Domů
Přenos elektřiny
Anglie: Aktivní domácnosti a firmy budou zapojeny do poskytování flexibility
Smart meter energy management home domácnost

Anglie: Aktivní domácnosti a firmy budou zapojeny do poskytování flexibility

Nový projekt, probíhající v anglickém hrabství Cornwall, má za cíl využít flexibilitu na straně domácností a lokálních podniků k udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Do projektu je zatím zapojeno přibližně 100 domácností a 150 podniků vybavených fotovoltaickými elektrárnami a bateriovými systémy. Díky aplikaci pak mohou jednotlivé domácnosti a firmy nabídnout svoji flexibilitu na dlouhodobém či krátkodobém trhu (až po úroveň intraday). 

V anglickém hrabství Cornwall se dostává do komerční fáze projekt , který má ověřit funkčnost systému, ve kterém mohou jednotlivé domácnosti poskytovat flexibilitu pro provozovatele distribučních či přenosových soustav (DSO, TSO). Od roku 2017 bylo postupně 100 tamních domácností a přibližně 150 malých podniků vybaveno fotovoltaickými elektrárnami a bateriovými systémy pro ukládání energie. Tyto domácnosti a podniky jsou součástí projektu Local Energy Market a stali se takzvanými prosumers. Tamní provozovatelé sítí DSO (Western Power Distribution) a TSO (National Grid ESO) nyní budu při nákupu podpůrných služeb zahrnovat tyto „prosumery“ do trhu s flexibilitou.

Domácnosti a malé podniky tak mohou poskytnou k vyrovnávání energetické soustavy svoji energii ze střešní fotovoltaiky, nebo volnou kapacitu baterie. Celý systém pak funguje na tržním principu a prosumers se mohou zapojit do dlouhodobého či krátkodobého (intraday) trhu. Systém funguje skrze aplikaci pro lokální trh s energií od společnosti Centrica.

Lokální energie i flexibilita

Projekt vývoje lokálního trhu s energií (Local Energy Market) byl spolufinancován z evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 19 milionů eur (486 milionů Kč). Kromě vybavení domů a podniků techologiemi pro produkci a skladování energie, došlo i k vytvoření aplikace pro obchod s energií. Aplikaci vyvinula společnost N-Side a je možné skrze ní spravovat nabídky a poptávky jak na produkci energie, tak i na flexibilitu.

„Poskytování flexibility prostřednictvím místního trhu s energií je pro nás zatím novinka, kterou teprve objevujeme. Přestože jsme v raných fázích, velmi se těšíme na hodnocení a výsledky. Chceme především zjistit, jak lze flexibilitu zajistit nákladově efektivně na různých typech trhů. Potenciál je opravdu vzrušující, a postupně se snažíme získávat další zdroje flexibility, a díky tomu i snižovat náklady pro spotřebitele,“ uvedl Colm Murphy, manažer ze společnosti National Grid ESO

Nastupující trend prosumers

Domácností a podniky byly historicky pouze spotřebiteli energie. S rozvojem malých decentralizovaných zdrojů (především FVE) a díky zlevňujícím bateriím se stále více domácností a podniků stává takzvanými prosumers. Ti již nejen spotřebovávají, ale mohou rovněž produkovat energii, nebo ji krátkodobě skladovat. Projekt v hrabství Cornwall je prvním na světě, který zapojuje „prosumery“ do aktivní role, ve které pomáhají udržovat rovnováhu v energetickém systému.

Podobné systémy jsou v jiných zemích zatím pouze ve fázi testování a do komerčního provozu se dostanou nejspíše až v průběhu 20. let. Zapojení větších podniků do poskytování flexibility je již rozvinuto více. Jde o technologii DSR (Demand Side Response). V Česku například probíhá testování podobného systému pod projektový názvem Dflex. Do testování je zapojena společnost ČEPS (TSO), univerzita ČVUT a společnosti Nano Energies a Pražská energetika.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
17. listopad 2019, 09:17

Na západě neznají HDO? Ja ho pamatuju jako už hodně malý.

energetik
17. listopad 2019, 10:02

Na stále více místech už ho nemají k řízení spotřeby ani na východě. Distributoři stále více montují elektroměry s naprogramovaným časovým rozvrhem spínaní sazeb bez ohledu na stav sítě. A HDO "používají" pro dálkové ovládání výkonu výroben. Ale zatím v ČEZ Distribuci není nainstalován jediný přijímač HDO pro dálkové ovládání výkonu výrobny, příprava ale musí být. Prý ale už od příštího roku budou mít a budou instalovat tyto přijímače.

HDO se na přepínaní sazeb nehodí, protože jeho možnosti jsou velmi omezující a s příchodem například hodinových sazeb by to HDO bylo úplně k ničemu. Tak se to snaží zachovat a vyžít pro regulací výkonu výroben, ale i to je "z bláta do louže" protože to lze dělat pouze skokově ve čtyřech stupních.

Martin Prokš
17. listopad 2019, 10:20

Dobrý den,

Tohle může reálně fungovat jen tehdy, pokud pravidelná rozdílová cena elektrické energie bude dostatečná aby se to lidem vyplatilo a zaplatilo. Při investičních a provozních nákladech systému FVE+akumulace a s uvážením životnosti a výkonnosti. Nevěřím tomu, že to bude ziskové. Teda bez dotací ziskové. To by silová cena elektrické energie musela stoupnout několikanásobně a stejně tak by musely vzrůst i denní rozdíly...

Další velkou otázkou je distribuce a důsledky které to na ni bude mít a zpětný efekt na zákazníky. Viz pokus u nás s jističovou revolucí ERÚ (to se nám ještě vrátí).

energetik
17. listopad 2019, 13:05

V těchto systémových službách se v ČR prý točí kolem 5 miliard Kč ročně a neřekl bych že by se to nevyplatilo. Je samozřejmě hloupost stavět elektrárnu jen pro tento účel. To si mohou v současné době dovolit jen VIP nohsledi ČEPSu, ale věřím tomu že i tuto část trhu už dlouho držet uzavřenou nebudou a také i zde dojde k postupné a pomalé liberalizaci. Majitelé těchto spalovacích turbín jsou věrni značce Rolls-Royce a to nejen v turbínách ale i v luxusních autech. Takže něco se na tom vydělat dá, jen se hold budou muset o ty zisky rozdělit s levnější a flexibilnější konkurencí (až to ČEPS bude muset dovolit), takový už je trh.

Energetika 007
18. listopad 2019, 08:10

V 90.letech když jsem začal jezdit na západ nás poučovali že HDO je nesmysl a zákazník má dostat elektřinu kdykoliv chce. Jestli se nepletu tak Německo Dánsko Holandsko a samozřejmě Balkán nevěděli co HDO je.

A dneska s tím přijdou jako se svým nápadem....

PE
18. listopad 2019, 11:54

Nejme na Kube nebo v severni Koreji,elektrinu mame 24hodin denne,HDO pousti i prebytky v dobe kalamit,ci nadbytku energie.... Jeden dobry ,zatim neprekonany,ale i jednoduchy a hlavne spolehlivy zpusob regulace soustavy, zamezuje i blackautu.Chytre site ,pocitace jsou zavisle na elektrine a hlavne napadnutelne hekry....Cim vice techniky ,tim vice poruchovost.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se