavní růst akcií Tesly byl při zveřejňování virtuálních počítačových prezentací plánů této továrny v dokončené podobě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se