Německo: Pro dosažení klimatických cílů jsou nezbytné významné investice do distribučních sítí
Pokud chce Německo dosáhnout svých cílů v oblasti ochrany klimatu a uspět v transformaci své energetiky, musí rozšířit a modernizovat své distribuční sítě. Bez odpovídajících investic vyvstanou v následujících desetiletích roční náklady až ve výši 4,2 miliardy EUR. To ukazuje studie, kterou pro společnost E.ON zpracovaly Univerzita RWTH Aachen a Frontier Economics.
Podle studie budou německé distribuční soustavy do roku 2050 vyžadovat investice v celkové výši přesahující 110 miliard EUR. Pokud dnes nebudou investice prováděny důsledně a dlouhodobě, distribuční sítě nebudou schopny pojmout elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie.
Složitost energetického systému a počet malých decentralizovaných zdrojů se neustále zvyšuje, sítě se také musí vypořádat s významným rozvojem mnoha nových zákaznických řešení, jako jsou elektromobilita, tepelná čerpadla nebo systémy pro ukládání energie.
Financovat rozvoj distribučních sítí bude možné pouze pokud bude upraven regulační rámec a investice do sítí v Německu zůstanou atraktivní i v porovnání s ostatním evropskými zeměmi.
„Základem pro úspěšnou realizaci transformace energetiky a pro ochranu klimatu je komplexní a vysoce výkonná energetická infrastruktura. Politici a regulační orgány musí nyní vytvořit správné rámcové podmínky, aby zajistily, že my v Německu zůstaneme v budoucnu lídrem v oblasti bezpečnosti dodávek,“ uvádí Thomas König, provozní ředitel sítí společnosti E.ON.
Dodávky elektřiny v Německu byly loni podle informací tamního energetického regulátora nejspolehlivější od roku 2006, kdy byly poprvé zaznamenávány ukazatele o průměrné době přerušení dodávek elektřiny (SAIDI). Ve srovnání s ČR je tento parametr násobně nižší. V Německu byl v roce 2016 ukazatel SAIDI (při využití metody Německého regulátora) 12,8 minuty, zatímco v ČR 73 minut.
E.ON připojil do svých distribučních sítí 800 000 obnovitelných zdrojů energie
Společnost E.ON již do svých distribučních sítí v Německu připojila přibližně 800 000 obnovitelných zdrojů energie o instalovaném výkonu 77 GW. To jsou zhruba dvě třetiny všech zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Německu. Aby bylo zajištěno, že se elektřina z těchto zdrojů dostane k zákazníkům spolehlivě i v budoucnu, investuje E.ON v příštích třech letech do svých energetických sítí v Německu přibližně 6,6 miliard EUR.
Mohlo by vás zajímat:
Článek porovnává stav sítí u nás a v Německu podle ukazatele SAIDI. Zajímalo by mne porovnání stavu sítí stejného provozovatele tj. EOn, Snad nemá EOn jiné standardy u nás a v Německu. Neměl by to prověřit ERÚ?
Taky by stálo za porovnání náročnost připojení OZE u nás a a v Německu. Příprava smluv u nás je nekonečná jakmile text smlouvy drobně vybočí z prefabrikovaných mezí. Potom se dny mění na měsíce a roky a žádné pevné lhůty neexistují.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se