Domů
Rychlé zprávy
Průzkum: Více než polovina domácností s nevyhovujícím kotlem stále neřeší výměnu
Kotlíkové dotace

Průzkum: Více než polovina domácností s nevyhovujícím kotlem stále neřeší výměnu

Rychlé zprávy
10 komentářů
4. červenec 2024, 15:28
ČTK

Více než polovina tuzemských majitelů nevyhovujících kotlů, jejichž zákaz začne platit od letošního září, stále nemá zajištěnou výměnu zařízení. V českých domácnostech je přitom v současnosti v provozu až kolem 200.000 kotlů nevyhovující emisní třídy, jde až o třetinu celkového množství používaných kotlů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stiebel Eltron.

Od 1. září bude v Česku zakázaný provoz kotlů, které nebudou splňovat parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně.

Většina Čechů přitom o povinnosti vyměnit kotle první a druhé emisní třídy ví. V průzkumu, jehož se prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos zúčastnilo 1050 respondentů, to potvrdilo 80 procent domácností, které používají k vytápění zařízení na tuhá paliva.

Zástupci oboru přitom v posledních týdnech opakovaně varují, že času na výměnu už moc nezbývá. „Je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé,“ uvedl vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron David Šafránek.

Ilustrační foto

Průzkum ukázal, že mezi nejčastější varianty, které domácnosti zvažují, je nevyhovující kotel nahradit modernějším kotlem na tuhá paliva nebo modernějším typem plynového kotle. Tyto varianty avizovalo shodně 27,3 procenta respondentů. Téměř čtvrtina Čechů, kteří mají už poptanou firmu na výměnu nevyhovujícího kotle, pak zvažuje variantu tepelného čerpadla.

Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají do konce srpna možnost požádat o tzv. kotlíkovou dotaci ve stávající výši. Od září se dotace sníží. O snížení dotací přitom v současné době neví 39 procent majitelů kotlů na tuhá paliva.

Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy, tedy kotle nesplňující parametry třetí a vyšší emisní třídy, se bude týkat minimálně každé dvacáté domácnosti v Česku. Podle statistik ministerstva životního prostředí bylo během letošního roku stále v provozu asi kolem 150.000 takových kotlů. Podle odhadů asociace je však konečné číslo v praxi ještě vyšší. V červnu toto číslo asociace odhadovala na více než 200.000.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Dalibor Fišer
5. červenec 2024, 11:33

Jestli to není tím, že na výměnu nemají prachy.

Richard Vacek
5. červenec 2024, 12:25

Třeba myslí ekologicky a nechtějí vyhazovat funkční zařízení.

Jan Veselý
5. červenec 2024, 14:25

Jasně každá výmluva dobrá. Jinak by si to lidi museli přiznat, že jsou líní neschopní a/nebo prostě jen bezohlední.

Richard Vacek
5. červenec 2024, 15:56

Co doporučujete s těmi línými dělat? Není každý chytrákem, který jde po dotaci jak opice po banánu.

Jan Veselý
5. červenec 2024, 16:03

I líní si na to mohli někoho sjednat. Existuje spousta firem, které to nabízely a nabízejí jako balíček, papíry, dotaci i vyhotovení.

Tak, a teď se začnou vytahovat osamělé babičky v "Prdelovicích pod Kopcem."

Jan Veselý
5. červenec 2024, 14:22

Už asi 10 let rozdává náš stát i EU prachy na výměnu kotlů plnými hrstmi. Stačilo si jen říct.

Petr Zelený
5. červenec 2024, 18:05

Ne každý je ale ochotný snížit se k nocování před úřadem ve spacáku nebo si najmout hackera aby během těch několika minut co to je otevřené to jeho robot odeslal.

Vladimír Krteček
5. červenec 2024, 16:51

Me tepelko stalo 460.000, dotace asi 100.000.

Rozdil si snad spocitate sami.

K tomu zatepleni baraku, protoze TČ nema smysl v nezateplenem.

K tomu "trosicku" zvedli elektriku (samozrejme s distribuci).

Fakt nekdo predpoklada, ze na to ma kazdy? Ze to staci zakazat a vyresene ?

A kdyz na to lidi proste nemaji, muze jim zakazovat kdo chce, treba i Svaty Petr. Kde neni, ani smrt nebere.

To jen stát dokaze v pohode hospodarit s tezkym minusem. Ostatni lidi NE. Na ty pak jsou treba exekuce. A do toho se fakt kazdy hrne.

Jaroslav Pihrt
7. červenec 2024, 02:18

To že jste zaplatil půl míče za TČ je váš problém. Já dal za jedno 7kW 150tis., dotace 75tis. Druhé značkové Viessmann 16kW 330tis, dotace 140tis. Když někdo nemá na vymenu kotle starého 25 let, tak je lepší dum prodat a jít do mensiho. Času a peněz na to měli od státu dost.

Milan Vaněček
7. červenec 2024, 09:54

Staré máte nechat dožít, nové pak budovat podle nových předpisů, podle nejnovějšího technického pokroku. To je elementární pravda, tradovaná po staletí, tisíciletí, snad ve všech civilizacích.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se