IEA: Růst poptávky po ropě zvolňuje, hlavně kvůli slabší spotřebě v Číně
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok na 1,22 milionu barelů denně, což je proti loňskému růstu jen asi polovina. Agentura to dnes uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Za zpomalením růstu poptávky je podle ní zejména slabší spotřeba v Číně. Dlouhodobý výhled agentury je v příkrém rozporu s výhledem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Agentura zmiňuje také fakt, že státy mimo OPEC zvyšují produkci. Dosud IEA předpovídala, že letošní růst poptávky zvolní na 1,24 milionu barelů denně.
„Expanzivní fáze růstu globální poptávky po ropě, která nastala po pandemii, do značné míry skončila,“ uvedla agentura.
Dodala, že letos pravděpodobně růst omezí i horší globální makroekonomické klima.
Severomořská ropa Brent, která je považována za hlavní ukazatel vývoje cen ropy na světových trzích, od začátku roku zdražila asi o šest procent a nyní se prodává zhruba za 81 dolarů za barel. Přispívá k tomu napětí v námořní dopravě, protože na obchodní lodě v Rudém moři od loňska útočí jemenští povstalci. Některá plavidla tak na cestách mezi Asií a Evropou raději volí bezpečnější, ale mnohem delší a hlavně dražší cestu kolem jižního cípu Afriky.
Ropa od začátku roku zdražila i kvůli tomu, že některé velké těžební země mimo kartel OPEC, například Spojené státy, v lednu měly výpadky v produkci. Většímu růstu cen zabránily obavy o poptávku, protože velké ekonomiky se nadále potýkají s dopady vysokých úrokových sazeb. Centrální banky zatím drží sazby vysoko, aby se ujistily, že vysoká inflace trvale ustoupí.
Agentura se sídlem v Paříži také předpověděla, že poptávka po ropě dosáhne vrcholu do roku 2030, kdy se svět přesune k čistší energii. Jinak to ale vidí OPEC, který očekává, že spotřeba ropy se bude v příštích dvaceti letech dál zvyšovat.
Na straně nabídky IEA výhled na letošní rok zvýšila a očekává růst o 1,7 milionu barelů denně. Dosud počítala s růstem nabídky o 1,5 milionu barelů za den. Agentura jako důvod uvádí vyšší nabídku od producentů mimo OPEC a od spojenců, kteří tvoří širší skupinu producentů označovanou OPEC+. Její součástí je i Rusko.
IEA nyní očekává, že nabídka ropy vzroste na rekordní úroveň 103,8 milionu barelů denně, téměř výhradně díky producentům mimo OPEC+, včetně Spojených států, Brazílie a Guyany. Vzhledem k silnému výhledu nabídky ze zemí mimo OPEC+ agentura očekává v prvním čtvrtletí mírný růst zásob ropy.
Mohlo by vás zajímat:
Takže agentura předpokládala 103,8 mil. barelů denně, ale nyní už je to pouhých 103,78 mil. barelů denně.
Poptávka po ropě v Číně se podle mě blíží ke svému vrcholu. Podle mě se stabilizuje něco nad 15mil barelů denně 16 už nedosáhne. V roce 2021 měla Čína spotřebu 14,8 mil barelů denně. Celosvětově se bude růst poptávky po ropě přesouvat do chudých zemí ale od roku 2027 už bude spotřeba ropy klesat.
Bez šance, objem letecké přepravy a i námořní nemá výhledově klesající trend. Pamatuji si na článek, kde předpovídali, že potřeba ropy jen pro výrobu plastů vzroste na 4násobek.
Když nárůsty v ostatních odvětvích vykompenzují úspory v osobní/nákladní dopravě, tak to bude skvělé. Očekávám, že to zpět ke 100 mil. barelů denně půjde až někdy okolo 2040.
46% spotřeby ropy připadá na státy OECD - tam bude jednoznačně pokles dalších cca 15% má Čína tam bude taky pokles 60% trhu s ropou bude určitě klesat. Je velmi pravděpodobné že dojde k celkovém poklesu.
Vzhledem k tomu jak roste produkce v USA a ostatních zemích mimo OPEC, lze při ekonomické stagnaci ve světě očekávat pozvolný pokles cen.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se