Domů
Ropa
Průměrná cena ruské ropy Urals loni klesla, byla však nad sankčním stropem
shale oil rig břidlicová ropa

Průměrná cena ruské ropy Urals loni klesla, byla však nad sankčním stropem

Ropa
Bez komentáře
9. leden 2024, 16:09
ČTK

Průměrná prodejní cena klíčové ruské ropy Urals loni klesla na 62,99 dolaru za barel ze 76,09 dolaru za barel v předchozím roce. Nacházela se tak mírně nad cenovým stropem 60 dolarů za barel, který pro ruskou ropu zavedly západní země. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na údaje ruského ministerstva financí.

Ministerstvo také uvedlo, že v prosinci průměrná cena ropy Urals vzrostla na 64,23 dolaru za barel z 50,47 dolaru za barel před rokem. Začátkem letošního roku nicméně cena ropy Urals podle údajů agentury Reuters sestoupila pod cenový strop do rozpětí kolem 55 až 56 dolarů za barel.

Skupina G7, Austrálie a Evropská unie od prosince 2022 zavedly maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cílem dohody západních zemí o cenovém stropu na ruskou ropu je omezit Moskvě příjmy k financování války na Ukrajině, ale zároveň zabránit výraznému výpadku v dodávkách ruské ropy na světový trh, což by uškodilo i západním státům.

Rusko bylo bezprostředně po zavedení cenového stropu nuceno omezit export ropy, protože mělo potíže zajistit si dostatek lodí pro její dopravu. Později se mu však podařilo pokrýt většinu transportních potřeb pomocí dopravců, kteří nevyžadují západní pojištění. Obchodníci však upozorňují, že náklady ruských vývozců ropy se v důsledku západních sankcí mnohonásobně zvýšily, píše Reuters.

Ruský vicepremiér Alexandr Novak na konci prosince uvedl, že téměř veškerý vývoz ropy z Ruska v loňském roce směřoval do Číny a do Indie. Podíl Evropy na ruském vývozu ropy se podle něj snížil zhruba na čtyři až pět procent z přibližně 40 až 45 procent v období před válkou na Ukrajině.

Pokles ceny ropy Urals pod cenový strop by podle obchodníků mohl vzbudit zájem ze strany západních odběratelů a dopravců. „Ruský trh s ropou je velký. Západní firmy nemají problém na něm působit, pokud je to legální, tedy pokud je cena pod stanoveným stropem,“ řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se