Evropský trh s uhlím zažil krušné první pololetí, dovoz klesl o bezprecedentních 40 %
Dovoz uhlí do Evropské unie a Spojeného království poklesl v prvním pololetí letošního roku meziročně o téměř 40 %. Významně v těchto zemích poklesla i těžba černého a hnědého uhlí. Podrobné údaje o poklesu dovozu a těžby uhlí pochází ze statistik asociace EURACOAL.
V prvním pololetí roku 2020, na kterém se podepsala především pandemie koronaviru, došlo k bezprecedentnímu propadu dovozu uhlí do Evropy. Podle statistik EURACOAL se dovoz černého uhlí propadl z 72,8 na 44,2 milionů tun, tedy meziročně o cca 40 %.
Celkově trh s uhlím zažil jedno z nejhorších pololetí v historii, obdobně špatné výsledky lze totiž sledovat i u statistik evropské těžby černého a hnědého uhlí. Hnědého uhlí se vytěžilo o téměř 30 % méně (propad z 159,2 na 112,7 milionů tun), černého uhlí pak o 16 % méně.
Jedním z důvodů je nepochybně pandemie koronaviru, kvůli které se napříč evropskými státy snížila spotřeba elektrické energie, pro kterou je uhlí stále hojně využíváno.
Dalším důvodem je propad cen komodit v prvním pololetí roku 2020, a to zejména u zemního plynu, který je nyní díky nižším měrným emisím na vyrobenou MWh elektrické energie často ekonomicky výhodnějším palivem (po zohlednění nákladů na emisní povolenky).
Pokles se nevyhnul ani České republice
Černého uhlí se v České republice vytěžil jeden milion tun, tj. o cca třetinu méně než ve stejném období loňského roku. Navíc se poprvé vytěžilo méně černého uhlí, než kolik se do země dovezlo (dovoz uhlí v prvním pololetí byl cca 1,5 milionů tun).
Pokles v těžbě se v ČR nevyhnul ani hnědému uhlí. Ve srovnání s loňským rokem se v České republice vytěžilo o pětinu méně hnědého uhlí (pokles z 19,1 na 15,3 milionů tun). S nižší těžbou poklesla i výroba elektřiny z obou druhů uhlí – z černého uhlí došlo k poklesu o 13 %, z hnědého uhlí o 20 %.
Zdroj úvodního obrázku: Commons Wikimedia
Mohlo by vás zajímat:
Tak to je očekávané, příští rok dovoz i těžba proti letošnímu roku "rekordně" poroste
Na to bych moc nesázel. EU jako celek boj s nákazou vůbec nezvládá, takže nějaké zásadní zlepšení ekonomiky a tím i poptávky po elektřině nelze příští rok příliš očekávat. Navíc pro nemalou část evropského průmyslu to bude likvidační a tyto "úspory" elektřiny budou permanentní - výroba přesunutá do Asie, Turecka a dalších zemí, kde si s emisemi hlavy tolik nelámou.
Ja si zase pamatuju, jak se zde nejaky pan Hajek dusoval, ze EU tech 20% snizeni emisi CO2 do r.2020 proste dosahnout nemuze...a nedosahne! A nasledne musel priznat opak.
Pripomina mi to letosni Trumpuv vyrok roku "Prestante scitat, uz jsem vyhral!" :-)
S tou emise nesnizujujici treba Asii, to taky neni tak horke, jak zde lici p. Hajek.
Staci si nove poslechnout odborne zamereny porad Zaostreno od CRo zde:
Čínský plán klimatické neutrality je tím nejambicióznější projektem světa, myslí si analytik Jungwirth
Při vystěhování průmyslových kořenů na jiné kontinenty, není vůbec problém CO2 produkované v EU snižovat, jenom je kur.a problém, že se zvedne produkce globálního CO2 na těch nových místech, a původní obyvatelstvo Evropy bude vymírat ještě rychleji.
Na ktere jine kontinenty by se mely prumyslove koreny vystehovat, podle Vas, Petre?
"Pandemie ochromila diplomatická jednání a řady signatářů navíc tento měsíc opustily Spojené státy. Čína, Japonsko a Jižní Korea naopak nově slibují, že stejně jako Evropská unie ve snaze omezit nárůst globální teploty dosáhnou nulových emisí oxidu uhličitého." USA se pod Bidenem (od 20.1.2021) slibily vratit pod Parizskou dohodu, ze ktere odesly teprve 4.11.2020.
Nestacila by jejich transformace tezkeho prumyslu, jak planuje napr. i Nova Hut v Ostrave, nyni uz opet pod novym vlastnikem? Tj. elektricka obloukova pec (tender uz bezi?), zapojeni vodiku atd...
Pane kolemjdoucí, předně jsem nikdy netvrdil, že EU nesplní cíl snížení emisí o 20 %. Tvrdil jsem, že EU nesplní cíl OZE. Musím uznat, že ho díky propadu spotřeby vlivem epidemie splní. Ohledně Číny - je potřeba zásadně rozlišovat slova, plány a praktické kroky. Čína zatím hovoří, ale mnoho toho nedělá, emise tam mají dále růst do roku 2030, zatímco EU je chce ke stejnému datu snížit o 55 %, tedy v přepočtu na hlavu hluboko pod úroveň Číny! Povídačky o tom, co bude nebo nebude v roce 2050 nebo 2060 jsou jen zastíráním nulových kroků v současnosti. Čína toho ve skutečnosti moc dělat nehodlá, ale nechce EU zbytečně dráždit tím, že by to řekla přímo. Tak říká, že určitě chce být neutrální, jenom potřebuje "víc času". V roce 2030 už bude při současném trendu Čína takovým industriálním hegemonem, že si bude moci dělat, co bude zrovna chtít. EU svůj cíle emisí nejspíš splní, současně bude deindustrializovaná a tudíž zcela mimo globální hru a její význam klesne na úroveň současné Jihoafrické republiky.
Kdyby se COVID zvládal ještě hůře bylo by to lepší umírá 1 z 250ti lidí a když se promoří polovina populace stačí jemné opatření a epidemie se už příliš nešíří. Takže o čem to je máme 6000 mrtvých ještě 14 a je po epidemii při dobrém zdravotním systému je věkový průměr úmrtí s covidem 79 let průměrný věk dožití u nás je 76 let. Takže jde jen o to brzdit to tak ,aby vydrželo zdravotnictví o nic jiného nejde kdyby se to udělalo tak za 3 měsíce máme praticky po problému. Takto ve snaze zbrzdit to umře mnohem více lidí ,protože kvůli ekonomickému poklesu nebude růst úroveň zdravotní péče a pokud se tak stane , což je prakticky už asi nevyhnutelné znamená to smrt 20 000 lidí jen z důvodu každoročního neprodloužení věku dožití a to za každý takový rok, pokud to budou 3 roky pak je to 60 000 lidí Takže možná nezemře 10 000 lidí s covidem, ale násobek z jiných příčin. Koho tímto způsobem zachraňujeme jsem opravdu nepochopil.
K tomu přihoďte že prý je asi 20 % lidí dost imunních po expozici zvířecím koronavirům na to aby to moc nechytili a že by mohla fungovat pomalu získávaná imunita z drobných expozic. Nu což k dnešnímu dni tu bylo asi 1-1.5 milionu případů. Zajímavé je že to dlouho brzdilo pomaloučku, opatření se nezpřísňovala už moc, ale jak to začalo lézt k milionu tak to začalo celkem dost brzdit.
Problém je že nevíme jak dobře bude fungovat získávání imunity opakovanou expozicí. Proto si to nikdo nelajsne. A zcela bez konspiračních teorií, je tu zájem aby nenastala kolektivní imunita před uvedením a nakoupením očkování. To není spiknutí, nic tajného, je to ekonomické chování. Pak se to přestane řešit.
Ještě větší blb než jsme si mysleli, že ano pane Josef. Asi nic nevíte o epidemiích a o Covidu, nejste sám, ale o to více "rozumujete".
Pokud se nezavedou cla nebo jinak nepřiškrtí globální obchod, tak nebude mít nikdo žádnou šanci ziskově obnovovat v EU těžší formy průmyslu.
Cla stačit nebudou, s výjimkou např. cementářství, které je asi rozumné orientovat pouze na domácí evropský trh, by bylo potřeba zavést také vývozní subvence. Clo může zabránit uhlíkovému dampingu při dovozu do EU, ale nezajistí konkurenceschopnost evropského výrobku na globálním trhu, k tomu by byla potřeba vratka nákladů uhlíku pro vyvezené výrobky. Pro větší výroby těžkého průmyslu se specializovaným sortimentem je evropský trh malý, potřebují exportovat. Pokud to nebude možné, zaniknou i při uhlíkovém clu.
Otázka je kolik procent ceny výrobku je materiál a kolik z toho bude cena emisenky.
Nemyslím si že by u složitých komponent měla cena za uhlík být tak výraznou položkou. EU jako vývozce armovacích želez a kolejnic asi v budoucnosti nevidíme ani jeden, ne?
Obávám se, že pan Hájek přirovnal budoucí EU k Jihoafrické republice výstižně. Jen máme víc nacpaný polštář.
Tak se podívejte co se z EU nejvíce vyváží - stroje a zařízení , pak automobily . žádné technologie jako USA nebo mobily , jemná elektronika. To není významné bez toho vývozu těchto věcí nebudeme možno dovážet tolik surovin, energií + levného zboží z Asie - které nám mimochodem ohromně zvyšuje životní úroveň. Být Vámi, příliš eur nebo korun bych na účtu nedržel.
Josefe,
pořád je otázka kolik ceny toho strojního výrobku tvoří cena za železo a kolik bude tvořit z ceny železa cena uhlíku. Když to vezmu podle jedné tabulky, tak je to 5.5-14kWh/kg, pokud zanedbám práci ocelárenských strojů, řeknu že to je jenom teplo, tak na 1kg budu muset přičíst 2.8Kč. kilo ocelového ingotu stojí asi 24Kč. To se bavíme pořád o surovině kterou ještě musíte zpracovat do nějakého výrobku, od šroubku po Bismarcka, od Colta 1911 po skalpel a od čezety po... no po čezetu, ale jinou. Když jsme u toho tak s cenou toho Coltu by to pohlo asi o 3 koruny a u té CZ75D, no asi taky tak nějak. Změna ceny v řádu promile.
Otázka je co se z toho podaří vyrobit.
Další věc je jak tedy zajistit transformaci ekonomiky a jak eventuálně jak zajistit dividendové výnosy z daných oborů v ostatních částech světa.
To nebude třeba, reciprační celní opatření na evropský vývoz bude dostatečně likvidační a žádná uhlíková vratka to nezmění, protože to bude bráno jako damping a pouze zvýší clo. Ono to dopadne jinak bude pád hodnoty měny a tím se zase konkurenceschopnost vrátí a také životní úroveň se vrátí o nějakých 20 let zpět.... lidé mají vládu jakou si zaslouží....
Tak to by meli kluci miliadarsti zacit likvidovat doly a nechat stat, respektive obcany ty naklady zaplatit. Nebo uz se to deje?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se