Domů
Rychlé zprávy
Čistý zisk ČEZu loni klesl, akvizice německých dolů se nekoná
ČEZ

Čistý zisk ČEZu loni klesl, akvizice německých dolů se nekoná

V loňském roce zaznamenala skupina ČEZ čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 27,7 mld. Kč, což představuje pokles o 1,8 mld. Kč ve srovnání s rokem 2014. Dividendová politika ČEZu by se měnit neměla. Za klesajícím ziskem stojí padající velkoobchodní cena elektřiny, která stojí i za rozhodnutím nepodávat závaznou nabídku na koupi aktiv Vattenfallu.

Energetická společnost ČEZ oznámila neauditované výsledky svého hospodaření za rok 2015. Zisky ČEZu v loňském roce byly ve znamení poklesů, čistý zisk klesl na 27,7 mld. Kč, provozní zisk před odpisy (EBITDA) se vloni snížil o 10 % na 65,1 mld. Kč. Opačný trend měly výnosy skupiny, jež vzrostly o 9,3 mld. Kč a dostaly se tak na hodnotu 210 mld. Kč.

„Skupina ČEZ dokázala v roce 2015 vygenerovat o 1,9 mld. Kč vyšší provozní cash flow než v roce 2014 a snížit čistý dluh o 16 mld. Kč“, uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Na hospodaření společnosti mělo negativní vliv snížení produkce elektřiny z jaderných elektráren a také omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku. Klíčovou položkou pro hospodaření firmy je především cena elektřiny na velkoobchodních trzích, která neustále klesá. Nyní je na nejnižší úrovni za posledních 14 let (21,5 Eur/MWh).

I za takto negativních okolností na trhu si ovšem ČEZ vede lépe než jeho zahraniční konkurenti E.ON a RWE. Tyto společnosti loňský rok zakončily se ztrátou, což znamenalo zásah do jejich dividendové politiky.

Naopak ČEZ by dle slov generálního ředitele Daniela Beneše na své dividendové politice nic měnit neměl. Dá se tak očekávat dividenda ve výši okolo 40 Kč na akcii.

Akvizice aktiv Vattenfallu se nekoná, ve hře zůstávají další Češi

ČEZ také oznámil, že po zvážení všech rizik nepodá závaznou nabídku na koupi vybraných aktiv Vattenfallu. Společnost ČEZ je však i nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje. Za současných podmínek není prodeji nakloněný ani samotný Vattenfall, který zatím nedostal přijatelnou nabídku za svá aktiva.

Dle posledních informací přesto tato aktiva mohou skončit v českých rukou. Závaznou nabídku podal společný podnik EPH a PPF. Další ze zájemců, který už podal závaznou nabídku, je Vršanská Uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Zdroj úvodní fotografie: media.cez.cz

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se