Ceny ropy se zvyšují, vliv mají obavy z nízké nabídky suroviny před zimou
Ceny ropy se uprostřed týdne zvyšují, dnes odpoledne přidávaly zhruba dvě procenta s tendencí dál se zvyšovat. Vliv mají zejména obavy z nízké nabídky suroviny před zimou, produkci totiž omezily dobrovolné škrty v těžbě, k nimž přistoupila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, což je skupina označovaná OPEC+.
Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:00 SELČ zdolala 96 dolarů a později se dostala k 97 dolarům za barel. Vykazovala tak růst o více než tři procenta, uvedla agentura Reuters. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala přes tři procenta a prodávala se za bezmála 93,70 dolaru za barel.
„Dokud nebude přijato rozhodnutí o zvýšení produkce, zůstane globální trh s energiemi napjatý a během této doby je riziko výrazné korekce stále relativně nízké,“ řekl analytik Ole Hansen ze společnosti Saxo Bank.
Saúdská Arábie a Rusko, které patří do skupiny OPEC+, prodloužily dobrovolné snížení produkce dohromady o 1,3 milionu barelů denně až do konce letošního roku. Trhy se zároveň obávají, že by zásoby ropy ve Spojených státech v klíčovém překladišti Cushing v Oklahomě mohly klesnout pod minimální provozní úroveň. Úterní údaje však ukázaly, že zásoby ropy v USA v minulém týdnu vzrostly asi o 1,6 milionu barelů, zatímco analytici očekávali pokles, a to zhruba o 300.000 barelů.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA | TYP | KONTRAKT | AKTUÁLNÍ CENA | PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR |
Londýn – ICE | Brent | listopad | 96,90 | 93,96 |
New York – NYMEX | WTI | listopad | 93,70 | 90,39 |
Mohlo by vás zajímat:
Rusko a Saudska arabia s nimi (neviem co im rusi slubili) cielene znizuju produkciu, Saudi uz len preto, ze cena pojde hore a dostanu viac $ za mensiu produkciu, sen kazdej firmy.
Ale Rusko to robi z dvoch dovodov, jeden si nevybrali, ich ropne zariadenia od prieskumu, tazby, spracovania az po distribuciu su odkazane na zapadne technologie a tie im teraz chybaju.
Tieto problemy len plataju ako sa da, samozrejme sa to tyka aj plynu a vzacnych kovov.
Druhy dovod je cieleny, cim viac vyzenu cenu ropy hore tym viac poskodia zapadnu ekonomiku, pretoze cena ropy ma zasadny dopad na vyvoj inflacie.
Neuvedl jste jeden podstatný důvod. Těžba ropy je ekologicky fujky fujky, takže západ investuje minimálně do rozvoje nových těžebních kapacit. Do budoucna stejně budou jen elektromobily, ale nyní je ještě ropa potřeba, těžební společnosti to ale nereflektují.
este, ze vyroba baterii nie je ekologicky fujky fujky ani nahodou.
A ked taku elektrinu vyrobime z uhlia a nabijeme tym BEV predsa zachranime planetu ...
Ono ten prechod nemusi byt az taky ruzovy ako sa maluje.
Na druhou stranu BEV nabíjené z domácího uhlí, tomu říkám přechod na domácí zdroj. Ať žije energetická soběstačnost!
Elektřinu vyrábíme taky z uhlí ne jenom z uhlí, a jeho podíl v mixu pořád klesá, v ČR už se vyrobí více EE z jádra než z uhlí
a odkazy na dezinfo web si strčte někam, je to jedna lež za druhou
Z ropy sa nevyrabaju len PHM, nebyt ropy tak chodis holy a polovica veci by ti zmizla z domu
To sice ano, ale většina ropy se spotřebuje na pohonné hmoty.
A přitom se z ní mohlo vyrobit tolik užitečných věcí, že? Takové plýtvání.
Mimořádně se shodnu s Panem Veselým má pravdu , ropa je používána neefektivně nejvíce nesmyslné je využívání pro výrobu el. energie a vytápění budov. Zejména městská hromadná doprava by měla být zcela elektrifikována protože na to dnes máme technologie a asi není důvod proč by se měly kupovat autobusy se spalovacím motorem co jezdí po městě. Lídr je v tomto Čína kde dochází k rychlému přechodu a elektřinu. Podobně je tomu v Číně u železnice. Bylo tady napsáno že je to vlastně využívání uhlí pro dopravu - ne tak docela , protože Čína sice uhelné el. rozšiřuje jenže absolutní spotřeba uhlí zdaleka neroste tak, jak roste výkon uhelných el. - tyto jsou totiž jednak účinnější a jednak se používají jako zálohy. Spotřeba elektřiny v Číně zatím roste velmi prudce, ale spotřeba uhlí jen o 0,9% ročně (2012-22) , přitom průměr zemí mimo OECD je 1,4%. Například Vietnam a Indonesie mají dohromady podobnou spotřebu uhlí jako EU a jejich spotřeba roste dlouhodobě o 9% ročně.
@Pravoslav Motyčka: a asi není důvod proč by se měly kupovat autobusy se spalovacím motorem co jezdí po městě
obavam sa, ze tam nejaky dovod bude. napr. cena
Vemte si ,že spotřebu ropy zvyšuje i Čína, kde se elektromobilita rozvíjí nejvíce. Spotřeba ropy začne klesat asi až ve 30 tých letech.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se