Domů
Ropa
Vicepremiér Novak: Téměř veškerý vývoz ropy z Ruska letos mířil do Číny a Indie
Ruský tanker
Zdroj: Farid mernissi / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vicepremiér Novak: Téměř veškerý vývoz ropy z Ruska letos mířil do Číny a Indie

Ropa
8 komentářů
28. prosinec 2023, 11:46
ČTK

Téměř veškerý vývoz ropy z Ruska v letošním roce směřoval do Číny a do Indie. Uvedl to včera ruský vicepremiér Alexandr Novak. Podíl Evropy na vývozu ropy se podle něj snížil zhruba na čtyři až pět procent z přibližně 40 až 45 procent. Moskva přesměrováním dodávek ropy mimo Evropu reagovala na hospodářské sankce, které na Rusko uvalily západní státy za to, že Moskva napadla Ukrajinu.

Novak v rozhovoru s ruskou státní televizí Rossija 24 uvedl, že podíl dodávek do Číny a do Indie na celkovém vývozu ropy z Ruska dosáhl asi 90 procent. Dodal, že Rusko začalo rozvíjet vztahy se zeměmi v Asii a Tichomoří ještě předtím, než začal Západ vůči Rusku zavádět sankce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Restrikce a embarga na dodávky do Evropy a do Spojených států podle něj pouze urychlily přesměrování exportu ruských energetických produktů.

„Hlavními partnery jsou v současné situaci Čína, jejíž podíl (na ruském exportu ropy) vzrostl zhruba na 45 až 50 procent, a samozřejmě Indie,“ uvedl ruský vicepremiér.

„V minulosti v podstatě žádné dodávky do Indie neexistovaly. Za dva roky celkový podíl dodávek do Indie dosáhl 40 procent,“ dodal.

Rusko je třetím největším producentem ropy na světě za Spojenými státy a Saúdskou Arábií. Analytici předpokládají, že těžba ropy v Rusku v příštím roce zůstane zhruba na letošní úrovni, případně se zvýší. Ruská vláda už dříve uvedla, že v letošním roce počítá s poklesem těžby ropy a plynového kondenzátu na 527 milionů tun z loňských 535 milionů tun.

Ilustrační foto

Moskva nyní omezuje dodávky ropy v rámci dohody skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. „Co se týče těžby v Rusku, neočekáváme žádné velké změny ve srovnání s nynější úrovní,“ uvedl analytik Ronald Smith ze společnosti BCS World of Investments. „Nárůst světové poptávky pravděpodobně pokryje zvýšení těžby v USA, Venezuele, Íránu a dalších zemích,“ citovala jej agentura Reuters.

Novak včera rovněž uvedl, že vývoz zemního plynu z Ruska do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře 1 v letošním roce přesáhne 22 miliard metrů krychlových. Loni tento vývoz činil zhruba 15,5 miliardy metrů krychlových. Podle Novaka se nyní dokončují smlouvy ohledně plánovaného plynovodu Síla Sibiře 2, který by výrazně zvýšil kapacitu pro přepravu ruského plynu do Číny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pravoslav Motyčka
29. prosinec 2023, 01:05

Ano to se samozřejmě dalo očekávat. K tomu lze dodat , že tyto obchodní transakce nejsou vypořádávány v dolarech. ( nebo tedy ne z velké části) Čína , Rusko a Indie jsou odlišné kultury , to co

je jejich ústředním zájmem a co je spojuje je to , že svět, kde vládnou pravidla , která se mění podle toho co aktuálně vyhovuje Američanům nechtějí o to totiž nestojí téměř nikdo. ( tedy možná náš Fiala a jemu podobní) A kdo jim nabízí alternativu - Rusko , protože jeho multipolární svět , kde má každá významná část světa svůj pól je prostně neskonale atraktivnější alternativa než to co nabízí světu USA , ta totiž nabízí jen svůj diktát. Válka na Ukrajině to celé jen urychlila a starý Biden je přesným odrazem dnešních USA. Jako odcházející unavená velmoc. Rusko totiž všem ukázalo , že žádnou Ameriku ani západ nepotřebuje, nepotřebují jí ekonomicky a ubrání se jí i vojensky. To pochopili i v nejchudších státech Afriky, které se také vzbouřili svým koloniálním pánům z Francie stejně jako se od západu odklonily ropné státy ze středního východu. Od 1.1. 2024 vstoupily hlavní státy středního východu a Etiopie do BRICS stali se spojenci Číny a Ruska. je to celkem 355 mil obyvatel to je více než mají USA

(Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty)

Západní propaganda mám pořád říká jak izolovala Rusko - místo toho západ fakticky izoluje sám sebe a zejména EU na to ekonomicky tvrdě doplácí. Rusko ani Čína nás totiž ke své prosperitě vůbec nepotřebuje. To my potřebujeme levné Ruské suroviny , levné Čínské zboží a budeme potřebovat i levnější

špičkové čínské technologie například v oblasti OZE , rychlovlaků, a elektromobility , on nám totiž už ve skutečnosti ujel vlak , možná bychom mohli naskočit ještě alespoň do drezíny , která jede stejným směrem a zkusit ten vlak , alespoň následovat ,ale to si musíme přestat hrát na to , že jedeme první třídou o tom to asi celé je.

Pavel
29. prosinec 2023, 17:50

Ano, samozřejmě se dalo očekávat, že místní rusácké podrtažky budou recyklovat vylhané bláboly rusáckých válečných zločinců. O což možná tak stojí maximálně bureš, okamůra a soudružka konečn.. Realita je samozřejmě jiná. Oficiální rusáckou propagandu nikdy při smyslech brát vážně nemůže. Čína a Indie má samozřejmě nějakou rusáckou alternativu na háku. Něco málo samozřejme dováží, ale ne proto, že by potřebovali nějakou alternativu. Oni totiž alternativu dávno mají. Ropu, plyn, uhlí, respektive další suroviny dovážejí z Malajasie, Indonésie a Austrálie, kde je to pro ně logisticky nejvýhodnější. Z rusáckých hlavních nalezišť totiž nevedou žádné logisticky efektivní cesty do číny a indie. To málo dovážejí proto, že je baví rusáky vydírat a na jejich vydírání vydělávat. Ta mastná sleva, kterou číňani přinutili rusáky poskytovat, totiž činí rusácký export ztrátový. Jenže jinak se k těm nenáviděným dolarům, které ovšem tak nutně potřebují, nedostanou. Ještě vtipnější je export do Indie. Je ztrátový, a rupie, které za něj dostávají jsou navíc nekonvertibilní. Takže se jim za ropu a plyn hromadí bezcenné papírky, které nemají kde utratit.

Pravoslav Motyčka
1. leden 2024, 01:55

Jenom komentář k těm Rupiím, to je zcela normální že lepšolidi považuji sami sebe za vrchol světa a zbytek světa je podřadný Indie má jednu z největších ekonomik světa , větší než jakákoli ekonomika v Evropě , větší než Japonsko , je to plně elektrifikovaná země , ale za jejich měnu podle Pavla nejde nic koupit , jsou například největšími vývozci výrobků chemického průmyslu v Asii a mnoho dalšího zboží jako koření , rýže. Například rýži Rusové dovážejí . Výrobky chemického průmyslu najdou dobré uplatnění v Ruské ekonomice ,která přechází na válečnou. Navíc Indie nabízí svoje výrobky levně. Rusko dováží hlavně z Číny a platí v Rublech. Stejně jako Číňani platí za ropu ve svojí měně. Čína je hlavním obchodním partnerem Ruska a Rusko má celkově stejný zahraniční obchod jako mělo před rokem 2022 jen se prostě změnili zákazníci. Západ akorát ztratil Ruský trh a Ruské suroviny, Teď Rusku přibyl trh s 350 mil obyvateli. My těm stejným zemím zavedeme hezky uhlíková cla a oni zavedou recipročně svoje na evropské zboží.... Ale to je až hudba budoucnosti. Další otázkou je ekonomika USA dluží 31,4 bil USD klesá jim rating jejich dluh rychle roste , podíl dolaru ve světových rezervách klesá nic z toho není pro USA dlouhodobě udržitelné.

Medvedzig
30. prosinec 2023, 00:19

A k veci nieco nebude?Ci len podlizovannie jednej strane tak ako za Protektoratu?

Pavel
30. prosinec 2023, 17:11

Netuším komu, že se to "podlizuješ" protektorátní soudruhu. Já pouze lidovému rusákovi motyčkovi vysvětluji jaká je realita v tzv. rusáckém exportu ropy a plynu. Což JE obsahem článku. Kapišto?

Richard Vacek
29. prosinec 2023, 16:13

Skoro to vypadá, že ruská ropa podporuje hospodářský růst. Meziroční růst má nejvyšší Indie - 7.6%, Tureco (5.9%), Rusko (5.5%), Indonézie (4.9%), Čína(4.9%).

Pavel
30. prosinec 2023, 17:20

To máš tak, nácku, když donutíš rusáckého masového vraha, aby ti něco prodal s takovou slevou, že mu to nezaplatí ani náklady, tak ti to HDP trošku zahýbe. Pro tebe je to zároveň důvod k oslavě protože jsi fest vydělal. HDP rusáckých masových vrahů to zahýbe rovněž, protože i totálně ztrátový kšeft je kšeft, který se do HDP počítá. ŽE to zároveň znamená posun žebrákostánu o další level směrem k totálnímu krachu, protože ztráta je ztráta, je taky důvod k oslavě, ovšem pro normální lidi, nikoli pro rusácké masové vrahy.

Karel Zeman
30. prosinec 2023, 23:07

Taky máme ruskou ropu a nic :-D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se