Bloomberg: Izrael by měl možnosti překonat ropné embargo muslimských zemí
Írán vyzval muslimské země, aby uvalily ropné embargo na Izrael. Židovský stát by však v takovém případě měl na celosvětovém trhu dostatek možností, jak takové opatření překonat, napsala agentura Bloomberg. Dopad kroku by závisel na tom, jak by se k embargu postavily Kazachstán a Ázerbájdžán. Palčivějším problémem ohledně dovozu ropy je stav přístavů během konfliktu.
Od poloviny května Izrael dováží přibližně 220.000 barelů ropy denně. Z toho asi 60 procent pochází ze dvou výše zmíněných většinově muslimských zemí, ukazují údaje analytické společnosti Kpler. Dalšími velkými dodavateli jsou západoafričtí producenti, především Gabon. Blízkovýchodní těžaři tvoří velmi malou část izraelských dodávek ropy a Írán do země nedodává ropu žádnou.
Pokud by nastalo úplné embargo ze strany muslimských zemí, měl by Izrael dostatek alternativních dodávek, napsala agentura Bloomberg. Spojené státy, klíčový spojenec Izraele, se letos řadí k hlavním dodavatelům ropy po moři. Rychle stoupá i vývoz ropy z Brazílie, která v posledních měsících dodávala do Izraele.
Naléhavějším problémem pro Izrael je zabezpečení ropných přístavů a blízkých vod, aby mohl bezpečně dovážet. Země má tři terminály na dovoz ropy: Aškelon a Haifu ve Středozemním moři a Ejlat v Rudém moři.
Nejdůležitější z těchto terminálů je Aškelon, který odbavuje asi 180.000 barelů denně. Nachází se v blízkosti Pásma Gazy a byl uzavřen krátce po útoku Hamásu na Izrael 7. října. Přes terminál v Ejlatu u Rudého moře nebyla od roku 2020 dovezena žádná ropa, ukazují údaje společnosti Kpler. Toky do Haify činily v průměru asi 40.000 barelů denně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se