Domů
Ropa
Současná cena ropy okolo 80 dolarů za barel je podle Ruska odpovídající
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Současná cena ropy okolo 80 dolarů za barel je podle Ruska odpovídající

Ropa
4 komentáře
13. listopad 2021, 13:57
Daniel Grecman

Současné ceny ropy pohybující se okolo 80 USD za barel jsou adekvátní vzhledem k nynější situaci na trhu, prohlásil v rozhovoru po listopadovém zasedání OPEC+ ruský vicepremiér Alexander Novak. Kartel OPEC pak v reakci na nižší než očekávanou poptávku v Asii a vysokou cenu energetických komodit brzdící tempo růstu ekonomik snížil svou predikci průměrné denní poptávky po ropě za rok 2021.

Alexander Novak, který zastupoval na jednání OPEC+ zájmy Ruska, uvedl, že je zde hned několik faktorů, které rozhodnou, zda cena ropy půjde nahoru nebo dolů.

Mezi faktory, které mohou stlačit cenu ropy směrem dolů, uvedl zejména šíření COVID-19 – zvláště pak varianty Delta, a související restriktivní opatření jednotlivých států.

Ekonomické oživení mnohých ekonomik a související rostoucí poptávka po energetických komoditách naopak vyvíjí prorůstové tlaky. Rostoucí poptávka a nedostatečná nabídka komodit pak ale zvyšují cenu komodit. Ovšem právě vysoké ceny energetických komodit, ať už uhlí, zemního plynu nebo ropy, brzdí rychlejší tempo ekonomického oživení. Mezi státy, které byly nedostatečnou nabídkou komodit a vysokými cenami ovlivněny, lze zařadit například Čínu, která se v uplynulých měsících potýkala s nedostatkem elektřiny.

„Podle mého názoru nynější cena okolo 80 USD/bbl objektivně odráží situaci na trhu. Uvidíme, co se stane během prosince až ledna, vzhledem k faktům, co jsem zmínil,“ uvedl Novak.

Zásadním také bude další vývoj šíření COVID-19, který nelze přesně predikovat. I proto OPEC podstatně upravuje své výhledy pro letošní rok.

Nejnovější predikce OPEC nastiňuje růst poptávky po ropě v letošním roce, v porovnání s rokem předešlým, o 5,65 milionů barelů ropy za den (bpd) na celkovou průměrnou denní poptávku okolo 96,4 milionů bpd. Předešlá predikce z října byla růst o 5,82 milionů bpd, což značí revizi predikce směrem dolů o cca 170 tis. bpd. Jde o druhou revizi směrem dolů ze strany OPEC za sebou, kdy predikce ze září byla na úrovni 5,96 milionu bpd. V odůvodnění revize se uvádí to, že dosavadní poptávka Číny a Indie zůstala za očekáváním.
„Navíc se nyní předpokládá zpomalení ekonomického oživení během Q4-21 vzhledem ke zvýšeným cenám energetických komodit,“ uvádí OPEC dále ve svém reportu.

OPEC+ i proto odolal tlaku USA a pro měsíc prosinec snížil ropné škrty dle plánu o 400 tis. bpd, přestože Spojené státy volalo po větším snížení ropných škrtů.

Dalším pravděpodobným důvodem, proč OPEC nesnižuje své ropné škrty ve větší míře, je ten, že ceny ropy okolo 80 USD hrají ve prospěch jeho největšího producenta a exportéra – Saudské Arábie. V minulosti se odhadovalo, že Saúdská Arábie potřebuje ceny ropy na úrovni okolo 80-85 USD/bbl, aby měla vyrovnaný vládní rozpočet. Důležité je vzít v potaz také minulý rok, kdy ceny ropy klesly na historická minima a poptávka zažila rekordně vysoký pokles, což znamenalo pro exportéry neočekávaný výpadek v jejich tržbách.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Nefi
13. listopad 2021, 14:24

Jsem trochu zmaten. Ruské tvrzení, že 80 je odpovídající, je slovní intervencí. Znamená to tedy, že podle Novaka cenám ropy hrozí, že půjdou dolů?

Josef
14. listopad 2021, 00:36

Pokud se někdo diví ,že poptávka Číny zůstává za očekáváním pak je to proto ,že Čína elektrifikuje dopravu, spotřeba el. energie tam vzrostla za jediný rok téměř o 20% , proto mají problémy takovou poptávku vůbec uspokojit, ale to je jen přechodné naopak ropa bude hrát v ekonomice Číny menší roli 80 USD je cena za kterou umí Číňané ropu nahradit pomocí výroby paliv z uhlí. Pokud by se cena dlouhodobě držela nad 80 dolary za barel pak pravděpodobně dojde k tomu, že Čína určitou část ropy prostě nahradí uhlím. Jinak současný stav ukazuje jak špatná je naše politika omezování používání uhlí ve skutečnosti je třeba naopak omezit dovozní ropu a plyn. Takto jsme závislí na rozhodnutí různých kartelů jestli bude ekonomická krize nebo ne. Je třeba se proto této závislosti zbavit a zaměřit se na domácí zdroje uhlí , jádro, OZE

Miloslav Černý
14. listopad 2021, 18:11

Jestli jádro, tak nikoli velké typu dostavby Dukovan. Na dveře nám klepou již malé jaderné zdroje, které jde bezpečně umístit pod zem a které dokáží využívat k dalšímu využití vyhořelé palivo určené ke kontraverznímu dlouhodobému uskladnění. S všestranným rozvojem OZ pozbydou nakonec i ony efektivního využití.

Emil
14. listopad 2021, 19:07

Jestli nějaké malé jaderné zdroje klepou na dveře, tak to jsou opět lehkovodní reaktory, které využívají prakticky stejné palivo jako velké zdroje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se