Domů
Společnosti
Piráti: Dodavatel solárů Malina vybral zálohy za 1,5 mld, 40 % zakázek nesplnil
Solární panely na střeše

Piráti: Dodavatel solárů Malina vybral zálohy za 1,5 mld, 40 % zakázek nesplnil

Společnosti
4 komentáře
27. duben 2023, 14:16
ČTK

Dodavatel solárních elektráren a tepelných čerpadel Energetický holding Malina vybral od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, ale asi 40 procent zakázek nesplnil. Uvedli to dnes v tiskové zprávě Piráti na základě své analýzy. Podklady strana předala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Podle dřívějších informací médií už postup Maliny prověřuje policie a Obvodní soud pro Prahu 1 údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding. Energetický holding Malina v minulých týdnech přiznal problémy se zajištěním zakázek, ale tvrdil, že instalace pokračují. K aktuálním informacím o vyšetřování policií a o exekucích se podle médií nevyjádřil.

V médiích se objevily informace, že klienti Energetického holdingu Malina marně čekají i několik měsíců na instalace fotovoltaických panelů nebo na dokončení zakázek. Firma se zákazníky podle médií nekomunikuje. Podle analýzy Pirátů společnost přijala téměř 4200 objednávek na dodávku solárních panelů s průměrnou zálohou 300.000 korun a objednávky na asi 800 tepelných čerpadel se zálohou kolem 200.000 korun na zákazníka. Z 5000 zakázek zhruba 2000 neprovedla.

Analytik Pirátů Janusz Konieczny oznámil, že informace o činnosti Energetického holdingu Malina strana předala pražskému Vrchnímu státnímu zastupitelství spolu s dalšími podklady o možném problematickém hospodaření společnosti. „Pohledávky vůči společnosti Malina neuplatňují pouze klienti, ale rovněž montážní firmy, externí spolupracovníci, obchodní zástupci, pronajímatelé nemovitostí či počáteční investor,“ sdělil.

„V tomto kontextu bylo alarmující naše zjištění, že letos došlo k převodu všech nemovitostí Jana Urbana, akcionáře Maliny, na jeho příbuzné,“ uvedl Konieczny.

Firma minulý týden oznámila, že ji bude nově řídit právě předseda představenstva Urban. V obchodním rejstříku není uveden majitel společnosti, pouze anonymní cenné papíry, tzv. „akcie na jméno“. Podle státní Evidence skutečných majitelů jsou největšími akcionáři Energetického holdingu Malina, sídlícího v Praze, člen dozorčí rady firmy Cyril Regner a Xiaoxiang Fu (Fu Siao-siang) z Číny, každý s podílem 42,5 procenta.

Společnost v pondělí sdělila ČTK, že zahájila audit svých zakázek a instalací a že se zákazníky má začít komunikovat externí kontaktní centrum. Tvrdila, že na základě analýz předloží v řádu dní návrhy možných řešení situace. Server HN.cz dnes napsal, že Obvodní soud pro Prahu 1 už vydal první pověření k provedení exekucí na Energetický holding Malina a v některých případech nařídil firmě, aby vrátila vybrané statisícové zálohy. Na dotazy k exekucím podle serveru firma neodpověděla.

Holding také čelí trestním oznámením. „Přijali jsme dosud tři trestní oznámení, která již byla postoupena policii. S ohledem na obsah těchto podání se jimi nyní zabývá Obvodní ředitelství policie Praha 1. Dosud však nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ řekl v úterý deníku Právo Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Zbyněk Poisl
28. duben 2023, 05:22

Klasický tunel. Lidi přišli o peníze, které už nikdy neuvidí. Dobrý způsob jak ušetřit nejen za energie. Bezhlavá politika nejen státu ale i naivních jedinců, kteří neumějí počítat do deseti.

Ivan Švančara
28. duben 2023, 10:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Statistik Blaha umi uz do troch.
.

Miloslav Černý
28. duben 2023, 11:41

Chybou není odvětví, ale legislativní způsob umožňující takový podvodný způsob podnikání a v tom jak vidno jsme se moc poučit stále nedokázali. Ty peníze se nevytratily náhodou, jenom to umožnily nedostatečné právní normy. Tady je třebat hledat nápravu a když to nedokážeme, tak se nehneme z místa a můžeme si tak max stěžovat jak se říká na hlaváku.

JVr
28. duben 2023, 13:55

Nemyslím, že se peníze vytratily.

Je trochu brzy tvrdit, že se nikdy nevrátí. Obecně náš stát zas tak špatné právní normy nemá a je velká pravděpodobonost, že se ty peníze podaří najít, nebo alespoň identifikovat viníka, který za zpronevěrou stojí a poslat jej do vězení. Už nejsou divoká 90-tá léta, kdy bylo možné téměř legálně okrádat jak lidi, tak stát...

Nicméně z této zprávy lze tak leda tvrdit, že zakázky neprobíhají dle plánu. Počkal bych na postup exekutorů ve vymáhání a další reakce firmy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se