Objem obchodů na krátkodobých trzích s elektřinou v ČR v prvním pololetí poklesl
Objem obchodů na krátkodobých trzích s elektřinou v České republice v prvním pololetí letošního roku poklesl meziročně o 2,6 % na 10 825 GWh. Absolutní většinu z tohoto množství tvořily obchody uzavřené na denním trhu, jejichž objem dosáhl 10 504 GWh. Jediným krátkodobým trhem, na kterém v prvním pololetí vzrostlo množství zobchodované elektřiny, byl vyrovnávací trh.
Nejvýrazněji se na poklesu množství elektřiny zobchodovaném v prvním pololetí na krátkodobých trzích s elektřinou podílel pokles objemu obchodů uzavřených na denním trhu, na kterém se zobchodovalo o 246,4 GWh méně ve srovnání se stejným obdobím roku 2016.
Pokles zobchodovaného množství byl zaznamenán také na blokovém trhu, a to o 20,4 GWh na 23,4 GWh. Méně elektřiny se zobchodovalo i na vnitrodenním trhu, meziročně o 28,2 GWh.
Jediným krátkodobým trhem, který zaznamenal nárůst zobchodovaného množství byl vyrovnávací trh, na kterém se zobchodovalo více kladné (+3,2 GWh) i záporné (+0,4 GWh) regulační energie. Celkem bylo na vyrovnávacím trhu zobchodováno 33,2 GWh regulační energie, což je o 12 % více než za stejné období v loňském roce.
Na denním trhu přibývá záporných i extrémně vysokých cen
Kromě poklesu zobchodovaného množství lze na denním trhu s elektřinou pozorovat také nárůst četnosti výskytu záporných i extrémně vysokých cen.
V letošním roce se záporné ceny elektřiny objevily k 14. listopadu již v 60 hodinách, přičemž za celý loňský rok to bylo v 58 hodinách. Na nárůstu četnosti výskytu záporných cen na denním trhu se významně podílel orkán Herwart, který se na konci října přehnal přes ČR a v jehož důsledku se na denním trhu v ČR držely ceny elektřiny v záporném pásmu celých 18 hodin v řadě. Nejníže se ceny dostaly k -50 EUR/MWh.
V letošním roce se navíc objevilo i mnohem více hodin s extrémně vysokými cenami elektrické energie, což způsobil především začátek letošního roku. Leden a únor byl totiž relativně slabý na výrobu větrných elektráren, k tomu se přidala řada odstávek elektráren ve Francii a chladné počasí.
Ceny na denním trhu nad 100 EUR/MWh byly v letošním roce zaznamenány do 14. listopadu celkem v 54 hodinách s maximem 141 EUR/MWh. Naproti tomu za celý loňský rok se elektřina přes 100 EUR přehoupla pouze jednou, kdy dosáhla 101,7 EUR/MWh.
Z následujícího grafu, který ukazuje rozdělení cen elektřiny podle četnosti jejich výskytu, je možné vidět, že se ceny na denním trhu oproti loňskému roku posunuly spíš k vyšším hodnotám. Zároveň je také patrné, že se ceny pohybovaly mnohem častěji v extrémních hodnotách, a to jak kladných, tak i záporných.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se