Domů
Trh s elektřinou
ČR se připojila k evropskému vnitrodennímu trhu, zobchodovaná množství prudce vzrostla
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

ČR se připojila k evropskému vnitrodennímu trhu, zobchodovaná množství prudce vzrostla

V úterý 19. listopadu se Česká republika zapojila v rámci tzv. druhé vlny implementace do evropského propojení vnitrodenních trhů s elektřinou. V prvních dnech obchodování byl zaznamenán prudký nárůst zobchodovaného množství elektřiny. 

V projektu nazvaném Single Intraday Coupling (SIDC) je od úterý zapojeno již 21 evropských států. Kromě České republiky se nově do projektu zapojily také Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko. Uvedené země se připojily k 14 zemím, které SIDC již provozovaly (Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku).

Českou republiku zastupují v projektu SIDC operátor trhu s elektřinou, společnost OTE, a.s., a provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS, a.s.

„Po sedmi letech intenzivní práce při přípravě zadání projektu XBID, následných nesčetných jednání v mezinárodních pracovních skupinách a nalezení optimálních řešení se podařilo naplnit jeden ze strategických cílů společnosti OTE. Pro obchodníky a zákazníky v ČR to znamená, že elektřina nezná hranic a je obchodovatelná, v rámci vnitrodenního trhu, na téměř celém kontinentě. Dalším významným milníkem bude propojení denních trhů, kde doufáme ve stejný úspěch v příštím roce, nejpozději však v roce 2021,“ uvedl Aleš Tomec, předseda představenstva OTE, a.s.

Vnitrodenní trh poskytuje prostor pro obchodování v den dodávky elektřiny. Obchody jsou většinou uzavírány několik hodin dopředu, čímž si obchodníci upevňují svoji obchodní pozici. Obchody zde probíhají formou tzv. průběžného obchodování.

„Obchodování pro den dodávky 20. 11. 2019 bylo zahájeno 19. 11. 2019 v 15:00 hod. Přeshraniční kapacity pro tento den byly provozovateli přenosových soustav zadány ve 21:55 hod. V tomto okamžiku se na platformě OTE účastníkům trhu zobrazily nabídky zadané na zahraničních platformách, a to do výše dostupných přeshraničních kapacit. K prvnímu přeshraničnímu obchodu došlo již 1 minutu poté. Během prvních 15 minut bylo uzavřeno 70 obchodů, z toho 60 jich bylo přeshraničních, o celkovém objemu 331 MWh. Za první 2 hodiny přeshraničního obchodování bylo na den dodávky 20. 11. 2019 uzavřeno více než 1 000 obchodů s celkovým objemem 1 400 MWh. V průběhu noci proběhly obchody mezi ČR a státy jako například Německo, Finsko Španělsko, Estonsko, Chorvatsko a další,“ popisuje OTE, a.s. ve zveřejněné tiskové zprávě.

Již první dny po zapojení ČR do projektu SIDC přinesly prudký nárůst zobchodovaného množství elektřiny na vnitrodenním trhu. Zatímco 19. listopadu bylo na českém vnitrodenním trhu zobchodováno zhruba 1,4 GWh elektrické energie, 20. listopadu to bylo 15,5 GWh a 21. listopadu 14,9 GWh.

Pro srovnání, za prvních šest měsíců letošního roku bylo na českém vnitrodenním trhu zobchodováno 317,4 GWh elektrické energie a za celý loňský rok 550,2 GWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik
22. listopad 2019, 09:56

Už je to tady? Konečně už jsou otevřeny i energetické hranice a zase více liberalizován trh? Můžu už si tedy koupit energii od libovolného obchodníka nebo výrobce v EU? Nebo jsou stále ještě v této cestě vytvořené nějaké umělé bariéry?

katko
22. listopad 2019, 12:35

toto predsa s koncovou dodávkou nemá nič spoločné :)

Jiří
22. listopad 2019, 15:58

Přesně tak, jak píše #katko#. Ještě to upřesním.

Trh byl otevřen již dříve, ale teď jsou kapacity poskytovány implicitně. Tj. je výrazně zjednodušeno přeshraniční obchodování.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se