Domů
Uhlí
Sokolovská uhelná ukončí v srpnu provoz tlakové plynárny
Paroplynová elektrárna Vřesová

Sokolovská uhelná ukončí v srpnu provoz tlakové plynárny

Uhlí
33 komentářů
29. červenec 2020, 18:07
ČTK

Sokolovská uhelná a. s. (SUAS) ukončí v srpnu provoz tlakové plynárny ve Vřesové. Firma nenašla společné řešení s vládou, které by umožnilo plynárnu dál provozovat. Až tisícovka zaměstnanců, kteří by tak mohli přijít o práci, má šanci na pomoc od státu v rámci zmírnění dopadů útlumu uhelné těžby, uvedla dnes SUAS v tiskové zprávě.

V Karlovarském kraji se kvůli dopadům epidemie koronaviru na lázeňství a cestovní ruch prudce zvedla nezaměstnanost. Propouštění ze Sokolovské uhelné by mohlo znamenat významný přírůstek počtu lidí bez práce. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes na dotaz ČTK uvedlo, že z jednání resortu se zástupci vedení společnosti vyplynulo, že i na zaměstnance Sokolovské uhelné by se nově mohlo vztahovat nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem těžebních společností.

„Jde o rychlou a především cílenou pomoc konkrétním lidem, kteří přijdou o práci v rámci útlumu těžby a zpracování uhlí,“ řekl dnes náměstek MPO Eduard Muřický.

Pokud by vláda návrh přijala, získali by zaměstnanci Sokolovské uhelné, které útlum nebo restrukturalizace postihne, nárok na státní pomoc ve výši 5300 korun měsíčně, v závislosti na odpracovaných letech, a to až po dobu 60 měsíců. Kdy ministři úpravu projednají, zatím není známo, záleží na tom, kdy bude bod zařazen na jednání vlády.

Pokud si to nevyžádá zhoršení epidemie koronaviru nebo jiná mimořádná situace, sejde se vláda na pravidelném zasedání 17. srpna. Příští týden začínají vládní prázdniny, při nichž zastupuje premiéra Andreje Babiše (ANO) v případě nutnosti vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Ukončení provozu tlakové plynárny, která zpracovávala hnědé uhlí, je podle Sokolovské uhelné důsledkem tlaku na ukončení využívání uhlí a prudce rostoucích cen emisních povolenek. SUAS v červnu zahájila jednání s vládou a nabídla, že pokud se najde způsob, jak by stát těžařskou firmu zbavil nákladů na emisní povolenky, provoz prodlouží.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) to ale není možné. „Stát nemůže sponzorovat jakoukoli firmu kvůli emisním povolenkám. Protože to by byla řetězová reakce a my bychom se museli chovat ke všem firmám stejně. Nám se nelíbí cena emisních povolenek, nám se vůbec nelíbí ten nástroj. Je to velmi brutální nástroj Evropské komise,“ uvedl při nedávné návštěvě Karlovarského kraje Havlíček.

Řekl ale, že zaměstnanci Sokolovské uhelné, kteří kvůli útlumu přijdou o práci, by měli získat státní podporu. „Ti, kteří budou končit na dole, tak dostanou specifický režim, který mají i jiné doly, to znamená že tam bude delší jakési odchodné po dobu několika let, které bude korespondovat podle toho, v jakém typu práce byli,“ dodal Havlíček.

Ukončení provozu tlakové plynárny bude znamenat zánik až tisícovky pracovních míst. SUAS ale ujišťuje, že se pokusí pro co nejvíce lidí najít uplatnění ve svých dceřiných firmách a že usiluje o vytvoření pracovních příležitostí i mimo skupinu Sokolovské uhelné. Plynárna po ukončení provozu projde konzervací technologie.

Technologie pro přechod na plyn uhelná firma pořídila nebo připravuje. Paroplynová elektrárna ve Vřesové už je nyní schopna přepnout na zemní plyn, dva plynové kotle postavila firma i v elektrárně v Tisové.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
energetik
29. červenec 2020, 19:18

Hledám a nikde neházím jaký byl produkt této firmy a který nám tu tak strašně moc bude na trhu chybět. Svítiplyn z hnědého uhlí v tlakových lahvích? To někdo na něco používá?

Na oficiálním webu tpu.cz je úplné nic.

A na wikipedii jsem o tlakové plynárně našel pouze toto:

"V roce 1968 byla Tlaková plynárna Úžín sloučena s Dolem Antonína Zápotockého do jednoho podniku, Palivového kombinátu Antonína Zápotockého. Od roku 1992 do současnosti probíhá likvidace tlakové plynárny.

Na území Úžína a Roudného je skládka toxického odpadu a v těsném sousedství leží malé letiště. :

Takže od roku 1992 probíhá likvidace? To vypadá na nekonečný příběh.

Martin Hájek
29. červenec 2020, 19:32

Jak si takový trouba jako vy může říkat energetik? Přejmenujte se na idiota, to bude mnohem výstižnější.

Jaroslav Studnička
29. červenec 2020, 19:52

Nezbývá než souhlasit pane Hájku...

energetik
30. červenec 2020, 06:46

Od Vás mne to těší.

Carlos
29. červenec 2020, 20:42

Toto je ale tlaková plynárně Vřesová o které se mluví.

speaker
29. červenec 2020, 21:50

Tak to jsi toho, energetiku, moc nenešel. Práce pro cca 4000 lidí, výroba el. energie pro síť ČR (není pouze ČEZ), tepla pro přilehlá města a jejich okolí, prodej multiprachu (obrovský zájem z EÚ, dojíždí cisterny až D, PL, SK), sádrovce (vývoz taktéž jako multiprach) likvidace toxických kalů z ostravska a jiné a jiné. Měl by jsi vylézt ze skořepiny a trochu se porozhlédnout. Řekl bych,že jsi jenom obyčejnej internetovej kecal a chytrolín.. Nic víc. Promiň. Tak to cítím.

speaker
29. červenec 2020, 22:00

Energetik wikipedik. Nevěřte všemu, co se nawiki píše. Dělá to z vás hlupáka. Zkuste nějaký praktický web.

Josef
29. červenec 2020, 22:38

Jedná se výrobu plynu z uhlí a následné využití plynu pro výrobu el. energie. Jedná se o energo plyn nikam se neprodává. Důvody stavby jsou samozřejmě historické - původní výroba svítiplynu. Hledejte palivový kombinát Vřesová....

energetik
30. červenec 2020, 06:56

Jak se to potom liší od koksovny?

Carlos
30. červenec 2020, 08:19

Myslím že tlaková plynárna používá páru a vyrobí plyn z celého uhlí, u koksovny je to vedlejší produkt zahřívání bez přístupu kyslíku.

Martin Hájek
30. červenec 2020, 10:09

To si myslíte správně, ale energetik by si měl doplnit přídomek "na baterky".

energetik
30. červenec 2020, 10:45

A to se někdy mohlo vyplatit? To tedy podobné jak se za války vyrábělo kapalné palivo z uhlí. To nemůže konkurovat zemnímu plynu ani ropě pokud není například válka. Navíc to ani neuspoří žádné emise CO2.

energetik
30. červenec 2020, 10:53

V tom případě ať to uhlí nahradí odpady (plasty, odpadní biomasa, atd..) potom nebudou platit za emise ale dostanou zaplaceno za zužitkování odpadů.

Carlos
30. červenec 2020, 11:51

Ano, do nějaké doby se to vyplácelo, zejména když se ještě nedalo dovážet dost plynu, Přechod na zemní plyn se dokončil někdy v polovině 90. Tato plynárna se pak aby se nemusela rušit napojila na PPE.

Teď tu je samozřejmě další otázka jak je na tom technologie té plynárny a jestli třeba náhodou nebyla nutnost ji výrazně modernizovat a holt se to už nevyplatilo a třeba tomu ještě pomohla koronakrize a situace na trhu ze ZP.

Jan Veselý
29. červenec 2020, 20:35

Fakt by mě zajímalo, na co je v takové tlakové plynárně potřeba tisíc lidí.

Jan Veselý
29. červenec 2020, 20:35

Každopádně jsem rád, že si ten svůj korporátní socialismus nevybrečeli.

Martin Hájek
30. červenec 2020, 03:25

To koukáte, kolik lidí dokázala ta hnusná uhelná energetika zaměstnat a velmi slušně zaplatit. V místních montovnách se dostanou tak na poloviční plat. Samozřejmě to není jenom ta tlaková plynárna, ale další související provozy. Bude se kupodivu těžit méně uhlí, takže 250 lidí odejde z těžby.

energetik
30. červenec 2020, 06:49

Však také ty dluhy a škody po uhelné energetice bude několik generací splácet a napravovat.

Martin Hájek
30. červenec 2020, 10:11

Na rekultivace lomů se tvoří rezervy. Severní Čechy budou časem krásná rekreační oblast plná jezer. Příroda to ocení. Budou tam z pohledu biodiverzity významně cennější biotopy, než tam byly před těžbou.

speaker
29. červenec 2020, 21:53

Tisíclidí není jen na Tlakovce, ale na provozech, které s ní souvisí. Víš vůbec, co to tlaková plynárna je? Plkale?

Keb
29. červenec 2020, 22:56

Nevím, můžete mně tedy poučit, co tam tisíc lidí, kteří budou dostávat od státu peníze za nic dělalo?

Josef
29. červenec 2020, 23:01

To je prosperita kterou k nám přináší evropská unie. Vlastní lidi propustíme a budeme dávat práci cizím firmám a lidé budou místo dobrých platů brát o 1/3 méně ve zpracovatelském průmyslu zisk pak poberou zahraniční investoři a ty svoje mizerné platy pak budou ti samí lidé ještě utrácet v marketech, které také odnášejí svůj zisk z prodeje do zahraničí takže ty peníze se tady neotočí. A kdo zato může EU ne vy - volíte proevropské strany a dáváte peníze zprostředkovatelům služeb a ne těm kdo vytváří hodnoty je to pohodlné jasně, jenže Němci třeba málo používají karty protože si chtějí zachovat svobodu a nekrmit banky...

Carlos
29. červenec 2020, 23:53

Tak jste si tu zase udělal každodenní čárku hateů na EU. Jak třeba víte kolik ti lidé v plynárně dostávají? Uvědomujete si že museli být konkurenceschopní vůči zemnímu plynu? Máte k tomu důkaz?

Co Vám brání, komukoliv tady, investovat a poskytnout lidem tu práci? Co brání Vám, nebo komukoliv skoupit postupně akcie na burze nějakého toho marketu a přesunout pa sídlo sem?

A to s těmi kartami a nekrmením bank... Banka ty peníze nějak z toho dostane pokaždé, jedno jestli platíte kartou, nebo jestli platíte hotovostí. Jediný rozdíl je možná v tom že tu hotovost tak rychle nerozfrcáte.

Ale ano v jednom máte pravdu, můžeme si za ty problémy sami protože máme strach začít ve velkém podnikat, volíme příliš nalevo, málo kupujeme akcie a pod. Když se na to podíváte, tak to není ani tak otázka EU, jako toho že lidé preferují myšlenou stabilitu (velká společnost) za menší ohodnocení před vyšším riskem.

Martin Hájek
30. červenec 2020, 03:15

Ta plynárna byla samozřejmě velmi dobře konkurenceschopná, dokud nebyla povolenka za 30 Euro. Tato daň zničila vlastní výrobu v ČR a nahradila ji dovozem fosilního paliva.

Zdeněk Jaroš
4. srpen 2020, 09:30

Jenom pro představu,cenový poměr mezi energoplynem(dříve svítiplynem) a zemním plynem je cca 1:8.Tzn.,že plyn vyrobený tlakovým zplyňováním hnědého uhlí(odtud název tlaková plynárna) je 8 krát levnější než zemní plyn.

V bývalém Československu stály dvě takovéto tlakové plynárny.Obě dodávaly svítiplyn do skoro celé české republiky.Po přechodu na zemní plyn na začátku 90-tých let byla tlaková plynárna v Úžíně u Ústí nad Labem zavřena a následně zbourána.Ve Vřesové byla postavena paroplynová elektrárna,která energoplyn dokáže zpracovat a vyrobit z něj teplo a elektrickou energii.Díky emisním povolenkám je toto vše pasé a paroplynový cyklus bude využívat pouze zemní plyn.

Milan Vaněček
4. srpen 2020, 10:06

Jestli je to tak jak říkáte, tak si stát "zaříznul" svoji skutečnou strategickou výrobu. Tu by si měl ponechat (nebo zakonzervovat) pro "špatné časy",

v případě jakéhokoliv konfliktu v Evropě je jaderná elektrárna jen nejjednoduší a nejefektivnější terč k vyřazení, není to strategická investice jak se nám snaží namluvit.

speaker
29. červenec 2020, 21:57

Já ani né, pane Veselý. Jelikož se na Západní čechy, co se investic ČR týká, přímo kadí, tak vězte tomu, že jsme tady na KV a SO rádi alespoň za takového zaměstnavatele, jakou je SUAS, velmi rádi. V montovnách se nám za 25t Brutto opravdu pracovat nechce.

Jaroslav Novák
30. červenec 2020, 01:12

Pokud by zahájili výstavbu PVE Vlčinec u Hroznětína, tak by 1000 lidí práci našlo po dobu výstavby, poté 50 v provozu.....ale byrokraté a zelení stavbu zahájí tak za 10 let, i když veřejný zájem PVE převyšuje jiné zájmy ochrany žp,....ale jsme v ČR, jez v Děčíně odkládají zelení 23 let!!!!!!!! odtekla vody v Labi bez užitku za 4 mld.Kč = nevyrobená elektřina!!!!!!!!!!

kamil_so
30. červenec 2020, 14:16

O kolik stát přijde zavřením takto relativně nedůležitého zdroje? Ví někdo? Na jedné straně by měl odvody od zaměstnavatele a miliardy z emisních povolenek. Proti tomu si můžou připravit peníze pro nezaměstnané + rentu pro horníky. Já se už hrozně těším, kdy nějak do státního rozpočtu přispějí OZE - těch pár pracovních míst asi vykompenzuje státní podpora za instalaci..........omlouvám se za hate......my na to vlastně máme

Carlos
30. červenec 2020, 14:34

Ten zdroj je soukromý. A přihoďte si tam ale zase výdaje na zdravotnictví, které se nebudou muset udělat.

Ivan Novák
30. červenec 2020, 17:33

Hrozba hromadné ztráty práce taky indukuje různé zdravotnické výdaje. Řádné zplyňování uhlí v plynárně nijak moc špinavé není, nekonvenuje hlavně dekarbonizačním fetišistům. Ve Vřesové se v posledních letech naučili trávit i dehty nebo směsku, co vznikla při likvidaci lagun Ostramo (s tím emisní problém občas byl).

Zkrátka se zase jednou zapomnělo vyjednat si výjimku, pár let navíc. Ale taky se domnívám, že potom, co Němci vzdali Schwarze Pumpe, už dlouhá perspektiva nebyla, sám voják v poli, mnoho psů atd.

kamil_so
31. červenec 2020, 06:26

No to je argumentace ala Greenpeace - tedy hodně dětská. Žádné náklady na zdravotnictví tam určitě po zavření v příštích letech neklesnou, pouze ubude lidí, kteří si zdravotní platí - stejně jako nejsou nižší výdaje v krajích, kde se uhlí nepálí. Že je zdroj soukromý neznamená, že jeho přínos pro rozpočet není výše popsaný.

kamil_so
31. červenec 2020, 06:26

No to je argumentace ala Greenpeace - tedy hodně dětská. Žádné náklady na zdravotnictví tam určitě po zavření v příštích letech neklesnou, pouze ubude lidí, kteří si zdravotní platí - stejně jako nejsou nižší výdaje v krajích, kde se uhlí nepálí. Že je zdroj soukromý neznamená, že jeho přínos pro rozpočet není výše popsaný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se