Anglie: Aktivní domácnosti a firmy budou zapojeny do poskytování flexibility
Nový projekt, probíhající v anglickém hrabství Cornwall, má za cíl využít flexibilitu na straně domácností a lokálních podniků k udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Do projektu je zatím zapojeno přibližně 100 domácností a 150 podniků vybavených fotovoltaickými elektrárnami a bateriovými systémy. Díky aplikaci pak mohou jednotlivé domácnosti a firmy nabídnout svoji flexibilitu na dlouhodobém či krátkodobém trhu (až po úroveň intraday).
V anglickém hrabství Cornwall se dostává do komerční fáze projekt , který má ověřit funkčnost systému, ve kterém mohou jednotlivé domácnosti poskytovat flexibilitu pro provozovatele distribučních či přenosových soustav (DSO, TSO). Od roku 2017 bylo postupně 100 tamních domácností a přibližně 150 malých podniků vybaveno fotovoltaickými elektrárnami a bateriovými systémy pro ukládání energie. Tyto domácnosti a podniky jsou součástí projektu Local Energy Market a stali se takzvanými prosumers. Tamní provozovatelé sítí DSO (Western Power Distribution) a TSO (National Grid ESO) nyní budu při nákupu podpůrných služeb zahrnovat tyto „prosumery“ do trhu s flexibilitou.
Domácnosti a malé podniky tak mohou poskytnou k vyrovnávání energetické soustavy svoji energii ze střešní fotovoltaiky, nebo volnou kapacitu baterie. Celý systém pak funguje na tržním principu a prosumers se mohou zapojit do dlouhodobého či krátkodobého (intraday) trhu. Systém funguje skrze aplikaci pro lokální trh s energií od společnosti Centrica.
Lokální energie i flexibilita
Projekt vývoje lokálního trhu s energií (Local Energy Market) byl spolufinancován z evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 19 milionů eur (486 milionů Kč). Kromě vybavení domů a podniků techologiemi pro produkci a skladování energie, došlo i k vytvoření aplikace pro obchod s energií. Aplikaci vyvinula společnost N-Side a je možné skrze ní spravovat nabídky a poptávky jak na produkci energie, tak i na flexibilitu.
„Poskytování flexibility prostřednictvím místního trhu s energií je pro nás zatím novinka, kterou teprve objevujeme. Přestože jsme v raných fázích, velmi se těšíme na hodnocení a výsledky. Chceme především zjistit, jak lze flexibilitu zajistit nákladově efektivně na různých typech trhů. Potenciál je opravdu vzrušující, a postupně se snažíme získávat další zdroje flexibility, a díky tomu i snižovat náklady pro spotřebitele,“ uvedl Colm Murphy, manažer ze společnosti National Grid ESO
Nastupující trend prosumers
Domácností a podniky byly historicky pouze spotřebiteli energie. S rozvojem malých decentralizovaných zdrojů (především FVE) a díky zlevňujícím bateriím se stále více domácností a podniků stává takzvanými prosumers. Ti již nejen spotřebovávají, ale mohou rovněž produkovat energii, nebo ji krátkodobě skladovat. Projekt v hrabství Cornwall je prvním na světě, který zapojuje „prosumery“ do aktivní role, ve které pomáhají udržovat rovnováhu v energetickém systému.
Podobné systémy jsou v jiných zemích zatím pouze ve fázi testování a do komerčního provozu se dostanou nejspíše až v průběhu 20. let. Zapojení větších podniků do poskytování flexibility je již rozvinuto více. Jde o technologii DSR (Demand Side Response). V Česku například probíhá testování podobného systému pod projektový názvem Dflex. Do testování je zapojena společnost ČEPS (TSO), univerzita ČVUT a společnosti Nano Energies a Pražská energetika.
Mohlo by vás zajímat:
Na západě neznají HDO? Ja ho pamatuju jako už hodně malý.
Na stále více místech už ho nemají k řízení spotřeby ani na východě. Distributoři stále více montují elektroměry s naprogramovaným časovým rozvrhem spínaní sazeb bez ohledu na stav sítě. A HDO "používají" pro dálkové ovládání výkonu výroben. Ale zatím v ČEZ Distribuci není nainstalován jediný přijímač HDO pro dálkové ovládání výkonu výrobny, příprava ale musí být. Prý ale už od příštího roku budou mít a budou instalovat tyto přijímače.
HDO se na přepínaní sazeb nehodí, protože jeho možnosti jsou velmi omezující a s příchodem například hodinových sazeb by to HDO bylo úplně k ničemu. Tak se to snaží zachovat a vyžít pro regulací výkonu výroben, ale i to je "z bláta do louže" protože to lze dělat pouze skokově ve čtyřech stupních.
Dobrý den,
Tohle může reálně fungovat jen tehdy, pokud pravidelná rozdílová cena elektrické energie bude dostatečná aby se to lidem vyplatilo a zaplatilo. Při investičních a provozních nákladech systému FVE+akumulace a s uvážením životnosti a výkonnosti. Nevěřím tomu, že to bude ziskové. Teda bez dotací ziskové. To by silová cena elektrické energie musela stoupnout několikanásobně a stejně tak by musely vzrůst i denní rozdíly...
Další velkou otázkou je distribuce a důsledky které to na ni bude mít a zpětný efekt na zákazníky. Viz pokus u nás s jističovou revolucí ERÚ (to se nám ještě vrátí).
V těchto systémových službách se v ČR prý točí kolem 5 miliard Kč ročně a neřekl bych že by se to nevyplatilo. Je samozřejmě hloupost stavět elektrárnu jen pro tento účel. To si mohou v současné době dovolit jen VIP nohsledi ČEPSu, ale věřím tomu že i tuto část trhu už dlouho držet uzavřenou nebudou a také i zde dojde k postupné a pomalé liberalizaci. Majitelé těchto spalovacích turbín jsou věrni značce Rolls-Royce a to nejen v turbínách ale i v luxusních autech. Takže něco se na tom vydělat dá, jen se hold budou muset o ty zisky rozdělit s levnější a flexibilnější konkurencí (až to ČEPS bude muset dovolit), takový už je trh.
V 90.letech když jsem začal jezdit na západ nás poučovali že HDO je nesmysl a zákazník má dostat elektřinu kdykoliv chce. Jestli se nepletu tak Německo Dánsko Holandsko a samozřejmě Balkán nevěděli co HDO je.
A dneska s tím přijdou jako se svým nápadem....
Nejme na Kube nebo v severni Koreji,elektrinu mame 24hodin denne,HDO pousti i prebytky v dobe kalamit,ci nadbytku energie.... Jeden dobry ,zatim neprekonany,ale i jednoduchy a hlavne spolehlivy zpusob regulace soustavy, zamezuje i blackautu.Chytre site ,pocitace jsou zavisle na elektrine a hlavne napadnutelne hekry....Cim vice techniky ,tim vice poruchovost.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se