Domů
Ropa
Ceny ropy po zasedání OPEC+ rostou, snížení ropných škrtů zůstalo za očekáváním
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Ceny ropy po zasedání OPEC+ rostou, snížení ropných škrtů zůstalo za očekáváním

Ropa
Bez komentáře
5. říjen 2021, 06:46
Daniel Grecman

Ceny ropy během pondělního dne stoupaly poté, co Ministerský monitorovací výbor (JMMC) OPEC+, doporučil představitelům členských států kartelu a jeho spojenců, aby se drželi současného plánu rozvolňování ropných škrtů. Pro měsíc listopad to znamená, že se ropné škrty sníží o dalších 400 tis. barelů ropy za den (bpd).

Chvíli po ukončení krátké schůze JMMC, který se každý měsíc schází za účelem vyhodnocení aktuální situace na ropném trhu, a před začátkem plnohodnotného meetingu zástupců OPEC+ se dostala cena ropy Brent opětovně na 80 USD/bbl. Tuto hranici překonala cena ropy po více než 3 letech. Cena se během pondělního večera, pohybovala okolo 81,5 USD/bbl.

Americká WTI pak dosáhla na svou nejvyšší úroveň od roku 2014, kdy se obchodovala na více než 7letém maximu okolo 77,05 USD/bbl. Nyní se WTI drží okolo 77,8 USD/bbl.

Dle zdrojů bylo upřednostňovaným výstupem schůze JMMC držet se odsouhlaseného plánu a zvýšit ropnou produkci během listopadu o 400 tis. bpd, resp. snížit ropné škrty o 400 tis. bpd. Trh ovšem tuto možnost, vzhledem k vývoji na ostatních komoditních trzích, kde ceny dosahují mnohaletých maxim, považoval v zásadě jako minimum, na čem by se zástupci OPEC+ mohli domluvit.

O tom, že OPEC+ bude na trh každý měsíc přidávat 400 tis. bpd bylo rozhodnuto v polovině července, s počátkem navyšování produkce v srpnu letošního roku, a to dokud se neodstraní ropné škrty o celkovém objemu 5,8 mil. bpd. Rovněž bylo rozhodnuto o prodloužení současné dohody o ropných škrtech do prosince 2022, původně měla její skončit platnost v dubnu 2022.

Jak již bylo zmíněno, dění na ostatních komoditních trzích - zvláště pak na trhu s uhlím a zemním plynem, kdy jsou ceny v Evropě i Asii na rekordně vysoké úrovni, přimělo účastníky ropného trhu vyzvat představitele OPEC+ k razantnějšímu navýšení produkce v důsledku obav z následujícího cenového vývoje. S ohledem na ceny zemního plynu se totiž očekává větší spotřeba ropy a ropných produktů v elektroenergetickém sektoru.

Dle zdrojů obeznámených se situací byla ve hře i varianta zvýšení ropné produkce v listopadu o 800 tis. bpd, přičemž by ale nedošlo k žádnému navýšení produkce během prosince.

„Dívejte se přes špičku svého nosu, v roce 2022 se očekává nadbytek nabídky. Snížení [škrtů] o plánovaných 400 tis. bpd je preferovaná varianta,” uvedla Amena Bakrová z Energy Intelligence.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se